mobile

Wyłudzali pieniądze metodą na BLIK, są już w rękach policji

Trzy osoby podejrzane o oszustwa metodą polegającą na wyłudzenie kodu BLIK zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku na terenie Elbląga. Grozi im nawet do 8 lat pozbawienia wolności

Redakcja
Wyłudzali pieniądze metodą na BLIK, są już w rękach policji

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poszukiwali kobiety i mężczyzny, za którymi został wydany list gończy i nakaz doprowadzenia do aresztu śledczego. Oboje zostali zatrzymani w tracie, gdy dopuszczali się kolejnego przestępstwa.

Policjanci ustalili wcześniej także, że z kobietą przebywa, również poszukiwany na podstawie wydanego przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nakazu doprowadzenia, 24-letni mężczyzna. 21-letnia kobieta, co do której wydane zostały podstawy do jej zatrzymania i doprowadzenia za czyny z art. 278 § 1 i 280 § 1 kodeksu karnego, w obecności poszukiwanego 24-latka, trzymając w dłoni telefon komórkowy przy jednej z placówek bankowych, wykonywała operacje polegające na odbieraniu kodów blik w celu wypłat gotówki z bankomatów – wyjaśnia policja.

Jak ustaliła policja kobieta dokonywała wypłat BLIKIEM również na terenie innych miast.

Policjanci ustalili m.in., że 21- latka, tego samego dnia w jednym z bankomatów na terenie Elbląga, w następstwie zastosowania tej metody wybrała gotówkę w kwocie blisko 4 tys. zł, w pojeździe natomiast policjanci ujawnili ponadto gotówkę w kwocie blisko 4,5 tys. zł – przekazała policja.

Wraz z 21-latką i 24-latkiem w pojeździe, z którego wysiadła para przebywało dwóch mężczyzn w wieku 24 i 35 lat. Obaj zostali zatrzymani, a jednemu z nich prokurator postawił zarzuty.

Policja po raz kolejny przypomina na czym polega oszustwo metodą na BLIK i jak się przed nim ustrzec:

Oszustwo metodą na BLIK polega zazwyczaj na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz wysyłaniu za pomocą komunikatora wiadomości i proszeniu znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”.


Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów:


• stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych, bo wtedy o wiele trudniej je przejąć i zalogowanie się, wymaga potwierdzenia poprzez SMS,
• bezwzględnie potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez komunikatory internetowe — najlepiej dzwoniąc bezpośrednio do takiej osoby. Wykonanie połączenia zajmie zaledwie kilka chwil, ale zyskamy potwierdzenie, że to nasz znajomy rzeczywiście potrzebuje pomocy i jemu przekazujemy pieniądze,
• sprawdź dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, ponieważ oszust nie wypłaci pieniędzy wykorzystując kod, dopóki nie potwierdzimy transakcji w naszym telefonie,
• zawsze chroń swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.
Policjanci radzą także, aby zawsze zachować czujność i bardzo ostrożnie podchodzić do wiadomości zawierających prośbę o pożyczenie pieniędzy.

 

fot. policja

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda