Wpadnij na Lato na Polskiej
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się sierpień w Muzeum Emigracji w Gdyni. Zaplanowano koncerty, filmy, warsztaty dla dzieci i całych rodzin. Warto być na Polskiej 1, by w ciekawy i przystępny sposób odkrywać migracyjne dzieje Polaków.

Na początek cykl koncertów „Z widokiem na świat”, podczas których będzie można wybrać się w muzyczną podróż wraz z artystami, dla których wspólnym mianownikiem jest migracja, multikulturowość i poszukiwanie inspiracji w otaczającym świecie. Zagrają znakomici muzycy z zagranicy, którzy realizują swoje muzyczne wizje w Polsce
W każdy wakacyjny czwartek muzeum zaprasza dzieci, dla których przygotowany został cykl warsztatów, dzięki którym odbędą podróże w czasie i przestrzeni (szczegółowa informacja na stronie 9 ”Ratusza”).
A na zakończenie wakacyjnych aktywności odbędzie się huczne „Pożegnanie lata”.
Program wydarzeń:
Koncerty z widokiem na świat
- czwartek, 6.08, godz. 19.00 - João de Sousa & Fado Polaco - pochodzi z Porto w Portugalii. Od 10 lat mieszka i tworzy we Wrocławiu, wspólnie z zespołem Fado Polaco. Współpracował ze Smolikiem oraz zespołem Micromusic. Gwiazda programu X Factor. Jego koncerty to żywiołowa kombinacja południowego temperamentu i poetyckiej wrażliwości. W Muzeum Emigracji w Gdyni João wystąpi z trębaczem Dominikiem Gawrońskim.
- piątek,14.08, godz. 20.00 - Eric Shoves Them in His Pockets - Trio Huberta, Christopha i Szymona, dwóch kuzynów z Warszawy i Berlińczyka, którego poznali w liceum. Muzyka „Eric Shoves Them In His Pockets” to nawiązanie do tradycji rockowej z przełomu dekad z zachodnio-północnego wybrzeża USA. Zespół prezentuje jedno z najciekawszych nowych brzmień alternatywnych na polskiej scenie muzycznej.
- piątek, 21.08, godz. 20.00 - Kari Amirian -polska artystka, producentka i songwriter’ka, uznana przez dziennikarzy za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej. Po dwóch latach od sukcesu debiutanckiej płyty „Daddy Says I’m Special”, którą wydała jako Kari Amirian, artystka powróciła z nowym albumem „Wounds And Bruises”, który zaprezentuje podczas koncertu w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Filmowa Polska 1 - pokazy dokumentów
- wtorek, 11.08, godz. 20.30 - „Uciekinier z Nowego Jorku”, reż. Michael Obert, Niemcy 2013, 98 min.
- wtorek, 18.08, godz. 20.30 - „Sztuka znikania”, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 52 min.
Filmowa Polska 1 - kino retro
- środa, 5.08, godz. 16.00 - „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, reż. Eugen Illes,Niemcy 1918 r., 85 min.
- środa, 12.08, godz. 16.00 - „Zew morza”, reż. Henryk Szaro, Polska 1927 r.,
- środa, 19.08, godz. 16.00 - „Jadzia”, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936 r.,
- środa, 26.08, godz. 16.00 - „Dziewczyna szuka miłości”, reż. Romuald Gantkowski, Polska 1938 r.,
sobota, 29 sierpnia - „Pożegnanie lata - potańcówka w rytmie swinga”
godz. 16.00 - spotkanie - sala multimedialna - „Bobkowski, co dalej?”. Spotkanie z Angeliką Herta i Filipem Jacobsonem.
Dwa rowery, dwie kamery i książka, wideo-pamiętnik z podróży rowerowej po Francji śladami „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego. Angelika Herta i Filip Jacobson przejechali, jak autor, ponad 2300 km, publikując na bieżąco filmy, fragmenty książki, zdjęcia oraz spostrzeżenia. Porównywali, podważali i skonfrontowali swoje doświadczenia z tymi opisanymi w „Szkicach piórkiem” sprzed 70 lat.
godz. 18.00 - Muzyka na żywo - Magazyn Tranzytowy - The Warsaw Dixielanders - to obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego, specjalizujący się w interpretacji standardów jazzowych rodem z Nowego Orleanu i Chicago, a także szlagierów polskiej muzyki lat 30-stych i 40-stych ubiegłego wieku.
Ponadto tego dnia warsztaty dla rodzin, spacery po wystawie, gra muzealna.
Na warsztaty „Wpakuj się w przygody!” obowiązują wcześniejsze zapisy:warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt pojedynczych zajęć to 10 zł, jeśli w zajęciach będzie uczestniczyło rodzeństwo, to dla kolejnej osoby – 5 zł. Do kina obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w kasie muzeum w dniu seansu. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.