mobile

Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia!

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia, sprawdzenie masy i składu ciała przy użyciu specjalistycznego sprzętu - w sobotę, 17 czerwca na Placu Grunwaldzkim i w niedzielę, 18 czerwca przy alei Jana Pawła II w Gdyni powstanie Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover.

Redakcja
Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia!

17 czerwca Niebieskie Miasteczko powstanie na Placu Grunwaldzkim i będzie otwarte w godzinach 10:00-14:00. Natomiast w niedzielę, 18 czerwca miasteczko przeniesie się na Skwer Kościuszki i będzie można je odwiedzić od godz. 10:00 do 15:00.

Każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała (procentową zawartość wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie specjalną wagą do bioimpendancji). W sobotę będzie można skorzystać z konsultacji dietetyka i sprawdzić wydalność organizmu w specjalnym teście. W drugi dzień weekendu porad udzielać będą: dietetyk, farmaceuta, fizjoterapeuta, stomatolog i dermatolog. Przy wskazaniu specjalisty, sprawdzany będzie także cholesterol. Przeprowadzane badania są w pełni bezpłatne i dostępne dla każdego.

Dlaczego Niebieskie Miasteczko? Kolor nie jest przypadkowy – niebieski jest ogólnoświatowym kolorem walki z cukrzycą, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła mianem epidemii XXI wieku. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln (wg PTD), z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia. Do 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 są: nadwaga, otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważny jest ruch, zwracanie uwagi na odpowiednią jakość posiłków oraz profilaktyka – wykonywanie regularnych, nieskomplikowanych badań.

Kolejny rok kontynuujemy współpracę z Fundacją i wspieramy jej działania prozdrowotne skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych gdynian. Są one niezwykle ważnym elementem samorządowej polityki, a także promocji aktywnego stylu życia. Cieszymy się, że po raz kolejny w Gdyni stanie Niebieskie Miasteczko i z wielką radością przywitamy w naszym mieście uczestników Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.

O godzinie 15:00 w niedzielę, planowane jest powitanie wolontariuszy Fundacji, biorących udział w Rajdzie Rowerowym „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”, którzy po ponad 1000 pokonanych kilometrach od startu ekip w Zakopanem i Berlinie zakończą swój przejazd w Gdyni.

„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” – to hasło charytatywnego Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover, którego celem jest promowanie znaczenia zdrowego stylu życia w walce ze zwiększającą się epidemią cukrzycy, szczególnie typu 2. Wolontariusze, którzy od kilku miesięcy przygotowują swoją formę do startu w Rajdzie już po raz piąty, w siedem dni pokonają trasę z południa na północ Polski.

Start Rajdu nastąpił 11 czerwca w Zakopanem, a wielki finał – 18 czerwca w Gdyni. Do Rajdu, który ma już rangę wydarzenia międzynarodowego, dołączy druga grupa, startująca 13 czerwca z Berlina. Wyznaczona trasa wiedzie przez Kraków, Wrocław, Zieloną Górę, Poznań i Bydgoszcz. Wszędzie powstaną Niebieskie Miasteczka, w których każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, uzyskać porady specjalistów i dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym wśród dzieci i dorosłych.

W Rajdzie swój udział zadeklarowały również trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. Dołączą do Rajdu 15 czerwca w Poznaniu i będą towarzyszyć wolontariuszom aż do Gdyni, zachęcając do aktywności fizycznej i zdrowotnej profilaktyki.


Swoją obecność na Niebieskim Miasteczku w Gdyni zapowiedział również Andrzej Michalik, cukrzyk, który w lipcu 2016 roku samotnie przepłynął kajakiem w ciągu 25 dni Wisłę – pokonując ponad 1000 km. – Jestem cukrzykiem typu 1, i ja niestety nie miałem wpływu na rozwój swojej choroby. Cukrzycy typu 2 na szczęście można w dużym stopniu zapobiec – recepta na to jest tak naprawdę niezwykle prosta – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i regularne badania – powiedział Andrzej Michalik – W pełni popieram ideę Rajdu, bo zachęca on do aktywności, dbania o swój organizm i przełamywania barier – dodał.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda