mobile

Weekend w Gdańsku

Pierwszy weekend lipca w Gdańsku zapowiada się znakomicie – czekają koncerty, spektakle i festyny. Na wiele wydarzeń wstęp jest bezpłatny. Zobacz, które instytucje przygotowały najciekawsze atrakcje!

Informacja prasowa
Weekend w Gdańsku

Piątek, 5 lipca

W pierwszy piątek lipca odbędzie się wielkie otwarcie 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Koncert inauguracyjny wypełnią majestatyczne brzmienia organów, kwartetu smyczkowego oraz głosu sopranistki. W murach gdańskiej Bazyliki Mariackiej (ul. Podkramarska 5) wystąpią wybitni artyści: Nadiya Velychko (organy), Memoriam String Quartet: Rafał Marek Wiśniewski, Nadia Ziomko, Hanna Senkevich, Rozalia Sobecka; oraz Monika Sendrowska (sopran). W programie koncertu znajdą się dzieła mistrzów baroku i klasycyzmu, a także muzyka najnowsza - a wszystko to w najlepszym wykonaniu pod batutą jednej z najbardziej intrygujących dyrygentek nowego pokolenia, Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

Koncert odbędzie się o godzinie 20:15. Bilety w cenie 50/35 zł są do nabycia online na https://festiwalorganowy.interticket.pl, oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

O godzinie 19:00 w Plenum na terenach stoczniowych – przy popularnej ulicy Elektryków – odbędzie się wernisaż wystawy „Art'em All 4. Wielki Przegląd Prac Studenckich ASP Gdańsk”.  3 tysiące metrów kwadratowych industrialnej przestrzeni wypełni się po raz kolejny świeżą sztuką i designem prosto z wydziałów: Architektury, Grafiki, Malarstwa, Wzornictwa oraz Rzeźby i Intermediów. To największa przekrojowa wystawa realizacji powstałych na gdańskiej Akademii.

0 Jak teraz malują i projektują młodzi artyści_tki? Art'em All będzie opowieścią o współczesnych kontekstach sztuki, która - mamy nadzieję - będzie przyczynkiem do refleksji nad rolą uczelni artystycznych i edukacji artystycznej jako takiej - także poza strukturami instytucji. Klasyczne i współczesne rzeźby, malarstwo abstrakcyjne i figuratywne, fotografia, artystyczne instalacje i realizacje intermedialne, sztuka użytkowa i designerskie meble - to wszystko zobaczycie w Plenum – zapraszają organizatorzy.

Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 28 lipca.

Sobota, 6 lipca

Świbnieńskie Lato, impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wakacyjnych imprez na Wyspie Sobieszewskiej, odbędzie się w tę sobotę, w godzinach 11.00-21.00 - przy przeprawie promowej w Świbnie. W programie znalazły zawody sportowo-pożarnicze, podczas których będzie można podejrzeć zespoły Ochotniczych Straży Pożarnych w akcji, zabawy, konkursy i atrakcje dla dzieci oraz muzyczna impreza z zespołami i DJ-em dla dorosłych:

  • 11.00 – 13.00 - zawody Sportowo-Pożarnicze o puchar prezydenta Gdańska (seniorzy) oraz puchar Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku (młodzież)
  • 12.00 – 17.00 - blok zabaw dla dzieci, teatrzyk, konkursy, gry i zabawy, występy zespołu Bravo Band, pokazy strażackie i wodne, przejażdżki konne.
  • 17.00 Otwarty turniej piłki nożnej o puchar Prezesa OSP Gdańsk Świbno dla pań i panów
  • 17.00 – 18.30 - koncert zespołu Moody Band
  • 18.30 – 19.00 - konkurs wiedzy na temat Wyspy Sobieszewskiej
  • 19.00 – 20.30 - koncert gwiazdy wieczoru Marco Boccino
  • 21.00 – zabawa z DJ-em do rana

Organizatorem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk Świbno. Wstęp wolny.

Muzeum Gdańska zaprasza w sobotę zaprasza na festiwal historyczny w Twierdzy Wisłoujście. W fortyfikacji widzowie spotkają wojska z okresu XVII-wieku, zobaczą serię potyczek oddziałów oraz poznają rzemieślników, którzy wprowadzą w tajniki wykonywanych przez nich zawodów. Widowiskowe zmagania formacji wojskowych okresu XVII-wieku odbędą się o godz. 13.30, 15.30 i 17.30 na Szańcu Wschodnim. Potyczki realizowane będą przez formacje różnego typu, m.in. rajtarzy, szwedzcy muszkieterzy, Lipkowie, czyli Tatarzy, a międzynarodowy koloryt uzupełnią gdańskie roty piechoty z pikami oraz muszkietami. Rodziny odwiedzające fortyfikację będą mogły wziąć także udział w grze terenowej, w której do wygrania będą gry planszowe.

Festiwal historyczny Wisłoujście 1628 odbędzie się w godzinach 10.00-18.00. Tego dnia w Twierdzy będzie obowiązywał okazjonalny bilet. Więcej: Podróż do Gdańska sprzed 400 lat. Nowa odsłona Festiwalu Historycznego Wisłoujście 1628

Niedziela, 7 lipca

W niedzielę Teatr Wybrzeże zaprasza na Scenę Letnią Teatr Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim (w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej), gdzie o godzinie 14:00 zobaczymy II część „Zaczarowanej królewny” w reżyserii Michała Derlatki. 

To historia stara jak świat: Królewna kłuje się w palec wrzecionem, dopełnia się klątwa złej wiedźmy, królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen? 

Opracowanie tekstu i reżyseria: Michał Derlatka, udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska, scenografia: Michał Dracz, ruch sceniczny: Wioleta Fiuk. Obsada: Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Z. Michalska, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Piotr Łukawski, Jakub Nosiadek, Marcin Miodek.

Spektakl zalecany dla widzów od 6. roku życia. Wstęp wolny – warto być wcześniej, by zająć miejsce.

Rajtarzy Śląscy pojawią się w ten weekend przy Twierdzy Wisłoujście

mat. Xiążęca Drużyna - Facebook

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda