Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
Dobiega końca piąta kadencja MRMG. Zarazem rozpoczyna się nabór do kolejnej.
W Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska zasiada 34 radnych, a obraduje ona na sesjach zwoływanych w sali obrad Rady Miasta, w gmachu Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie1. Kadencja Młodzieżowej Rady trwa dwa lata - na początku 2020 roku rozpoczęła się już piąta. Młodzi radni wybierani są na wzór "dorosłej" Rady Miasta, w sześciu okręgach wyborczych. Spotykają się raz w miesiącu na sesjach, podczas których podejmują uchwały w sprawach dotyczących gdańskiej młodzieży. Co istotne, nie są to przepisy prawodawcze - mają one charakter doradczy dla Rady Miasta Gdańska.
Zdaniem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej "dorosłej" Rady Miasta Gdańska, dostanie się do MRMG może być ciekawą przygodą dla młodych gdańszczan.
- Młody radny może w ten sposób zobaczyć, jak funkcjonuje Miasto, jego organy i instytucje, ponieważ MRMG działa podobnie jak Rada Miasta Gdańska. Można na własnej skórze przekonać się, jak pracuje samorząd. Młodzieżowi radni podejmują dużo inicjatyw, które sami później realizują, m.in. organizują różnego rodzaju festyny czy zawody sportowe. W poprzednich latach brali również udział w wielu, różnego rodzaju, akcjach dobroczynnych - wylicza przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. - Młodzieżowi radni mogą podejmować też uchwały ze swoimi pomysłami czy wnioskami, które trafiają później do Rady Miasta Gdańska czy Prezydent Gdańska. Nawet jeśli nie jest to w 100 procentach realny wpływ, to mogą wyrazić w ten sposób swoje zdanie, zainteresować dorosłych radnych danym tematem, problemem - dodaje.
Także w opinii Huberta Zawadzkiego, obecnego Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, warto kandydować.
- To ogromna szansa na rozwój, nie tylko poprzez aktywność i wpływanie na działania społeczne Miasta szczególnie wobec gdańskiej młodzieży, ale także szkolenia się m.in. we współpracy. To szansa na "zmienianie czegoś" przede wszystkim dla osób, które lubią działać społecznie. Jest to naprawdę niesamowite doświadczenie - zaznacza Hubert Zawadzki. - Działania MRMG w tej kadencji były mocno utrudnione przez pandemię, która "zabrała" nam aż 1,5 roku z 2 lat, jakie mamy. Mimo to zauważyliśmy, że Młodzieżowa Rada staje się coraz bardziej rozpoznawalna, obserwujemy zwiększone zainteresowanie Radą, jej działalnością. W tej kadencji, pomimo trudnej sytuacji, udało nam się zorganizować dla gdańskiej młodzieży m.in. turniej szachowy i grę terenową, a także rozpropagować ideę debat oksfordzkich, debat publicznych. Poza tym współpracujemy z innymi Młodzieżowymi Radami oraz gdańskimi fundacjami.
Przyszedł właśnie czas, by wybrać przedstawicieli gdańskiej młodzieży na kolejne dwa lata.
Wybory do MRMG podzielone są na dwa etapy. Pierwszy z nich to wybór z grona uczniów klas 7 i 8 w szkołach podstawowych oraz wśród wszystkich klas w szkołach ponadpodstawowych elektorów do Zgromadzenia Elektorów. Te wybory odbywają się wewnętrznie w każdej ze szkół. Drugi etap to przeprowadzenie wyborów w okręgach wyborczych właściwych dla każdej ze szkół. W tym roku do 16 listopada trwa wspomniany wybór uczniów do Zgromadzenia Elektorów. W dniach 26 listopada - 3 grudnia zaplanowano spotkania wyborcze w sześciu okręgach, a do 20 grudnia nastąpi ogłoszenie wyników wyborów.
Młodzieżową Radę Miasta Gdańska powołano uchwałą Rady Miasta Gdańska 26 maja 2011 r. Od tego czasu pełni ona funkcję doradczo-konsultacyjną dla RMG i Prezydenta Miasta Gdańska, współpracuje ona z samorządami szkolnymi i podejmuje działania na rzecz gdańskiej młodzieży.
Pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady odbyły się w dniach 26 września - 3 października 2011 roku.
Rolą MRMG jest m.in. inicjowanie działań dotyczących życia młodych ludzi w mieście, w tym promowania idei społeczeństwa obywatelskiego, upowszechniania zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego wśród młodzieży i podejmowania działań na rzecz zaspokojenia potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców Miasta Gdańska.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl