Wegańskie przepisy na Święta
Kiedy urządza się kolację Wigilijną trzeba wziąć pod uwagę preferencje gości. Coraz więcej osób nie je mięsa ze swoich przekonań lub po prostu problemów zdrowotnych. Jeżeli pojawia się osoba, która jest weganem to warto wcześniej pomyśleć nad menu świątecznym. Ważne jest, aby każdy mógł się najeść do syta i był zadowolony. Oto kilka pomysłowych przepisów na wegańskie potrawy, które zasmakują każdemu.
Fasola w miodzie
Co kupić?
1 ½ szklanki białej fasoli
½ szklanki jasnego miodu albo syropu z agawy
sok z jednej cytryny
3 spore gałązki rozmarynu
oliwa
świeżo mielony pieprz i sól
Przygotowanie:
Na dzień przed gotowaniem tej potrawy, odstawia się fasolę na noc w dużej ilości wody. Po tym czasie należy ją odcedzić i gotować aż do miękkości. Do małego rondelka wrzuca się sok z cytryny, miód oraz rozmaryn i gotuje się wszystko na małym ogniu ok 3-4 minuty. Fasolę po ugotowaniu należy usmażyć na oliwie tak, aby się zarumieniła. Potrawę najlepiej podawać polaną sosem miodowym i doprawioną pieprzem oraz solą.
Bigos z dynią oraz jabłkiem
składniki:
cebula
olej
kg kiszonej kapusty
1/2 kg białej kapusty świeżej
kg dyni najlepiej Hokkaido
dwa jabłka
litr wody
kilka suszonych grzybów
kieliszek koniaku lub whiskey
liść laurowy i ziele angielskie
dwa goździki
sól, pieprz
przyprawy dodatkowe: kmin, jałowiec, papryka wędzona, majeranek, cząber, mielona kolendra
Cebulę należy posiekać w kostkę, rozgrzać olej, dodać cebulę i chwilkę poddusić, dodać przyprawy. Kiszoną kapustę wrzuca się do cebuli, chwilę podsmaża z przyprawami i zalewa połową wody, oraz dodaje suszone grzyby i sól. Garnek należy przykryć i gotować całość około godzinę.
Słodką kapustę trzeba posiekać, jabłko obrać i pokroić w kostkę, dodać do garnka z kapustą, dolać whiskey i resztę wody, całość gotować około 50 minut. Dynię nalezy obrać i pokroić w kostkę, dodać ją do garnka z bigosem i gotować kolejne 30 minut. Do bigosu można dodać puszkę fasoli białej, ciecierzycy lub soczewicę i groch.
Grusztarda
Co kupić?
1 kg dojrzałych gruszek
⅓ szklanki octu jabłkowego
60 g gorczycy białej / 2 opakowania
3 łyżki cukru trzcinowego
10 ziaren pieprzu
4 goździki
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Gruszki na początku trzeba obrać, pokroić na ćwiartki i pozbyć się z nich nasionek oraz gniazd. Piecze się je na papierze w 180 stopniach przez 15-20 minut. Gruszki powinny stać się miękkie. W rondelku gotuje się ocet oraz wszystkie pozostałe składniki. Po doprowadzeniu zalewy do wrzenia należy pozostawić garnek tylko na minutę na ogniu po czym zdjąć z gazu. Kiedy wystygnie przelewa się zalewę przez sitko i dodaje do zmiksowanych na puree gruszek. Całość miksuje się jeszcze raz i przekłada do słoika. Grusztardę należy odstawić do lodówki na 3 godziny i gotowe ! Idealnie pasuje w połączeniu z pasztetem, chlebem lub pieczonymi warzywami.
Hummus z burakiem
Co kupić?
1 szklanka suchej ciecierzycy
½ szklanki tahiny
1 średni burak
sok z połowy cytryny
1-2 ząbki czosnku
2 łyżeczki sody oczyszczonej
Sól
do podania: kilka kropli oliwy, czarnuszka
Przygotowanie:
Ciecierzycę należy zalać dużą ilością wody z łyżeczką sody oczyszczonej i zostawić na noc. Po tym czasie trzeba ją odcedzić, opłukać, zalać świeżą wodą z dodatkiem łyżeczki sody. Następnie gotuje się ją na średnim ogniu do czasu aż ziarenko ciecierzycy będzie pękać pod palcami, a środek stanie się maślany. Czas gotowania to 30 -50 minut. Buraka trzeba umieścić w folii i upiec lub ugotować do miękkości. Zalecane jest jednak pieczenie, gdyż burak staje się słodszy oraz smaczniejszy. Ugotowaną ciecierzycę blenderuje się z tahiną oraz czosnkiem. Później dodaje się buraka, sok z cytryny, sól oraz pieprz i za pomocą blendera miksuje się na gładką masę, Najlepiej podawać hummus posypany czarnuszką lub w towarzystwie pieczywa.
Pasztet z soczewicy i żurawiny
Co kupić?
2 szklanki ugotowanej brązowej lub zielonej soczewicy / około 200 g suchej soczewicy
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej / około 100 g suchej kaszy
100 ml oleju
2 cebule
4 łyżki suszonej żurawiny
2 – 3 łyżki sosu sojowego
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
2 goździki
¾ łyżeczki majeranku
½ łyżeczki cząbru
¼ łyżeczki lubczyku
szczypta gałki muszkatołowej
sól i czarny pieprz
kilka łyżek oleju do smażenia
Przygotowanie:
Cebulę kroi się w kostkę i smaży razem z liściem laurowym, zielem angielskim oraz goździkami. Po zeszkleniu się cebuli należy wyrzucić pozostałe rzeczy. Następnie miesza się cebulę z ugotowaną soczewicą, kaszą jaglaną, olejem, sosem sojowym, przyprawami oraz solą i pieprzem. To wszystko miksuje się za pomocom blendera na gładką masę, a pod koniec dodaje się żurawinę i miesza już tylko łyżką. Tak przygotowaną masę wkłada sę do foremki i piecze przez 40-45 minut w 180 stopniach. Potem zostawia się pasztet na noc i następnego dnia kroi na kawałki.
Źródło fotografii:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Beanshoots_humus.jpg