mobile

Witamina D niezbędna na talerzu

Jesienią i zimą szczególnie brakuje nam słońca, a co za tym idzie również źródła witaminy D. Ciężko ją znaleźć za oknem, więc warto poszukać jej na talerzu.

Alekandra Żarkiewicz
TAGI
Witamina D niezbędna na talerzu

Witamina D nazywana również witaminą słońca znana jest z tego, że buduje kości oraz wzmacnia układ odpornościowy. Niezbędna jest również dla zdrowia mózgu, dobrego nastroju, zdrowej pamięci czy masy ciała. Klasyfikuje się ją jako witaminę, ale w rzeczywistości jest niezbędnym dla zdrowia hormonem steroidowym. Jej niedobór może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, tj. depresja, autyzm, stwardnienie rozsiane, choroby serca, cukrzyca, nowotwory i otyłość. Jej niedobór staje się coraz powszechniejszy- ludzie zbyt dużo czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach, kremują się filtrami. Jedną z oznak tego deficytu jest ciągły głód mimo nieustannego jedzenia. Dzieje się tak, ponieważ niski poziom witaminy D negatywnie wpływa na skuteczność leptyny, która jest hormonem apetytu i „informuje” nas, kiedy jesteśmy najedzeni.

W okresie jesienno- zimowym warto tą witaminę suplementować, ale także szukać w produktach spożywczych. Najwięcej witaminy D znajdziemy w tranie. Nie bez powodu jeszcze całkiem niedawno w zimowych miesiącach matki zmuszały swoje dzieci do codziennego wypicia łyżki tranu. Dziś również wiele osób sięga po preparaty z wątroby rekina. Bogatym źródłem słonecznej witaminy są ryby, a szczególnie te morskie. Łosoś, tuńczyk, śledź, makrela czy sardynki zawierają jej najwięcej. Warto wspomnieć, że ryby nie tracą swoich zdrowotnych właściwości podczas obróbki. Jednak mimo wszystko najlepiej przyrządzać je na parze. Tłuste ryby są także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz cennych pierwiastków- żelaza, cynku, selenu oraz fosforu. Zatem sięgajmy po nie przynajmniej raz w tygodniu!

Podroby może nie brzmią zbyt smacznie, ale one również są skarbnicą witaminy D! Warto ją czerpać z drobiowej, wieprzowej czy wołowej wątróbki. Oprócz słonecznej dawki zawiera witaminę A, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Wątróbka jest cennym źródłem żelaza, cynku i miedzi. Mimo wspaniałych właściwości, dostarcza organizmowi także sporą ilość cholesterolu, dlatego należy spożywać ją z umiarem. Powinny na nią uważać osoby cierpiące na choroby układu krążenia.

Chcąc uzupełnić niedobory witaminy D nie można zapominać o jajkach! Są one jednocześnie źródłem pełnowartościowego białka, zawiera niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy egzogenne oraz dobrą dla oczu luteinę i zeaksantynę. Obecna w jajku lecytyna działa przeciwmiażdżycowo i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

Kiedy brakuje słońca warto sięgać wówczas po nabiał. Sporo pokładów witaminy D znajdziemy w serze, śmietanie czy maśle. Ponieważ rozpuszcza się ona w tłuszczu, chude mleko czy jogurt odtłuszczony dostarczą znacznie mniej witaminy D niż ich pełnotłuste odpowiedniki. Osoby, które nie mają problemu z nadwagą i zbyt dużym poziomem cholesterolu powinny więc postawić na produkty mleczne zawierające przynajmniej 1,5 proc. tłuszczu. Włączenie tych produktów do codziennej diety jest istotniejsze, gdyż są one bogatym źródłem wapnia. Dzięki słonecznej witaminie wapń jest lepiej przyswajany przez organizm.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko