Wydarzenia kulturalne w Gdyni w tym tygodniu
Spotkanie autorskie z pisarzem Alkiem Rogozińskim, rozmowy o fantastyce, zjawiskach paranormalnych i trendach popkulturowych w Dyskusyjnym Klubie Fantastyki, premiera alternatywnej płyty „Druga Fala” oraz rodzinne oprowadzanie online po wystawie Legenda Radmoru. To propozycje kulturalne gdyńskich instytucji kultury na ten tydzień.
Alek Rogoziński – spotkanie autorskie online
Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim, który w swoich powieściach morduje zawsze z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzy.
Pisarz zadebiutował w marcu 2015 roku komedią kryminalną „Ukochany z piekła rodem”, która zdobyła pierwsze miejsce na liście kryminalnych bestsellerów księgarni Empik. Jednak prawdziwą popularność przyniosła mu komedia sensacyjna „Jak Cię zabić, kochanie?”, nominowana przez portal Lubimy Czytać w 2016 roku w plebiscycie „Książka roku (kryminał, sensacja, thriller)”. Rok później podobną nominację zdobyła powieść „Do trzech razy śmierć”.
Dwie jego książki – „Lustereczko, powiedz przecie” i „Zbrodnia w wielkim mieście” – wygrały w plebiscycie internetowym „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. W 2019 roku powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji teatralnej.
Nakład napisanych przez niego powieści przekroczył już ćwierć miliona egzemplarzy.
Wtorek, 16 marca, godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Fantastyki – spotkanie online
Biblioteka Gdynia zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Fantastyki, który działa już od dwóch lat i zajmuje się szeroko pojętą fantastyką, porusza tematy naukowe, futurystyczne, filozoficzne.
Klub to dyskusje o książkach, filmach i grach, omawianie trendów popkulturowych, zjawisk paranormalnych, a także poważniejszych tematów. Przede wszystkim jednak to dobra zabawa.
Klub zwykł spotykać się na żywo w filii biblioteki na Grabówku, ale ze względu na epidemię przeniósł się do świata wirtualnego. Zaprasza Dariusz Domagalski.
Wtorek, 16 marca, godz. 16.00 (czas trwania 2,5h)
Druga fala – premiera płyty
„Druga Fala” to kolejne wydawnictwo muzyczne Muzeum Miasta Gdyni będące próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic.
To także przypomnienie pewnej kultowej kasety magnetofonowej. W 1987 roku, podczas rejestracji albumu „Gdynia”, będącej podsumowaniem dorobku Gdyńskiej/Gdańskiej Sceny Alternatywnej lat 80., powstało kilkadziesiąt utworów. Te, które nie zostały wydane na kultowej płycie, trafiły na kasetę o tytule „Fala II”.
W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję albumu „Gdynia” z 1988 roku pt. „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych gdyńskich muzyków.
Premiera płyty „Druga Fala”: środa, 17 marca
Jesteśmy w kontakcie – rodzinne oprowadzanie online po wystawie „Legenda Radmoru”
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na rodzinne oprowadzanie po wystawie „Legenda Radmoru”, podczas którego dowiemy się, jak wiele zmieniło się w komunikacji przez ostatnie 70 lat.
Stacja brzegowa Gdynia Radio umożliwiała komunikację marynarzy przebywających na statkach z rodzinami na lądzie. Powstała w 1930 roku. W miarę postępującego rozwoju elektroniki radiokomunikacja stała się przeżytkiem, co spowodowało zamknięcie stacji w 2003 roku. Natomiast Radmor funkcjonuje do dziś. Istniejące nieprzerwanie od 1947 roku przedsiębiorstwo – najpierw pod nazwą MORS, potem pod szyldem Unitra-Radmor i Radmor – zapisało się w historii naszego kraju jako jeden z czołowych producentów urządzeń łączności. Sprzęty z logiem Radmoru przez lata służyły radiooficerom, płetwonurkom, taksówkarzom, kolejarzom i służbom mundurowym.
Oprowadzanie dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami odbędzie się przez platformę ZOOM i potrwa około pół godziny. Link do spotkania zostanie przesłany uczestnikom drogą mailową kilka godzin przed wydarzeniem.
Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy.
Środa, 17 marca, godz. 16.00
Fot. gdynia.pl