Wenecka estakada - jedyna taka
Linia tramwajowej łącząca Morenę z ul. Jabłoniową i Warszawską oraz al. Pawła Adamowicza przebiegają przez niecodzienną estakadę, która zyskała miano weneckiej.
Budowa linii tramwajowej w ciągu al. Pawła Adamowicza, to jedna z największych inwestycji zakończonych przez Gdańsk w tym roku. Inwestycja obejmowała nie tylko budowę linii tramwajowej, ale również sieć dróg i skrzyżowań wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji powstała dwukierunkowa jezdnia z jednostronnym chodnikiem oraz drogą rowerową na całej jej długości. Jednym z bardziej spektakularnych elementów tej realizacji jest estakada wenecka. 220 metrów długości, 154 prefabrykaty o wadze około 40 ton każdy, to parametry wiaduktu weneckiego nad potokiem Siedlickim. Projekt estakady wzorowany był na wiaduktach łukowych, które budowano przed wiekami.
Pierwszy taki obiekt w Polsce
Przęsła wiaduktu powstały z żelbetowych łupin, które prefabrykowano na terenie budowy. 20-metrowe prefabrykaty montowane były w jednym elemencie na podporach, dzięki czemu nie miały zamków do zalewania ani betonowych przegubów – elementów konstrukcji w pierwszej kolejności ulegających degradacji. Jest to pierwsza taka budowa w Polsce, w której zastosowano wieloprzęsłowy schemat 7 łuków na kilkunastometrowych podporach. Obiekt całkowicie wykonywany był na miejscu budowy.
Niemniej istotne są akustyczne walory estakady - obiekt jest bardzo cichy w eksploatacji. Wyciszenie ruchu jest dużo lepsze niż na innych obiektach np. opartych na stalowych belkach, ze względu na zastosowanie konstrukcji łukowej zasypanej gruntem. W jednym miejscu spotkał się pomysł sprzed wieków, wykonany współczesną i nowatorską technologią, zaprojektowany przez polskich inżynierów.
Budowa linii tramwajowej w ciągu Al. Pawła Adamowicza jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie zrealizowane zostało w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wartość inwestycji 243 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.
Źródło: UM Gdańsk