mobile

Wizyta delegacji ONZ i Ministerstwa Środowiska w Gdańsku

Gdańsk jest kandydatem do organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24) w 2018 roku. O tym, czy Szczyt zostanie zorganizowany w naszym mieście, zdecyduje Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych w połowie tego roku. Obecnie w Gdańsku na trzydniowej wizycie roboczej przebywa delegacja ONZ, by sprawdzić, jak miasto jest przygotowane do organizacji światowego spotkania na rzecz m.in. ochrony klimatu.

Redakcja/fot.www.gdansk.pl
Wizyta delegacji ONZ i Ministerstwa Środowiska w Gdańsku

Delegacji ONZ towarzyszą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, którzy współorganizowali poprzednie dwa Szczyty Klimatyczne odbywające się w Polsce w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Zagraniczni goście podczas wizyty w naszym mieście mieli okazje zapoznać się m.in. z imponującą bazą hotelową regionu (w 2018 roku do dyspozycji gości będzie łącznie blisko 37 500 miejsc hotelowych kategoryzowanych i niekategoryzowanych), jego komunikacją (zarówno nowoczesną komunikacją miejską w Gdańsku, jak i SKM oraz możliwościami dojazdu do Gdańska drogą lądową, morską i powietrzną) oraz miejscem, w którym Gdańsk chciałby organizować Szczyt Klimatyczny za dwa lata, czyli terenem Międzynarodowych Targów Gdańskich i Stadionu Energa. Przedstawiciele miasta i jednostek miejskich zaprezentowali gościom zalety i możliwości organizacyjne naszego miasta. Delagaci zostali także oprowadzeni po terenie MTG i Stadionu oraz odwiedzili Ergo arenę na granicy Gdańska i Sopotu.

Marszałek, wojewoda, prezydent – za organizacją Szczytu w Gdańsku

Z delegacją ONZ spotkał się także w Europejskim Centrum Solidarności marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz  prezydent Paweł Adamowicz.

- Występujemy tu dzisiaj wspierani przez potencjał i zasoby całej gdańskiej metropolii. Dlatego też nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że jeśli powierzycie nam Państwo zaszczyt organizacji COP24, dajemy rękojmię sukcesu. – powiedział prezydent Gdańska. – Idea organizacji tak prestiżowego wydarzenia znalazła poparcie wśród pozostałych największych graczy naszego regionu. Pomysł wspierają zarówno marszałek województwa pomorskiego, jak też prezydenci Gdyni i Sopotu. Obecność na spotkaniu z delegacją ONZ wojewody Wojciecha Drelicha wymownie świadczy o tym, że możemy dodatkowo liczyć na wsparcie rządu oraz podległych mu służby.

- Wiemy w Gdańsku, nie tylko jak przygotować wydarzenia ale też, jak budować wokół niego atmosferę, zainteresowanie i życzliwość mieszkańców. Jak sprawić, aby stali się oni częścią imprezy, poczuli potrzebę wspierania organizatorów i pomagania samym uczestnikom. Niemal każdy Gdańszczanin stanie się wolontariuszem COP24 pomagając uczynić z miasta strefę „COP freandly” – podkreślał prezydent Adamowicz. – Dla przyszłości naszej planety niezmiernie ważna jest edukacja młodego pokolenia.  Właśnie dlatego planujemy zaangażowania uczniów gdańskich szkół, dla których będzie to okazja do upowszechnienia wiedzy o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi.

Raport i decyzja w tym rok

Czworo przedstawicieli ONZ przygotuje raport z wizyty w Gdańsku, który prześle w ciągu dwóch miesięcy do Ministerstwa Środowiska, które będzie mogło wnieść do niego uwagi. Potem przyjdzie czas na ostateczną decyzję, która powinna zapaść w połowie roku. Kontrkandydatem Gdańska w staraniu o organizację Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku są Katowice, dokąd goście udadzą się już jutro.

Gdańsk liderem

Dobre wskaźniki jakości powietrza i odpowiedzialna polityka środowiskowa – to dowody na to, że Gdańsk może być najlepszym gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku.

W ostatnich latach Gdańsk stał się bezsprzecznym liderem dbania o jakość powietrza. Wskaźniki zanieczyszczenia atmosfery są tu jednymi z najniższych spośród polskich miast. Dla przykładu w 2016 roku w Gdańsku Wrzeszczu zanotowano tylko 6 dni z przekroczeniami poziomu pyłów PM10, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni w roku. Czyste powietrze to efekt rozbudowy i modernizacji sieci ciepłowniczej, prowadzonej równolegle z działaniami na rzecz promocji ogrzewania elektrycznego i gazowego oraz wyłączanie osiedlowych kotłowni.

Władze wspierają także termomodernizację budynków, inwestycje w odnawialne źródła energii. Gdańsk zachęca mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku i pokrywa część poniesionych kosztów – w 2016 wypłacono 181 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego na bardziej przyjazne środowisku. W 2017 r. kwota dotacji wzrosła z 4 do 5 tys. złotych. Dotacje mają otrzymać wszyscy chętni.

Dodatkowo Gdańsk otworzył w tym roku nową linię dotacyjną, w ramach której można ubiegać się o dotację w wysokości 1000 zł przy zmianie ogrzewania węglowego na ogrzewanie z zastosowaniem kotłów retorowych na ekogroszek lub pelety w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w przypadku braku możliwości podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Przedłużono także termin składania wniosków do końca roku.

Gdańsk był także jednym z pierwszych miast, który zdecydował się na wdrożenie pomiarów jakości powietrza. Od 1993 roku w Trójmieście funkcjonuje Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG), czyli metropolitalny system monitorowania atmosfery. Obecnie obejmuje on 9 stacji pomiarowych: 5 w Gdańsku, 3 w Gdyni i jedna w Sopocie. Ich zadaniem jest m.in. pomiar stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Na bieżąco można monitorować stan powietrza w aglomeracji gdańskiej w internecie: http://armaag.gda.pl/komunikat.htm

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć na stronie : http://www.gdansk.pl/fotogaleria?c=500

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda