mobile

Wiadukt drogowy na ulicy Puckiej przeszedł próby obciążeniowe

Jak informuje gdyński magistrat budowa wiaduktu na ulicy Puckiej jest na ostatniej prostej. Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyły się próby obciążeniowe, które miały na celu sprawdzić, jak konstrukcja reaguje na duże obciążenie

mat.pras.
Wiadukt drogowy na ulicy Puckiej przeszedł próby obciążeniowe

Jak przekazał gdyński ratusz w ubiegłym tygodniu  na konstrukcji wiaduktu miały miejsce próby statyczne i dynamiczne, polegające na dokładnych pomiarach wiaduktu – przed i po wjeździe na niego pojazdów oraz w trakcie przejazdu. Podczas prób statycznych obciążone ciężarówki wjeżdżały na wiadukt, w różnych konfiguracjach i stawały w wyznaczonych miejscach, wywierając obciążenie, wtedy pomiarów dokonywano po raz kolejny. Próby wykonano kilkakrotnie, przy różnych liczbach i ustawieniach pojazdów, w kilku lokalizacjach na konstrukcji. Próby dynamiczne, polegały na pomiarach podczas przejazdu konstrukcją obciążonych pojazdów.

W przestrzeni inwestycji widać całą konstrukcję wiaduktu, mury oporowe, a także przyległą infrastrukturę drogową. Termin uzyskania pozwolenia na użytkowania obiektu przewidziany jest na koniec listopad br.

Przypomnijmy, że na ul. Puckiej powstaje 185-metrowy wiadukt drogowy, który ułatwi kierowcom, pieszym i rowerzystom dojazd do oraz z północnych dzielnic Gdyni, znacznie poprawiając przy tym ich bezpieczeństwo. Nowy wiadukt drogowy prowadzić będzie nad liniami kolejowymi 201, 228 oraz grupą torów stacji Gdynia Port, na północ od ul. Przemysłowej. Znajdą się tam dwa pasy ruchu, 1,5-metrowy chodnik dla pieszych oraz ścieżka rowerowa. Wiadukt zostanie zabezpieczony barierami ochronnymi i oświetlony. W ramach inwestycji całkowicie zlikwidowane zostaną przejazdy kolejowo-drogowe.

Obiekt powstaje dzięki umowie między PKP PLK a Gdynią, podpisanej jesienią 2019 r. Dokument zobowiązał kolejarzy do sfinansowania budowy wiaduktu. Spółka PKP współfinansuje koszty budowy wiaduktu w granicach obszaru kolejowego, miasto zaś finansuje budowę pozostałej części infrastruktury, w tym elementów drogowych takich jak: jezdnie, chodniki, drogi rowerowe, murki oporowe. Z budżetu miasta będą wypłacone również odszkodowania dla właścicieli tych nieruchomości, które zostały wyburzone. Za zaprojektowanie i wybudowanie wiaduktu jest odpowiedzialna firma Strabag.

 

fot. ZDIZ Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda