Wspomnienie tych, którzy odeszli w tym roku
Tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych wspominamy gdynian i ludzi związanych z naszym miastem, na których grobach znicze w to święto zapłoną po raz pierwszy...
Fot: pixabay
We wrześniu na Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazano „Powidoki" Andrzeja Wajdy, a samego reżysera oklaskiwano podczas gali finałowej. Wybitny polski reżyser, artysta i człowiek kultury, Honorowy Obywatel Gdyni Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 r. Andrzej Wajda to ikona polskiego filmu, twórca wielu znakomitych dzieł. W 2000 roku polski reżyser otrzymał honorowego Oscara. Wajda miał też na swoim koncie prestiżową Złotą Palmę, nagrodę BAFTA, dwie Europejskie Nagrody Filmowe oraz Złote Lwy w Wenecji. Nasze miasto dla Andrzeja Wajdy było miejscem ważnych spotkań i konfrontacji artystycznych podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni...
Ryszarda Semkę - architekta i żołnierza Armii Krajowej - pożegnaliśmy we wrześniu. Związany przez całe swoje życie zawodowe z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, kształtował przestrzeń polskich miast. W Gdyni zaprojektował pomnik Ofiar Grudnia ‘70, który stoi przy alei Marszałka Piłsudskiego.
Jerzy Wieczorek był wielkim społecznikiem i miłośnikiem Gdyni zaangażowanym w życie miasta i jego mieszkańców. Uczestnik wydarzeń Grudnia ‘70, Radny Miasta III i IV kadencji i inicjator powstania Rad Dzielnic. Kochał morze i żagle, był pomysłodawcą Gdynia Saling Days. We wrześniu pożeglował na niebiańskie morza.
Mjr. Wiesław Lisek ps. „Wiech" był żołnierzem Armii Krajowej i członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pełen zaangażowania dla spraw Gdyni, strzegł pamięci, ale też wnikliwie obserwował współczesność. Do ostatniej chwili aktywnie uczestniczył w życiu miasta. Odszedł 1 września. Miał 91 lat.
29 lipca 2016 roku odszedł Piotr Tymański, Radny Miasta i Wiceprzewodniczący Rady Miasta III kadencji. Był współzałożycielem i sekretarzem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marynarza Polskiego.
Romana Cielątkowska, zaangażowana w organizację corocznych konferencji „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni", przez całe swoje zawodowe życie związana była z gdyńskim środowiskiem architektów i miłośników Gdyni.
3 maja, w święto Konstytucji 3 Maja i uroczystość NMP Królowej Polski, odszedł od nas ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Całym swoim życiem dawał świadectwo prawdzie. Szczególnie ukochał Pomorze, gdzie przez 24 lata pełnił posługę głowy kościoła gdańskiego. Pierwszy Metropolita Gdański, przewodniczący zespołu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i moderator krajowy Duszpasterstwa Ludzi Morza. Gdynia żegnała swojego Honorowego Obywatela z ogromnym smutkiem i żalem.
Prof. dr hab. Krzysztof Edward Skóra urodził się w Gdyni. Całe jego życie było związane z badaniami i ochroną ichtiofauny morskiej oraz skrajnie rzadkich ssaków bałtyckich, takich jak morświn i foka szara. Od 1977 roku związał swoje życie ze stacją badawczą na Helu, czyniąc z niej ostoję bałtyckiej fauny i popularyzując wiedzę o jej specyfice i potrzebach. Jego wieloletnie starania zostały zwieńczone przyjęciem przez Ministerstwo Środowiska krajowego „Programu ochrony morświna". W 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora w dziedzinie nauk o Ziemi. Był laureatem wielu nagród m.in. Szwedzkiej Nagrody Bałtyku przyznawanej za istotny wkład w ochronę wód Bałtyku oraz Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Do końca życia był aktywny zawodowo. 12 lutego 2016 roku przegrał z chorobą.
W marcu pożegnaliśmy Lecha Pomierskiego, inicjatora i organizatora Gdynia Blues Festival, twórcę i opiekuna środowiska bluesowego w Gdyni. Jego powszechnie znana miłość do muzyki zaowocowała założeniem Blues Clubu Gdynia, miejsca, gdzie od ponad czternastu lat koncertują czołowi muzycy polskiego i światowego bluesa. Odszedł człowiek o dobrym sercu, życzliwy, otwarty, Przyjaciel...
Również w tym roku zmarł Radny Miasta Gdyni VII kadencji Jan Kłosek. Był radnym okręgów: Śródmieście, Kamienna Góra, Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo i członkiem Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa oraz Komisji Rewizyjnej. W latach 2007-2011 był członkiem Rady Dzielnicy Orłowo.
Zygmunt Bogdziewicz rozsławiał nasze miasto na arenach sportowych w kraju i za granicą. Zawodnik i trener Floty Gdynia. Mistrz Polski, olimpijczyk, dwukrotny wicemistrz świata w strzelectwie. Zmarł 19 marca w wieku 75 lat.
Kulturalna Gdynia poniosła w tym roku niepowetowaną stratę wraz ze śmiercią Stefana Iżyłowskiego, aktora Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza, związanego z placówką od 1970 roku. Niezapomnianego Prospero w „Burzy" Szekspira czy Józefa K. w „Procesie" Kafki - za tę rolę otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdyni. 10 lutego 2016 roku, podczas uroczystości uświetniających 90. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich Stefan Iżyłowski otrzymał z rąk prezydenta Gdyni Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł 25 marca. Miał 81 lat.
Niech spoczywają w pokoju!
Źródło: gdynia.pl