Wszystko o kinie historycznym #wGdyni
Dobiegł końca tegoroczny Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Dwunasta edycja wydarzenia na kilka dni znów zamieniła Gdynię w polską stolicę kina historycznego. Festiwalowi widzowie, także online, mieli okazję obejrzeć ponad sto dzieł prezentujących historię Polski od 1939 do 1989 roku. NNW zamknęła uroczysta gala w Teatrze Muzycznym.
To jedyny taki w Polsce przegląd filmów, które skupiają się na historii w okresie od wybuchu drugiej wojny światowej do transformacji ustrojowych w 1989 roku. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbył się w tym roku po raz 12. i ponownie zagościł w Gdyni.
Pasjonaci historii i festiwalowi widzowie uczestniczyli wydarzeniach w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz przestrzeniach Teatru Muzycznego i Muzeum Marynarki Wojennej. Wykorzystano także Plac Grunwaldzki.
Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć ponad 100 filmów z Polski i zagranicy, fabuł i dokumentów, które rywalizowały o kilka różnych nagród, m.in.: Złoty Opornik – dla najlepszego filmu festiwalu, Platynowy Opornik – za całokształt twórczości, Nagrodę im. Janusza Krupskiego, Źródło, Nagrodę Dyrektora Festiwalu, nagrodę Dokument Radiowy, Nagrodę Literacka im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego. Wręczano także Sygnety Niepodległości – świadkom historii – oraz Drzwi do Wolności – za wspieranie bohaterów podziemia niepodległościowego i solidarnościowego oraz propagowanie idei wolności.
Czterodniowy program wydarzenia to także wystawy, koncerty, spektakle oraz dyskusje panelowe, w których twórcy filmowi debatowali z historykami, publicystami, świadkami dziejów najnowszych.
Festiwal zamknęła uroczysta gala na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Miasto podczas podsumowania całej imprezy reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
- Wolność jest wielką wartością, mam nadzieję, że lekcje historii, które odbieramy też na tym festiwalu sprawią, że wreszcie się czegoś nauczymy - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas finałowej gali Festiwalu Filmowego NNW.
- Dziękuję naszym bohaterom z całego świata, którzy przyjechali z Nowego Jorku, Węgier, Chorwacji, Czech, Norwegii. Również twórcy z wielu rejonów przysłali swoje filmy w odpowiedzi na wprowadzenie do konkursów kategorii międzynarodowych. Kino japońskie, węgierskie, rosyjskie, włoskie, fińskie czy ukraińskie, zarówno fabularne jak i dokumenty, skierowało nasz festiwal na nową drogę. To opowiadanie o potrzebie wolności, która tkwi w nas bez względu na miejsce, w jakim żyjemy – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.
Nagrodą główną dla najlepszego filmu fabularnego festiwalu uhonorowano obraz z Węgier „Wieczna zima” (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza, opowiadający o węgierskich robotnikach skazanych na przymusowe roboty w donieckich kopalniach i o walce o zachowanie, w tym koszmarnych warunkach, ludzkiej godności. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano dla Kiryła Serebrennikowa i rosyjskiego filmu „Lato” oraz Eriki Matsushity i filmu japońskiego „Historia uszyta czerwoną nitką”. Platynowym Opornikiem za całokształt działalności nagrodzono Alinę Czerniakowską – polską reżyser filmową, scenarzystkę, dziennikarkę telewizyjną, która na swoimm koncie ma największą liczbę tzw. „półkowników”, czyli filmów, które cierpliwie czekają na „lepsze” czasy.
Nagroda Literacka imienia Błogosławionego Księdza Władysława Bukowińskiego za umiejętne opowiadanie historii w literaturze została przyznana Bronisławowi Wildsteinowi. Nagrodę dla najlepszego wideoklipu wręczono twórcom teledysku „AUSCHWITZ” Norberta Smolińskiego i Gabrysi Ostrowskiej w reżyserii Konrada Dakowicza. Nagrodę główną dla najlepszego Dokumentu Radiowego przyznano Kamilowi Hypkiemu z Radia Zachód Zielona Góra za audycję „Sześciu z Żagania”, a trzy wyróżnienia powędrowały do Anny Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte”, Dominika Gila z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Tablica” oraz Marzeny Bakowskiej z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Rozgłośnia Topolówka”. Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej SA przypadła filmowi „Konspirator” Sławomira Koehlera. Nagrodę Dyrektora Festiwalu NNW „za artystyczne przełożenie historii na język filmu” otrzymał Krzysztof Brożek za film „Raport z Auschwitz”. Nagroda imienia Janusza Krupskiego to w tym roku podwójne laury dla Dariusza Walusiaka za film „Prawo do Polski”
oraz dla Mariusza Pilisa za film „Sprawiedliwość” i wyróżnienie dla Sławomira Koehlera za „Konspiratora”.
Jury konkursu polskich filmów dokumentalnych zadecydowało o przynaniu dwóch wyróżnień: dla Łukasza Czajki za film „O zwierzętach i Ludziach” i dla Tomasza Wolskiego za film „Zwyczajny Kraj”. Nagroda główna w tej kategorii, Złoty Opornik przypadła Magdalenie Piejko i Damianowi Żurawskiemu za film „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi”.
Konkurs Międzynarodowych Filmów Dokumentalnych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego to dwa wyróżnienia: dla Olgi Sommerovej za film „Wierzę, że więcej światła nie będzie potrzebne” (Czechy) i dla Raimo Joeranda za film „Rodeo” (Estonia/Finlandia) oraz nagroda główna dla Dagmary Drzazgi za film „Draugen” (Polska).
Nagroda Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia za szczególne ukazanie losów Europy XX wieku przypadła Hannie Zofii Etemadi za film „Podróżnik – Akcja Inteligencja”.
Więcej szczegółowych informacji na temat wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego NNW, zdjęcia i relacje na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.
Patronat Narodowy nad XII Festiwalem Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami festiwalu były Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia. Partnerem generalnym imprezy był PKN Orlen, partnerem strategicznym – PKO Bank Polski.
Źródło: UM Gdynia