Wbicie łopaty pod nową fabrykę
Rozpoczęły się prace przy budowie fabryki bateryjnej Northvolt Dwa. Zajmuje się ona produkcją najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii. Nowa fabryka, to ponad 500 miejsc pracy w regionie.
Northvolt Systems Dwa, który powstanie w Gdańsku, to największa fabryka produkująca systemy magazynowania energii w Europie. Fabryka o powierzchni 50 tys. m2 stanowi inwestycję o wartości ok. 200 mln dolarów. Projekt zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Northvolt utworzy także nowe centrum badawcze i doskonalenia inżynieryjnego. Fabryka została zaprojektowana w celu montażu najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii, aby zmniejszyć zależność Europy od paliw kopalnych.
- Często mówimy o solidarności, a ta inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami - powiedziala podczas inauguracji Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdanska. - To, jak chcemy myśleć o Gdańsku, Pomorzu, Polsce, Europie i całym świecie. Bez takich inwestycji, bez takiego myślenia o odzyskiwaniu energii, nie będziemy mieli gdzie żyć. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać to działanie.
Uroczystym wbiciem łopaty, projekt oficjalnie wszedł w pierwszy etap, w którym rozpoczyna się budowa fabryki z początkową mocą wynoszącą 5 GWh. Rozpoczęcie produkcji jest przewidywane na 2022 r. W drugim etapie projektu fabryka rozszerzy swoją moc całkowitą do 12 GWh. Przewiduje się, że urządzenia produkcyjne zainstalowane w obecnej fabryce montażu systemów bateryjnych Northvolt Jeden, zostaną w przyszłości przetransportowane do Northvolt Dwa.
- Budowa Northvolt Systems Dwa jest ważną inwestycją w rejonie, spowoduje wzrost liczby nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy - powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes Zarządu Northvolt Poland Sp. z o.o. - Fabryka, razem z centrum badawczorozwojowym, sprawi, że region ten stanie się kluczowym ośrodkiem produkcji systemów bateryjnych w Europie.
Oprócz ceremonii inauguracji budowy nowego zakładu, Northvolt podpisał też umowy współpracy z Politechniką Gdańską i Poznańską. Celem partnerstwa jest wspieranie projektów badawczo-rozwojowych związanych z bateriami, programów doktoranckich i innych możliwości w związku z powstaniem nowej fabryki.
O Northvolt
Northvolt jest europejskim dostawcą wydajnych ogniw i systemów bateryjnych wysokiej jakości. Założona w 2016 r. firma poczyniła szybki progres w misji stworzenia najbardziej ekonomicznej baterii litowo-jonowej na świecie z minimalnym śladem CO2. Aktualnie w firmie zatrudnionych jest ponad 2300 osób ze 100 różnych narodowości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 27 mld dolarów z kluczowymi klientami, wśród których znajdują się BMW, Fluence, Scania, Voklswagen, Volvo Cars i Polestar. Northvolt Systems to firma będąca częścią Northvolt, która produkuje rozwiązania dla systemów bateryjnych, aby umożliwić mniejszą zależność od paliw kopalnych w warunkach sieciowych i przemysłowych. Rozwiązania sieciowe umożliwiają, między innymi, częstsze użycie energii odnawialnej. Przemysłowe zastosowania baterii obejmują pojazdy ciężkie i terenowe, w których odchodzi się od silników spalinowych.
Fot. UMG