Wsparcie we wchodzeniu w dorosłość
Wejście w dorosłość to ważny etap w życiu każdego młodego człowieka. Czas, kiedy coraz częściej podejmuje się wiążące życiowe decyzje, mogąc wciąż liczyć na pomoc w domu rodzinnym. Jednak młodzi ludzie opuszczający pieczę zastępczą nie zawsze otrzymują wsparcie od biologicznych rodzin. Są zmuszeni wkroczyć w dorosłość z całym ciężarem tej odpowiedzialności. Z myślą o nich i ich przyszłości funkcjonuje Gdyński Klub Mentoringu
Jak podkreśla gdyński magistrat klub powstał w odpowiedzi na potrzeby wychowanków systemu pieczy zastępczej. Od początku głównym zamysłem było przekazywanie młodym ludziom wiedzy niezbędnej do prowadzenia samodzielnego życia.
- Nasi wychowankowie często zgłaszali obawy związane z wchodzeniem w dorosłe życie, np. związane z samodzielnym prowadzeniem gospodarstwa domowego czy załatwianiem spraw urzędowych – informuje Katarzyna Michalska, koordynator usamodzielnień w Zespole ds. Wsparcia Dziecka i Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Nasze rozmowy w siedzibie MOPS-u udowodniły nam, że jest potrzeba stworzenia nowego miejsca, które będzie działać nie tylko w godzinach pracy urzędu, ale też popołudniami.
Gdyński Klub Mentoringu działa od sierpnia 2021 roku w jednym z domów treningowych, gdzie na co dzień mieszkają osoby usamodzielniające się, które opuściły rodziny zastępcze lub placówki opiekuńczo-wychowawcze. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, a ich tematyka jest bardzo różnorodna. Dotyczą one m.in. dostępnych w mieście form pomocy i wsparcia, poruszania się po rynku pracy, załatwiania spraw urzędowych, rozsądnego planowania domowego budżetu i szukania praktycznych sposobów na jego powiększenie czy racjonalnego gospodarowania żywnością. Poruszane są też tematy związane m.in. z emocjami i radzeniem sobie ze stresem.
Zajęcia prowadzą specjaliści z różnych dziedzin: psychologowie, prawnicy, kucharze, artyści i wielu innych, którzy podczas warsztatów dzielą się swoją wiedzą zawodową i życiowym doświadczeniem.
Z zajęć korzysta młodzież przed 18. rokiem życia, ale i osoby będące w trakcie procesu usamodzielniania się (na czas trwania nauki do 26. roku życia). Spotkania klubu są moderowane przez pracowników Sekcji ds. usamodzielnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W zajęciach biorą również udział tzw. opiekunowie usamodzielnienia i dorośli wychowankowie, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami.
- To, jak wyglądają spotkania klubu, jest zasługą zainteresowanych wychowanków – podkreśla Iwona Florianowicz, zastępca kierownika Zespołu Wsparcia Dziecka i Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – To z ich inicjatywy spotykamy się w domu, a nie w instytucji. Kameralna, bezpieczna atmosfera, wspólne przyrządzanie poczęstunku – to również przejaw zaangażowania naszej młodzieży. Formalnie jesteśmy organizatorem tych spotkań, natomiast to młodzież czuje się ich gospodarzem i fantastycznie odnajduje się w tej funkcji.
O tym, jak ważna i przydatna jest działalność klubu, mówią uczestnicy spotkań.
- Niebawem kończę proces usamodzielniania i szczerze przyznam, że miałam zarówno lepsze, jak i gorsze okresy w życiu – mówi Beata. – Po opuszczeniu rodzinnego domu dziecka często podejmowałam nietrafione decyzje. Jednak panie z MOPS-u nigdy nie odmówiły mi wsparcia, choć czasem nasze spotkania miały spore natężenie emocjonalne. Cieszę się, że uczestniczyłam w zajęciach klubu i mogłam poznać młodsze dziewczyny i chłopaków będących na początku drogi do samodzielności. Dzięki temu miałam okazję podzielić się swoimi doświadczeniami.
-Przebywam w rodzinie zastępczej, a o klubie mentoringu dowiedziałam się od pracownika sekcji usamodzielnień – opowiada Oliwia. – Byłam dopiero na dwóch spotkaniach. Idąc na pierwsze z nich, zakładałam poważną, wręcz sztywną atmosferę. Na szczęście jest zupełnie inaczej. Wiem już, że nie muszę się krępować i mogę zapytać o wszystko. Doceniam także praktyczne wskazówki i czynną formułę zajęć w formie ćwiczeń i warsztatów. Dotąd nie zdawałam sobie sprawy z liczby spraw, które osoba pełnoletnia może mieć do załatwienia i których musi pilnować. Jestem jednak spokojniejsza, że z takim wsparciem będzie mi nieco łatwiej się w tym odnaleźć.
Od początku funkcjonowania Gdyńskiego Klubu Mentoringu w prowadzonych tam zajęciach wzięło udział ok. 100 wychowanków z rodzinnej oraz instytucjonalnej pieczy zastępczej.
- Starsi swoim przykładem pokazują młodszym, że można sobie poradzić. Wychowankowie z kolei inspirują i uczą nas, specjalistów, jak najskuteczniej docierać do nich ze wsparciem. Każdy z ich sukcesów bardzo nas cieszy. Jesteśmy dumni, mogąc dołożyć do tego swoją małą cegiełkę – podsumowuje Katarzyna Michalska.
Gdynia cały czas poszukuje chętnych do pełnienia funkcji rodziców zastępczych, gdyż każde dziecko zasługuje na dom i kochających opiekunów. Zakwalifikowani kandydaci mogą liczyć na merytoryczne i finansowe wsparcie gminy. Szczegółowe informacje można uzsykać, kontaktując się z Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, pod nr. tel. 58 627 20 24 lub 797 991 043. Warto również odwiedzić facebookowy profil Zwyczajna Rodzina.