mobile

Wręczono Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Poznaj najlepszych gdańskich społeczników

Fundacja METAPOMOC, Liliana Tarasow oraz Andrzej Stelmasiewicz zostali laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego za rok 2021 rok w kategoriach: organizacja pozarządowa, społecznik, darczyńca.. Przyznano też wyróżnienia. Gala odbyła się w niedzielę, 5 czerwca, w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Nagrody im. Bądkowskiego przyznano już po raz 22. - w ciągu ponad dwóch dekad stały się mocną marką w życiu Gdańska.

Informacja prasowa
Wręczono Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Poznaj najlepszych gdańskich społeczników

fot.Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej za 2021 rok 

Fundacja METAPOMOC, która działa na rzecz młodych ludzi z trudnych środowisk, a w szczególności dzieci z pieczy zastępczej, zmierzając do wyrównania ich szans w drodze do samodzielności. Mentorzy i Zespół Fundacji wspierają podopiecznych w procesie pełnej integracji w społeczeństwie przez udzielanie wszechstronnej pomocy w procesie usamodzielniania. Zespół Fundacji zainicjował i z powodzeniem realizuje autorskie, innowacyjne programy rozwojowe: „Patron”, „Dom”, „Wolontariat” i „Praca”.

 

Nagroda Bądkowskiego - wyróżnienia w kategorii Gdańska Organizacja Pozarządowa

Wyróżnienia tradycyjnie są dwa. Otrzymali je:

  • Stowarzyszenie Grupa Ratownicza Alfa, za transportowanie chorych na Covid-19 z domów do gdańskich szpitali, ale też pomiędzy szpitalami oraz przewozy chorych na wymazy. Także za dystrybuowanie maseczek i innego brakującego zaopatrzenia medycznego oraz dowożenie żywności do domów potrzebującym seniorkom i seniorom.
  • Fundacja Pomagamy, Nie Ziewamy, za organizację we współpracy z lokalnymi restauratorami akcji „Posiłek dla Seniora”, w której trakcie do domów gdańskich seniorek i seniorów rozwieziono kilka tysięcy obiadów. Fundacja wspiera także osoby z niepełnoprawnościami z ośrodka integracyjnego dla osób z upośledzeniem umysłowym.
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii Gdański Społecznik Roku 2021

    Tegorocznym laureatem w tej kategorii została Liliana Tarasow, która jest koordynatorką szkolnego koła wolontariatu – „Pomocne Elfy” w Szkole Podstawowej nr 89. To grupa, dla której wolontariat jest bardzo ważną częścią ich życia, traktują się wzajemnie jak drugą rodzinę, na której czele stoi inspirująca Pani Liliana. Rodzaj działań i wydarzeń, w które angażuje się laureatka, jest rozbudowany: od organizacji zbiórek rzeczowych, przez wspólne pisanie listów motywacyjnych dla dzieci z domów dla dziecka lub osób przebywających na oddziałach onkologicznych, po organizowanie koncertów dla społeczności z Gdańska.

    Liliana Tarasow, czyli Gdańska Społeczniczka Roku, na co dzień jest nauczycielką i koordynatorką szkolnego koła wolontariatu w SP 89. W obecności prezydent Aleksandry Dulkiewicz i córki Lecha Bądkowskiego Sławiny Kosmulskiej, laureatka zapowiedziała, że się nie zmieni i dalej będzie zmieniać świat na lepsze

    Liliana Tarasow, czyli Gdańska Społeczniczka Roku, na co dzień jest nauczycielką i koordynatorką szkolnego koła wolontariatu w SP 89. W obecności prezydent Aleksandry Dulkiewicz i córki Lecha Bądkowskiego Sławiny Kosmulskiej, laureatka zapowiedziała, że się nie zmieni i dalej będzie zmieniać świat na lepsze

    Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

    Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii Darczyńca Roku 2021

    Nagrodę honorową w tej kategorii otrzymał Andrzej Stelmasiewicz, Radny Miasta Gdańska, który w maju 2020 ogłosił, że do ustania pandemii SARS-CoV-2 będzie przekazywać należne mu diety radnego na rzecz organizacji społecznych. W ten sposób wspierał m.in.  Stowarzyszenie Park On, Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, Stowarzyszenie WL4 Przestrzeń Sztuki, Fundację Wspólnota Gdańska czy Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. Laureat daje przykład ogromnej wrażliwości na potrzeby innych, wierności danemu słowu oraz odwagi i determinacji. Andrzej Stelmasiewicz dzieli się nie tylko swoimi funduszami, ale i czasem, radą i dobrym słowem. Nagrodę Darczyńcy Roku odebrał po raz drugi (poprzednio w roku 2014).

  • Nagroda Bądkowskiego - długa tradycja

    Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił prezydent Paweł Adamowicz dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów.. 

    W 2001 roku po raz pierwszy przyznano nagrodę dla Gdańskiej Organizacji Samorządowej (za rok 2000) - otrzymało ją  Gdańskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

    Czytaj także: Wnioski z debaty Szkoła Równego Startu: Szkoła nie zapewnia równości. Trzeba to zmienić!

    Od dziewięciu lat nagroda przyznawana jest zatem w trzech kategoriach. Laureat głównej nagrody w kategorii Gdańska Organizacja Pozarządowej Roku otrzymuje 20 000 zł, dwa równoważne wyróżnienia dają laureatom po 5 tys. zł każde. Nagroda dla Gdańskiego Społecznika Roku ma charakter rzeczowy; nagroda dla Gdańskiego Darczyńcy Roku ma charakter honorowy.

    Uroczystość uświetniły córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska i wnuczka Miłosława Kosmulska

    Uroczystość uświetniły córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska i wnuczka Miłosława Kosmulska

    Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

    Nagroda Bądkowskiego - kim był patron

    - Kiedy poznałam życiorys Lecha Bądkowskiego, pomyślałam, że uosabia gdańskość i obywatelskość w każdym calu - mówiła podczas gali prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Z jednej strony to połączenie rozwagi i umiaru z odwagą wyjątkowej próby. Tak było, chociażby we wrześniu 1939 roku, kiedy był dowódcą plutonu w walkach nad Bzurą. Tak było także wtedy, kiedy niedaleko stąd, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, wtedy im. Lenina, jako pisarz wsparł strajkujących stoczniowców i został rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Zakładowego. Lech Bądkowski nigdy nie zabiegał o poklask. Twardo chodził po ziemi. Postępował w myśl naszej miejskiej dewizy “Nec Temere, Nec Temide”, a publiczną aktywność traktował jako obywatelską powinność. Szukał tego co łączy, a nie tego co dzieli. Dlatego bardzo się cieszę, że wtedy, kiedy ta nagroda została ustanowiona przez prezydenta Pawła Adamowicza w 2001 roku, otrzymała takiego patrona, jakim jest Lech Bądkowski - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

    Nagroda Bądkowskiego - przeciw trzem demonom

    Podczas uroczystości głos zabrała również Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, patrona nagrody.

    - W trakcie wydarzeń, które nami wstrząsnęły, dzisiaj mamy święto aktywności i inicjatywy gdańszczan. Pani prezydent nagrodzi tych najlepszych. A ja chciałam dzisiaj powiedzieć o trzech demonach, które przeszkadzają nam nieraz w robieniu tego, z czym przychodzi nam się zmierzyć. To trud, strach i nie warto. Kto czytał epopeję Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” po kaszubsku, czy po polsku w tłumaczeniu Lech Bądkowskiego, ten o nich wie - mówiła Sławina Kosmulska.

  •  

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda