mobile

Wydarzenia w Bibliotece Sopockiej

Biblioteka zaprasza na spacery, spotkania autorskie czy monodramy. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy i odbiór wejściówek.

inf. prasowa
Wydarzenia w Bibliotece Sopockiej

26 sierpnia, godz. 16.30 – Spacer śladami Polonii sopockiej „Szlakiem rodła”; zbiórka pod pomnikiem prof. Bartoszewskiego

Wydarzenie w ramach projektu „Ramię w ramię z Bohaterem”. W Sopotece można odebrać mapę trasy spaceru. 

W centrum projektu „Ramię w ramię z Bohaterem” znajdują się najważniejsze postacie związane z Sopotem: pisarze, artyści, sportowcy, bohaterowie literaccy. Wszyscy oni byli gośćmi lub mieszkańcami Sopotu.

Kilkanaście procent populacji Sopotu przed rokiem 1939 r. przyznawało się do polskości i aktywnie działało w lokalnych strukturach polonijnych organizacji. Pamiątkami po ich pracy i działalności w mieście są: kościół pw. Gwiazdy Morza, gmachy dawnej szkoły i przedszkola prowadzonych przez Macierz Szkolną, budynek dawnego Domu Polskiego oraz liczne polskie pensjonaty, a także miejsca gdzie nasi rodacy mieszkali, jak willa Adelajda przy ul. Kasprowicza należąca do Mariana Mokwy, malarza marynisty i twórcy Galerii Morskiej w Gdyni.

 

28 sierpnia, godz. 17.00, Sopoteka  – monodram Piotra Cyrwusa „Zapiski oficera Armii Czerwonej”

Wydarzenie finansowane ze środków MKiDN w ramach projektu „Biblioteka Jednego Aktora”. Starszy lejtnant Michaił Zubow 14 września 1939 r. wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?

„Zapiski oficera Armii Czerwonej (od 17 września 1939 roku)” – powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1957 r. w Londynie nakładem wydawnictwa GRYF. Satyra ta opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie widziany jego własnymi oczami.          

Pisanie powieści trwało od maja 1946. Książka odtworzona została przez autora z pamięci oraz notatek. O jej napisaniu Piasecki myślał już w 1940. Ta groteskowa powieść napisana została w formie pamiętnika prowadzonego od 22 września 1939 do 1 stycznia 1945 r., który zostaje dedykowany (w zależności od sytuacji politycznej) Stalinowi, Hitlerowi, Churchillowi, Sikorskiemu i Raczkiewiczowi i znów Stalinowi. Styl nawiązuje do składni i formułowania zdań typowego w języku rosyjskim. 

Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie i okolicach. Powieść jest przede wszystkim psychologicznym obrazem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, człowieka o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych” wrogów. Jednocześnie powieść przedstawia obraz sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.  



4 września, godz. 17.00, Sopoteka  – spotkanie autorskie z Piotrem Szmidtem (Ten Typ Mes), prowadzenie: Wojciech Szot

Wydarzenie finansowane ze środków MKiDN w ramach projektu „Sieć w domu”.

O książce „Dwa psy przeżyły”:        

Główny bohater powieści Walter E., producent muzyczny, samotnik i pieniacz postanawia popełnić samobójstwo. Zanim ostatecznie wymiksuje się spośród żywych chce jednak wyrównać rachunki, nadać swoim fanaberiom znaczenie, rozliczyć teraźniejszość, którą zafascynowani prze- i przyszłością rówieśnicy zdają się lekceważyć.

Jad, ironia, seks, używki i muzyka nakręcają bohatera, który lubi stawiać się w roli sędziego. Czy jednak plan Waltera okaże się równie przemyślany, jak jego tyrady o szalonych czasach, w których przyszło mu (nie) żyć? Piotr Szmidt, czyli Ten Typ Mes brawurowo wjeżdża w krainę prozy bez jakichkolwiek hamulców.

 

Na wydarzenia obowiązują zapisy – osobiście lub telefonicznie w każdej filii biblioteki. Po zapisaniu się należy odebrać darmową wejściówkę, która będzie dostępna najpóźniej 20 minut przed terminem wydarzenia. Wydarzenia odbywają się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

 

 

 

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda