Weekendowe atrakcje w Gdańsku: Jarmark św. Dominika, Festiwal Szekspirowski, koncerty
Premiery teatralne, spektakle zagranicznych twórców, festiwal filmowy, święto piwa, koncert muzyki aktorskiej w otoczeniu zieleni i sportowe emocje - to wszystko czeka w ten weekend w Gdańsku na wszystkich spragnionych kultury i rozrywki.
Do niedzieli, 8 sierpnia, trwa jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.
W piątek, 6 sierpnia, o godzinie 19:00 będzie okazja, by na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczyć dzieło z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - reżyser Bartosz Szydłowski sięga po „Hamleta” i czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Stanisława Wyspiańskiego, zawarty w „Studium…” czy w „Wyzwoleniu”.
- „Hamlet” Bartosza Szydłowskiego to wskrzeszenie teatru aluzji politycznej, próba zdiagnozowania z pomocą Szekspira polskiej rzeczywistości - komentuje Łukasz Drewniak, selekcjoner Konkursu o Złotego Yoricka, w którym krakowski spektakl walczy o laur. - Właściwie każda kwestia postaci, każdy kostium i gest sceniczny odsyła widza do konkretnych zdarzeń i protagonistów naszej sceny politycznej. Szekspirowska opowieść zawiera w sobie polskie dylematy, polskie spory, polską złość i nienawiść. To Szekspir wywiedziony z myśli Stanisława Wyspiańskiego, ze słynnej frazy „Co jest w Polsce do myślenia?”.
Miłośników teatru na najwyższym światowym poziomie ucieszy najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira, który zobaczymy tuż po premierze w Barcelonie. Zadaje on pytania o to, co we współczesnym świecie oznacza przemoc w sztuce i dlaczego tak lubimy ją oglądać. Będzie to wydarzenie kończące Festiwal Szekspirowski - w niedzielę, 8 sierpnia, o godzinie 18:00. Po spektaklu, o godzinie 21:00 odbędzie się Gala Zamknięcia Festiwalu, podczas której odbędzie się wręczenie Nagrody Złotego Yoricka oraz nagród w Konkursie SzekspirOFF.
Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl.
Melomanów ucieszy XXIII Gdański Festiwal Carillonowy, w ramach którego koncerty organizowane są w piątki i soboty, aż do 28 sierpnia.
- Tegoroczny festiwal ze względów epidemiologicznych odbywa się w kameralnej formie, ale za to z bardzo ciekawym repertuarem, w którym znalazło się wiele premierowych utworów - zaprasza Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. - Jak co roku przygotowaliśmy miejsce do słuchania piątkowych koncertów w ogrodzie ojców karmelitów. Kameralny plac przylega do północnego muru kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Z kolei sobotnich koncertów z wieży Ratusza Głównego Miasta można wysłuchać podczas spaceru po Głównym Mieście.
6 sierpnia z wieży kościoła św. Katarzyny o godzinie 20:30 wybrzmi Nokturn gdański, wykona go Wood&Bronze Duet, czyli Katarzyna Czubek (flety/Gdańsk/Kraków) i Anna Kasprzycka (carillon/Gdańsk). Około godziny 21:15, z wieży kościoła św. Katarzyny, odbędzie się koncert na carillon i Fontannę Heweliusza, podczas których wykonywane będą specjalnie skomponowane na ten nietypowy zestaw utwory.
Natomiast w sobotę, 7 sierpnia, z wieży Ratusza Głównego Miasta, o godzinie 12:05 popłynie muzyka protestantyzmu i ostinata. Wystąpi Anna Kasprzycka (Gdańsk).
Trwa też 761. Jarmark św. Dominika - ściągająca do Gdańska turystów z Polski i zagranicy jedna z największych imprez plenerowych handlowo-rozrywkowych w Europie. Oprócz stoisk z produktami regionalnymi, rękodziełem i innymi cieszącymi oko i serce produktami, znajdziemy w programie wydarzenia liczne imprezy kulturalne i atrakcje dla najmłodszych. Powraca też po przerwie Międzynarodowy Bieg św. Dominika, który od 1994 był nieodłączną częścią Jarmarku.
Trasa tegorocznej, 27. edycji wydarzenia organizowanego przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk w sobotę, 7 sierpnia, tradycyjnie będzie wiodła ulicami Głównego Miasta - meta usytuowana będzie nieopodal Fontanny Neptuna na Długim Targu. Na tej ulicy i okolicznych, wytyczona zostanie pętla o długości 940 metrów.
Bieg odbywać się będzie w pięciu kategoriach, wśród których jest jak zawsze jest bezpłatny prolog dla całych rodzin - na 1200 metrów. Uczestnicy biegu na 5 km pobiegną na dłuższej rundzie następującymi ulicami: Długa, Długi Targ, Powroźnicza, Kotwiczników, Podwale Przedmiejskie, Słodowników, Ogarna, Zbytki, Bogusławskiego, Złota Brama oraz Długa. Odbędzie się także wyścig „Wózkarzy” KiM PFRON Cup na 4 km i budzący zawsze ogromne emocje Bieg Elity Mężczyzn - Lotos Cup - 12. PZLA Mistrzostwa Polski, na 10 km.
- Ze względu na obostrzenia pandemiczne, prolog ograniczyliśmy do 500 uczestników, a biegi kobiet i mężczyzn do 250 osób. Zrezygnowaliśmy też z biegu VIP-ów - mówi dyrektor klubu Stanisław Lange.
Uwaga, po raz pierwszy biuro zawodów znajdzie się w Forum Gdańsk (Targ Sienny 7) - na mostku na poziomie 0. Tu odbierzemy numery startowe i pakiety dla wszystkich biegów.
Harmonogram imprezy:
- godz. 13:50 - Prolog „Goń św. Dominika” (1200 m)
- godz. 14:30 - Wyścig „Wózkarzy” KiM PFRON Cup (4 km)
- godz. 15:00 - Bieg Kobiet - Lotto Cup (5 km)
- godz. 16:10 - Bieg Mężczyzn - Energa Cup (5 km)
- godz. 17:30 - Bieg Elity Mężczyzn - Lotos Cup - 12. PZLA mistrzostwa Polski (10 km)
Wpisowe: 80 zł. Rejestracja: www.biegdominika.com.
Scena Muzyczna GAK, jak co niedziela, zaprasza do Amfiteatru Orana położonego w Parku Oruńskim na koncert piosenki aktorskiej - 8 sierpnia wystąpi Krystyna Tkacz - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, obdarzona niezwykłym talentem wokalnym.
Stworzyła ponad sto niezapomnianych kreacji aktorskich w filmach i serialach (m.in. „Dom”, „Dzień Świra”, „Alternatywy 4”, „Ciemno prawie noc”) oraz niezliczoną liczbę ról teatralnych. Na swoim muzycznym koncie ma cztery płyty: „Aktorzy śpiewają”, „W drodze pod wiatr. Złota Kolekcja”, „Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky'ego” oraz zapis koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej, ze Stanisławą Celińską i Arturem Barcisiem, pt. „Nie jesteś sama”. Współpracuje także z wieloma warszawskimi teatrami - Ateneum, Rozmaitości, Dramatycznym, Współczesnym, Polonia, Kamienica, Komedia czy Syrena, a jej talent można podziwiać na deskach wielu teatrów w całej Polsce. Za swoje artystyczne działania była wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2013 roku uhonorowano ją Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną Glorią Artis.
Początek koncertu o godzinie. 18:00. Wstęp wolny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.
W Amfiteatrze Orana w ten weekend także kolejna odsłona cyklu „Teatr w samo południe” - w niedzielę, 8 sierpnia, zaprezentowani zostaną „Piraci dobrej roboty” w reżyserii Anny Wolszczak - spektakl przygotowany z okazji obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej.
Reżyserkę spektaklu zainspirowała wydana przez Biuro Literackie książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller, która we wspaniały sposób bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. Artyści wykorzystują w przedstawieniu dwie materie kojarzące się z biblioteką - język polski i papier.
- „Wierszowiązałki” Joanny Mueller kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow. Pomysły na elementy scenografii i lalki pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów wybiera się Mama z synkiem Kacprem - zaprasza reżyserka.
Spektakl przeznaczony jest dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl