mobile

Wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Sopocki MOPS zapewni opiekę wytchnieniową osobom mieszkającym w Sopocie, które opiekują się niesamodzielnymi krewnymi. W ramach wsparcia możliwe są również konsultacje psychologiczne, porady pielęgnacyjne czy dietetyczne.

inf. prasowa
Wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie po raz kolejny pozyskał środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych aby zaoferować dodatkowe wsparcie dla opiekunów. Skorzystać z niego mogą osoby, które sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą dorosłą ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Członkowie rodziny starając się zapewnić jak najlepszą opieką swoim niesamodzielnym domownikom, zapominają często o sobie - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Nie mają czasu na odpoczynek. Nierzadko brakuje im wiedzy na temat opieki i pielęgnacji osoby przewlekle chorej w domu. Czasem wstydzą się prosić o pomoc. Warto jednak zadbać o siebie ponieważ taka wieloletnia opieka jest dużym obciążeniem dla opiekuna i może doprowadzić do wyczerpania – podkreśla Andrzej Czekaj.

Możliwość odpoczynku daje tzw. opieka wychnieniowa. W ramach programu realizowanego przez sopocki MOPS, opieka wytchnieniowa może odbywać się w domu osoby z niepełnosprawnością lub w placówce. W zależności od potrzeb może to być pobyt dzienny lub całodobowy.

Opiekunowie będą mogli również skorzystać z poradnictwa specjalistycznego: konsultacji z psychologiem, wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji czy dietetyki. Zakres instruktażu uzależniony będzie od indywidualnych potrzeb, np. mycie, ubieranie, karmienie, zmienianie pieluchy czy  zapobieganie odleżynom. Dietetyk udzieli porad żywieniowych oraz pomoże przygotować odpowiedni do stanu zdrowia jadłospis. Porady specjalistów udzielane będą w domu osoby niesamodzielnej.

Ze względu na obecną sytuację epidemii, osoby które będą udzielały wsparcia w domach, zostaną wyposażone w środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji.

Program „Opieka wytchnieniowa - edycja 2020” realizowany będzie od sierpnia/września do końca 2020 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Sekcja ds. Usług Opiekuńczych, tel. 58 551 17 10 wew. 236.

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda