Wolność w kinie i nie tylko: 17. edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL w Gdańsku
W sobotę, 14 października, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się wyjątkowe wydarzenie filmowe – 17. edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. Na festiwalu będzie można zobaczyć 9 dokumentów i 7 fabuł, a także wziąć udział w spotkaniach z twórczyniami i twórcami, śniadaniu z jury, interwencjach muzycznych i jodze w ogrodzie zimowym
Filmowe święto wolności
Wśród filmów, które będzie można obejrzeć podczas festiwalu, znajdują się zarówno dzieła znanych i cenionych reżyserów, jak i debiutantów z różnych zakątków świata. Niektóre z nich poruszają aktualne i ważne tematy społeczne, takie jak prawa człowieka, migracje, kryzys klimatyczny czy nierówności. Inne pokazują osobiste historie ludzi, którzy walczyli o swoją wolność lub musieli się z nią zmierzyć. Wszystkie jednak łączy wysoka jakość artystyczna i oryginalność wizji.
– O ile filmy, które będziemy oglądać podczas festiwalu odnoszą się do wolności na całym świecie, niezależnie od położenia geograficznego, to w tym roku proponujemy też Państwu ulokalnienie wolności. Co to znaczy? To znaczy, że chcemy razem z Państwem – tu i teraz – wspólnie nadawać jej znaczenie, dla każdego z nas osobno i dla nas jako wspólnoty, zastanawiać się nad jej sensem, a nade wszystko wolności doświadczać – zaprasza Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.
Od „Imago” do „Orlando”
Drugie śniadanie z jury to okazja, aby dowiedzieć się więcej o filmach i ich twórcach, a także podzielić się własnymi opiniami i wrażeniami. Zaproszeni goście będą komentować i oceniać filmy z perspektywy swojej wiedzy i doświadczenia. Spotkanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 11:00 w kawiarni przy kinie.
Filmem otwarcia będzie „Imago” w reżyserii Olgi Chajdas – obraz nagrodzony m.in. na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To opowieść o inności, pragnieniu wolności i nieprzystosowaniu do otoczenia, oparta na biografii Eli „Malwiny” Góry – niepokornej artystki trójmiejskiej związanej z alternatywną sceną muzyczną końca lat 80. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką Olgą Chajdas i Leną Górą, córką głównej bohaterki, wcielającą się w filmie w jej postać.
Filmem zamknięcia tegorocznej edycji AAFF będzie manifest wolności, radości, godności i donośny głos za prawem do samostanowienia, nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. To „Orlando – moja polityczna biografia” – dzieło, hiszpańskiego pisarza, filozofa, kuratora sztuki i aktywisty Paula B. Preciado.
STOCZNIA.MIASTO
W ramach sekcji STOCZNIA.MIASTO podejmującej zagadnienia związane z tkanką miejską i nowym obliczem gdańskich terenów postoczniowych, zaprezentowane zostaną trzy dokumenty: „Anselm” (reż. Wim Wenders), „Niezwykła propozycja” (reż. Jill Magid), „BV Doshi. Obietnica architekta” (reż. Jan Schmidt-Garre). Uzupełnieniem tej sekcji będzie seminarium Miasto opiekuńcze, które poprowadzi antropolog społeczny Kacper Pobłocki. Festiwal AAFF zaprasza widzów również na filmowe dyskusje i kameralne rozmowy po wybranych seansach.
W dziecięcej odsłonie festiwalu AAFF Kids na najmłodszych widzów czekają dwa seanse dla uczennic i uczniów – „Nazywam się Cukinia” i „Misja: Sputnik”, a także familijny poranek filmowy – „Pettson i Findus: Wielka wyprowadzka” ze strefą relaksu i animacji plastycznych w ogrodzie zimowym.
K jak konkurs
W trakcie festiwalu, jury wyróżni także jeden z sześciu filmów, który najlepiej odnosi się do wyzwań współczesności. W konkursie wezmą udział trzy dokumenty oraz trzy fabuły, oznaczone w programie literą K:
- Club Zero” (reż. Jessika Hausner) z Mią Wasikowską, opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, zblazowanych wyższych sferach, sztuce manipulacji i potrzebie bycia za wszelką cenę częścią społeczności
- „Lęk” (reż. Sławomir Fabicki), siostrzane kino drogi traktujące o wolności, miłości i oswajaniu lęku przed śmiercią
- „Matka wszystkich kłamstw” (reż. Asmae El Moudir), marokańska reżyserka szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego na jej jedynym zdjęciu z dzieciństwa najpewniej wcale nie jest ona
- „Między deszczami” (reż. Andrew, H. Brown), opowieść o doświadczeniu dorastania w rdzennej kulturze, która mierzy się z radykalnie zmieniającymi się warunkami klimatycznymi
- „Siostrzeństwo świętej sauny” (reż. Anna Hints), estoński kandydat do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego o sile bycia razem
- „The Old Oak” (reż. Ken Loach), poruszający dramat o ostatnim działającym pubie w podupadłym górniczym miasteczku w północnej Anglii, do którego przybywają syryjscy uchodźcy.
Laureat konkursu zostanie wyłoniony w ostatni wieczór festiwalu, 21 października. Swoją nagrodę przyzna również publiczność, głosując za pomocą kuponu konkursowego lub formularza online na stronie aaff.pl. Zwycięski tytuł widzowie poznają 24 października, a wśród uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody.
Muzyka, joga i spotkania z twórcami
Festiwal AAFF to nie tylko filmy, ale także wiele innych atrakcji dla zmysłów. Uczestnicy będą mogli doświadczyć różnych dźwięków, smaków i ukojenia, które wpisują się w tegoroczne hasło festiwalu –„WSPÓŁBYCIE”. Na początek zaplanowano interwencję muzyczną „Synchronicity” Petara Petkova, która stworzy środowisko dźwiękowe towarzyszące wszystkim wydarzeniom.
Po filmie „Pieśń wielorybów” oczekiwać nas będzie liryczny koncert wiolonczelistek Zofii Elwart i Barbary Misiewicz, które zainspirują się ścieżką dźwiękową filmu. Dla relaksu i odprężenia będzie można również udac się na sesję jogi nidra z Felicją Flicińską oraz „Rodzinne śniadanie” z Marią Przybyszewską, która nauczy nas zdrowego gotowania. Na zakończenie festiwalu odbędzie się taneczna impreza z duetem Lua Preta, który łączy angolskie rytmy z polską elektroniką.
Więcej informacji o programie festiwalu, opisach filmów, biletach i miejscu festiwalowym znajduje się na stronie aaff.pl.
fot.mat.pras