mobile

Wielka literacka feta w Gdańsku: reportażyści i Siergiej Lebiediew na Targach Książki

Gdańskie Targi Książki dzisiaj, 15 września 2023, to spotkania z wybitnymi reportażystami i autorem Siergiejem Lebiediewem. W programie również literatura dla dzieci i wieczorna debata. Wybór Europejskiego Centrum Solidarności jako miejsca targów zapewnia więcej przestrzeni - 10 stoisk więcej niż rok temu

Aleksandra Żochowska
TAGI
Wielka literacka feta w Gdańsku: reportażyści i Siergiej Lebiediew na Targach Książki

Dzisiaj, 15 września 2023 roku, podczas V Gdańskich Targów Książki, główną uwagę przyciągną wybitni reportażyści Cezary Łazarewicz, Mariusz Szczygieł i Mikołaj Grynberg, którzy opowiedzą o swoich najnowszych publikacjach. Na spotkanie z czytelnikami czeka także ceniony rosyjski dziennikarz i pisarz, Siergiej Lebiediew. W pierwszej części dnia skupimy się na literaturze dla dzieci i młodzieży, a wieczorem o godzinie 18 odbędzie się debata pisarzy Ingi Iwasiów, Cezarego Łazarewicza, Thomasa Orchowskiego i Anny Goc, którą będzie można śledzić na portalu gdansk.pl. Warto dodać, że wstęp na wszystkie te wydarzenia jest bezpłatny.

Bogaty program tegorocznych Gdańskich Targów Książki wskazuje, że organizatorzy przekroczyli trudności związane z pandemią i zaczynają się odrabiać. To już piąta edycja targów, a wybór Europejskiego Centrum Solidarności jako ich siedziby zdaje się być strzałem w dziesiątkę, gdyż oferuje ono więcej miejsca dla wystawców. W porównaniu z ubiegłym rokiem, mamy teraz aż o 10 stoisk więcej, a także większą liczbę wydawnictw.

Niemniej jednak, mimo wzrostu uczestnictwa, organizatorzy zapewniają, że przestrzeń nie będzie zbyt ciasna. Dodano namiot przy ECS (z dostępem od wewnątrz) oraz udostępniono salę wielofunkcyjną, która wcześniej była miejscem restauracji Amber Side.

- Dodatkowy pawilon pozwoli kupującym na swobodne przemieszczanie się pomiędzy stoiskami, będzie trochę wygodniej - zapewnia Przemysław Czaja, rzecznik prasowy GTK. - W sali wielofunkcyjnej odbywać się będą m.in. spotkania z pisarzami. Z Mariuszem Szczygłem spotkamy się tam w piątek o godz. 16, a w niedzielę o godz. 11.30 z Maciejem Siembiedą. W sobotę od godz. 10 do 18, zaplanowaliśmy podpisywanie książek Young Adult.

W oczekiwaniu na spotkanie z wybitnym gościem, Siergiejem Lebiediewem, który jest jedną z najważniejszych postaci zagranicznej literatury tego dnia, warto poznać jego dorobek. Urodzony w Moskwie w 1981 roku, jest dziennikarzem, poetą i pisarzem, obecnie mieszkającym w Niemczech. Po ataku Rosji na Ukrainę, stał się jednym z sygnatariuszy listu, w którym wybitni pisarze rosyjscy na całym świecie apelowali o rzetelne informowanie Rosjan o wydarzeniach na Ukrainie.

Jego debiutancka powieść "Granica zapomnienia," będąca częściowo autobiograficzną, otrzymała liczne nominacje i została uznana przez "The Wall Street Journal" za jedną z dziesięciu najlepszych powieści roku 2016.

Lebiediew kontynuował tematykę pamięci narodowej w swoich kolejnych dziełach, takich jak "Rok komety," "Ludzie sierpnia" i "Dzieci Kronosa," ukazując wpływ dziedzictwa stalinizmu na Rosję. Jego najnowsza książka, "Tytan" (2022), będzie miała polską premierę podczas targów książki w Gdańsku 15 września 2023 roku.

Podczas tych targów Siergiej Lebiediew weźmie udział w debacie "Europa bez Rosji? O przyszłości kontynentu," a także o godzinie 17 spotka się z czytelnikami, prowadzonym przez Natalię Soszyńską, przy wsparciu tłumaczki Stasii Budzisz. Dodatkowo, wydarzenie towarzyszące Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji to niezwykle ważny element tegorocznych Targów Książki.

W kontekście ważnych rozmów na temat Polski, autorzy postanowili spojrzeć szerzej, nie tylko z myślą o nadchodzących wyborach. Zadali sobie pytanie: "co dzieje się z Polską?" i podjęli próbę znalezienia odpowiedzi, biorąc pod uwagę globalny wzrost poparcia dla partii populistycznych i przywódców takich jak Trump, Le Pen, Erdogan czy Orban. Profesor socjologii Przemysław Sadura oraz krytyk literacki i publicysta Sławomir Sierakowski przedstawili wyniki swoich badań w książce "Społeczeństwo populistów," którą będą promować w piątek o godzinie 17 w Sali nr 5 na trzecim piętrze.

Ponadto, wybitni reportażyści również zajmują istotne miejsce w programie. Cezary Łazarewicz powraca do kontrowersyjnych wydarzeń z historii Polski w książce "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa" i próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci krakowskiego studenta (godzina 16, Biblioteka, pierwsze piętro). Mariusz Szczygieł ujawnia tajniki sztuki reportażu w "Fakty muszą zatańczyć" i podzieli się nimi w Audytorium (parter, sala wielofunkcyjna, godzina 16), natomiast Mikołaj Grynberg rozmawia z czytelnikami na temat odpowiedzialności (godzina 17, Audytorium, parter). Jego najnowsza książka reportażowa nosi tytuł "Jezus umarł w Polsce" i jest istotnym głosem w debacie na temat postawy Polski wobec tragedii na granicy polsko-białoruskiej oraz jej stosunku do uchodźców.

fot. Dominik Paszliński/UMGda

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda