Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria obchodzi jubileusz 25-lecia i już nie jest firmą w upadłości
W 2014 roku wydawnictwo Słowo / Obraz Terytoria znalazło się w sytuacji zdecydowanie “podbramkowej”. Mimo uznania czytelników, licznych sukcesów i nagród za piękne pod względem edytorskimi znakomite w treści tytuły - zderzyło się z trudnymi realiami rynku książki. Pogrążyło się w długach. Zamiast bankructwa, udało się jednak doprowadzić do zawarcia układu z wierzycielami. Siedem lat ciężkiej pracy i zaciskania pasa pozwoliło na uratowanie firmy.
27 lutego 2021 roku uprawomocnił się wydany w listopadzie ub.r. wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w sprawie wykonania układu, który Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria zawarło ze swoimi wierzycielami w 2014 roku. To oznacza, że wypełniło wszystkie zobowiązań finansowych wobec partnerów biznesowych i nie znajduje się już w upadłości układowej. Orzeczenie sądu zostało ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 19 lutego 2021 roku.
“Wykonanie układu okazało się możliwe dzięki pracy całego zespołu wydawnictwa, dzięki drukarniom, z którymi współpracujemy, dzięki dystrybutorom i księgarzom, którzy nieprzerwanie zamawiali i sprzedawali nasze książki, a przede wszystkim dzięki czytelnikom i czytelniczkom, którzy w tym trudnym okresie chętnie sięgali po nasze tytuły” - czytamy w oświadczeniu Wydawnictwa.
- Wyjście z upadłości układowej zbiega się w czasie z jubileuszem 25-lecia wydawnictwa. W nowe ćwierćwiecze działalności wchodzimy radośni i pełni nadziei - mówi prezes Wydawnictwa, prof. Stanisław Rosiek.
Profesor Rosiek jest nie tylko szefem, ale i założycielem Wydawnictwa Słowo / Obraz Terytoria. Sam w sobie stanowi znaną markę również poza działalnością wydawniczą, jako pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, historyk literatury i pisarz, uczeń Marii Janion - jednej z największych postaci polskiej humanistyki.
Jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna, Słowo / Obraz Terytoria na swoje 25-lecie zorganizuje latem spotkanie z czytelniczkami i czytelnikami - po to, by wspólnie świętować jubileusz.
- Obmyślamy formułę, w której byłoby to możliwe. Może spotkanie w plenerze? - mówi Helena Chmielewska, która zajmuje się w Wydawnictwie promocją i marketingiem. - Pracujemy też nad albumem, autoportretem, dokumentującym i podsumowującym dwadzieścia pięć lat naszej działalności.
Wydawnictwo od początku stało się znane nie tylko z doboru tytułów, ale też z poziomu edytorskiego książek. Są to po prostu piękne pozycje, cieszące oko czytelnika.
Wśród nowości można znaleźć wybór znakomitych esejów “Róża losu” greckiego noblisty Jorgosa Seferisa czy zbiór listów francuskiego noblisty Alberta Camusa i wybitnego włoskiego intelektualisty Nicoli Chiaromonte - “Korespondencja 1945-1959”.
Aktualną ofertę gdańskiego Wydawnictwa można znaleźć na stronie internetowej: https://terytoria.com.pl/
Wiele tytułów w ciągu tego ćwierćwiecza osiągnęło status kultowych. Dziś są niedostępne na rynku księgarskim, a jeśli pojawiają się na aukcjach Allegro, to ich ceny idą w setki złotych. Dlatego wydawnictwo zdecydowało się na wznowienia lub nowe, rozszerzone wydania. W ostatnim czasie na półki księgarskie wróciły takie pozycje jak:
Miłośników Gdańska szczególnie powinno zainteresować rozszerzone wydanie monografii:
Warto zwrócić też uwagę na studium porównawcze:
W przygotowaniu są dwa tytuły dotyczące Gdańska, które mają szansę stać się wydawniczymi hitami:
- “Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867-1945” Anny Krüger
- “Gdańsk 1793-1945-1989. Przemiany urbanistyczne śródmieścia” Łukasza Bugalskiego i Piotra Lorensa
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl