mobile

Wernisaż wystawy Trend Book 2021 w Muzeum Bursztynu

Niekonwencjonalne projekty biżuterii wykonane bursztynu bałtyckiego zagościły na salach wystawowych Muzeum Bursztynu. W ramach projektu Trend Book 2021 zaprezentowano kilkadziesiąt prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zaproszonych projektantów z Polski, Meksyku i Hongkongu. Wystawę czasową można zobaczyć nieodpłatnie do 27 marca 2022 roku.

Informacja prasowa
Wernisaż wystawy Trend Book 2021 w Muzeum Bursztynu

 – Muzeum Bursztynu to miejsce, w którym możemy podziwiać nie tylko wyroby tradycyjnego rzemiosła bursztynniczego, ale również miejsce, w którym znajdziemy odpowiedź na pytania o przyszłość wzornictwa i designu opierającego się na gdańskim Złocie Bałtyku. Choć muzea bursztynu znajdziemy na całym świecie, to tak szerokie spektrum zagadnień od pradziejów po przyszłość realizowane jest tylko w Gdańsku. Od lipca tego roku nowe Muzeum Bursztynu odwiedziło ponad 75 tys. osób. Stąd też zaproszenie do prezentacji 11. odsłony projektu Trend Book, na której zobaczymy prace nowoczesne, a jednocześnie niekonwencjonalne, które powstały m.in. w wyniku modelowania komputerowego wykonanego przez studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Tegoroczny Trend Book to jedenasta edycja wydarzenia, którego celem jest propagowanie gdańskiego bursztynnictwa oraz wyznaczanie trendów w nowoczesnym projektowaniu biżuterii. Wystawa prezentowana była podczas inauguracji targów bursztynu i biżuterii Amberif. W tym roku zaprezentowano ją jedynie w wirtualnej odsłonie, zaś udostępnienie wystawy przewidziano w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

5 odsłon przyszłości gdańskiego Bursztynu

W oddziale Muzeum Gdańska udostępniono ponad 70 prac, w 5 odsłonach:

  • architectonix – projekty opierające się na zasadach konstruktywistycznej geometrii;
  • talisman – projekty odwołujące się do antropologicznie najstarszej funkcji biżuterii,
  • slowstainable – (zbitka pojęć „slow” i „sustainable”) – biżuteria z mocnym odwołaniem do idei designu zrównoważonego;
  • glitch – produkty przygotowane dzięki kreatywnemu wykorzystaniu technik komputerowych;
  • entwined – interkulturowe zaproszenie do zapoznania się z jubilerską tradycją dawnych i obecnych Chin poprzez konieczność zestawienia bursztynu z jadeitem.

Przez 11 lat powstało niemal 700 eksperymentalnych prototypów. Do uznanych dzisiaj projektantów i artystów, których aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trend Book, należą m.in.: Marta Hryc, Emilia Kohut, Alina Filimoniuk, Małgorzata Szewczyk, Monika Reptowska, Marta Flisykowska i Sara Gackowska.

Kolejne odsłony bursztynowego Trend Booka

Kolejną odsłonę Tren Book będzie można zobaczyć w drugiej połowie marca przyszłego roku, na Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Amberif 2022. Wśród eksponatów mają znaleźć się m.in. projekty wykonane za pomocą modelowania w środowisku wirtualnej rzeczywistości.

– Trend Book wspieramy od początku. To właśnie dzięki niemu pokazujemy światu to, co Gdańsk ma ciekawego do zaoferowania, np. nowoczesne wzornictwo i ponadprzeciętny design, których nie powstydzą się najlepsze i uznane pracownie w Polsce i poza nią – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich – W tym samym duchu wspieramy inicjatywę Muzeum Gdańska, by te piękne wyroby z bursztynu bałtyckiego i ich ideę promować wśród gdańszczanek, gdańszczan oraz turystów całego świata. Naszą „dumę”, czyli bursztynowy Trendbook, będzie zawsze można zobaczyć wczesną wiosną na Amberifie, a następnie w Muzeum Bursztynu.

Wystawę czasową można zobaczyć nieodpłatnie na poziomie „0” zabytkowego Wielkiego Młyna w Gdańsku do 27 marca 2022 roku.

Fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda