mobile

Włodarze Trójmiasta przesiedli się na rowery

Nowe stacje Mevo, kilkaset milionów na metropolitalne inwestycje transportowe w nowej perspektywie unijnej, nowe parkingi i drogi rowerowe, a także kampanie rowerowe w miastach - metropolia rozpoczyna nowy sezon rowerowy. 

mat.pras.
Włodarze Trójmiasta przesiedli się na rowery

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu oraz Marcin Majek, wójt Kosakowa, Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi oraz Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa wsiedli na rowery miejskie. Wszystko po to, aby ostatecznie opowiedzieć o rowerowych planach miast.

- Nasz przejazd wywołał spore zainteresowanie po drodze i mam nadzieję, że przekonał do tego, żeby wypróbować Mevo. Chcemy zachęcać mieszkańców, żeby w imię wygody, komfortu i zdrowia - korzystali z roweru miejskiego. Oferta jest szeroka, a sam rower bezpieczny i do tego szybki. Cieszę się, że nasz flagowy projekt realizuje w metropolii już tak dużo samorządów - mówił prezydent Wojciech Szczurek.

- Dzisiejszy przejazd jest potwierdzeniem tego, że nie ma złej pogody na rower. Trzeba tylko odpowiednio się ubrać. Warto jeździć na rowerze i warto wybrać Mevo. To system, który poszerza komunikację publiczną i mam nadzieję, że powoli przekonujemy się do pojazdów współdzielonych i odchodzimy od komunikacji samochodowej - mówił wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Mevo rozrasta się na wiosnę

Mevo stale powiększa się o nowe stacje postoju. W gminie Kosakowo powstało ich 5, w Gdańsku - 11, a budowa kolejnych 14 zakończy się na przełomie marca i kwietnia. Od początku marca użytkownicy Mevo przejechali 210 tys. km podczas 70 tys. podróży. Większość z nich - 74% odbyło się w tygodniu, a nieco ponad 1/4 w weekendy. Użytkownicy systemu najczęściej korzystali z Mevo najczęściej wypożyczane jest między godziną 14 a 16.

- System działa bardzo dobrze, a statystyki pokazują, że mieszkańcy korzystają z Mevo coraz chętniej. Tylko w marcu, a miesiąc jeszcze się nie skończył, przejazdów na Mevo było dwa razy więcej niż w całym styczniu i lutym. Jesienią obiecaliśmy wybudowanie 25 nowych stacji, w tych dzielnicach, w których ich brakowało - zwłaszcza w dzielnicach południowych. 11 stacji jest już gotowych, a kolejne zostaną ukończone na przełomie marca i kwietnia. Zachęcam do korzystania z Mevo, nie tylko w weekendy - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- W naszej 45-tysięcznej gminie rower przyjął się znakomicie. Będziemy też budować nowe stacje. Zachęcam do korzystanie z Mevo, bo to dopełnienie kolei, która mam nadzieję będzie ciągle się rozwijać i łączyć Trójmiasto i gminy w koło. Tworzymy piękną aglomerację. Ludzie chcą tutaj przyjeżdżać, chcą tutaj mieszkać. Trójmiasto robi dobrą robotę, a okoliczne gminy was doganiają. Zapraszamy na Pomorze - mówił Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

- Dołączyliśmy do systemu w jego drugiej odsłonie. Rower, który wystartował jesienią, cieszy się u nas w gminie bardzo dużą popularnością. Wybudowaliśmy też w gminie nowe stacje postoju. Mam nadzieję, że we wszystkich gminach mieszkańcy będą chętnie korzystać z naszych rowerów nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także komunikacyjnych przy przejazdach do szkoły czy do pracy - mówił wójt Kosakowa Marcin Majek.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt, który nie tylko zachęcał do korzystania z Mevo, ale także zaprosił wszystkich do udziału w przejeździe rowerowym ulicami Rumi, który raz w roku odbywa się w mieście.

Metropolitalne projekty transportowe

Dzięki metropolitalnym funduszom unijnym w ostatnich latach powstało prawie 120 km nowych dróg rowerowych i parkingi dla ponad 2,5 tysiąca rowerów. Inwestycje rowerowe były realizowane w ramach budowy 26 węzłów przesiadkowych, które sukcesywnie powstają na terenie OMGGS m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim, Rumi, Redzie, Pucki, Tczewie i Wejherowie.

W nowej perspektywie unijnej ponad 720 mln zł dofinansowania trafi na projekty transportowe, w tym prawie 420 mln zł na projekty, w ramach których powstanie infrastruktura rowerowa.

- Ponad 73 km dróg rowerowych powstanie w Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Kartuzach, Kolbudach, Kosakowie, gminie Suchy Dąb, powiecie tczewskim, Przywidzu, Redzie, Rumi, Sopocie, Szemudzie, Trąbkach Wielkich, Władysławowie, Żukowie i Wejherowie. A nowe parkingi rowerowe zostaną wybudowane w Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Luzinie, Pelplinie, Redzie, Rumi, Szemudzie, Wejherowie i Żukowie - dodał Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

Dwa tygodnie temu metropolitalne samorządy przyjęły Plan Zrównoważonej Mobilności dla OMGGS (tzw. SUMP), który opisuje najważniejsze do zrealizowania działania transportowe w regionie. W Planie znalazły się także szczegółowe wytyczne dot. infrastruktury rowerowej łącznie z mapą istniejących i planowanych tras rowerowych w metropolii.

Rowerowe wydarzenia w metropolitalnych miastach i gminach

Gdynia: mieszkańcy Gdyni mogą wziąć udział w akcji “Do Pracy Jadę Rowerem”. Kampania promuje zdrowy styl życia i wykorzystywanie na co dzień ekologicznych środków transportu. Projekt zachęca do rywalizacji zarówno indywidualnej, jak i firmowej, a przy okazji podkreśla wartość aktywności fizycznej i troski o środowisko. Uczniowie gdyńskich szkół ponadpodstawowych mogą z kolei rywalizować w akcji “Do szkoły Jadę Rowerem”.

Tczew: na mieszkańców miasta czeka VIII edycja “Rowerem do Pracy”. Konkurs zachęca do codziennego korzystania z rowerów. Uczestnicy rejestrują swoje przejazdy do i z pracy za pomocą specjalnej aplikacji. Przejechane kilometry są przeliczane na punkty, które można wymienić na nagrody.

Gdańsk i inne miasta: kolejna edycja wydarzenia “Rowerowy maj” - to największa kampania rowerowa w Polsce, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważony transport. Akcja zachęca do codziennych przejazdów na rowerze i już od najmłodszych lat uczy dobrych nawyków poprzez zabawę i elementy rywalizacji. W 2024 r. w akcję zaangażowało się 30 samorządów, m.in. Sopot, Gdynia, Kosakowo, Wejherowo, Władysławowo i Puck, a także Łódź, Warszawa, Wrocław, Kraków i Rzeszów.

 

fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda