Wiosna Wolności
Leszek Biernacki oraz wydawnictwo Oficyna Gdańska serdecznie zapraszają na premierę książki Wiosna Wolności, która odbędzie się 26 lutego w sali wystaw czasowych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, o godzinie 17.00.
Wiosna Wolności to monografia przybliżająca okres działalności opozycyjnej w środowisku młodzieżowym i akademickim Trójmiasta w drugiej połowie lat 80. Bohaterami są działacze opozycyjni – studenci oraz pracownicy naukowi. – W książce próbuję opisać – choć w części – to, jak zachowywało się środowisko akademickie w czasach PRL, walcząc o „wolność słowa i myśli” – co było hasłem strajku jesienią 1981 r. na Uniwersytecie Gdańskim – mówi Leszek Biernacki.
Wiosna Wolności to pierwsza publikacja na rynku wydawniczym opisująca minione wydarzenia z perspektywy uczestnika, ale także z profesjonalnym dystansem dziennikarskim. Autor poświęcił kilka lat pracy na poszukiwanie dokumentów archiwalnych oraz zbieraniu relacji od uczestników wydarzeń. Zaowocowało to tak bogatym materiałem, że monografię podzielono na dwa tomy.
Podczas spotkania autorskiego Leszek Biernacki wraz z bohaterami opisywanych wydarzeń: Markiem Czachorem, Lechem Parellem, Pawłem "Konjo" Konnakiem oraz Mariuszem Popielarzem opowiedzą o minionych wydarzeniach oraz ich doświadczeniach i przeżyciach. Spotkanie poprowadzi Marek Wałuszko.
Książka została wydana dzięki zaangażowaniu Miasta Gdańska i wsparciu finansowemu Miasta Gdyni. Sponsorem głównym publikacji jest Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o.
Leszek Biernacki urodził się w 1959 roku w Sopocie. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego w Instytucie Filologii Polskiej, fotografem, dziennikarzem oraz pisarzem. Współorganizował Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich UG, podczas stanu wojennego organizator strajku NZS na UG, w 1982 kierował protestami i strajkami na tej uczelni, następnie został wiceprzewodniczącym, a potem przewodniczącym Uczelnianego Samorządu Studentów UG. Od przełomu lat 1986/1987 współzałożyciel i redaktor podziemnego pisma NZS „Impuls”. W 1988 uczestnik strajku „majowego” na UG oraz strajku w sierpniu w Stoczni Gdańskiej.