Wakacje w mieście? Nie ma nudy!
W piątek zabrzmiał ostatni dzwonek. Wakacje rozpoczneło blisko 48 500 uczniów gdańskich szkół. W mieście takim jak Gdańsk, nie sposób się nudzić. Tym bardziej w wakacje. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na aktywne dzieci czekają atrakcje sportowe, te kreatywne będą mogą wykazać się na zajęciach z szeroko pojętych sztuk pięknych, umysły ścisłe będą mogły spróbować sił w nowych technologiach i zajęciach laboratoryjnych, pasjonaci historii mogą zgłębiać jej tajniki w muzeach, a najmłodsi gdańszczanie będą mieli wiele możliwości, by bawić się i poznawać swoje miasto podczas wycieczek.
Tegoroczne wakacje w mieście zapowiadają się niezwykle ciekawie. Nie trzeba wyjeżdżać na zagraniczne wycieczki, by wypocząć, poznać nowych kolegów i po prostu dobrze się bawić.
- Co roku staramy się, aby miejska oferta wakacyjna była bogatsza, obejmowała wszystkie dzielnice Gdańska oraz w miarę możliwości była rozłożona na całe wakacje – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.- W tym roku aż 80 procent zajęć to półkolonie, które cieszą się dużym zainteresowaniem i chcemy, żeby z roku na rok było ich coraz więcej. Warto też podkreślić, że oferta wakacyjna jest bezpłatna lub odpłatna symbolicznie – dodaje prezydent.
Miejskie wakacje na nowych zasadach
Tegoroczna formuła miejskich wakacji po raz pierwszy przygotowana została zarówno przez placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe tak, by objąć opieką dzieci podczas całych wakacji. Podczas większości zajęć dzieci będą miały zapewnioną opiekę na minimum 8h dziennie tak, by z oferty miejskich półkolonii mogli skorzystać rodzice pracujący. Budżet realizacji letniego wypoczynku wyniesie blisko 1,5 mln zł
Wakacje w szkole nie oznaczają siedzenia w klasach
Rodzice mogą skorzystać z oferty i zapisać dzieci na półkolonie, które w swojej ofercie posiadają szkoły i placówki edukacyjne na terenie całego miasta. I nie muszą się martwić, że dzieci będą się w wakacje w szkole nudzić, bo przygotowane aktywności na to nie pozwolą. Wycieczki na plażę i do lasu, podchody i gry terenowe, odwiedziny w muzeach i ciekawych miejscach to częsty element szkolnych półkolonii. Turnusy półkolonijne zazwyczaj trwają tydzień i wypełniają całe wakacje. Pełny wykaz szkół oferujących półkolonie znajduje się na stronie www.gdansk.pl.
W organizację wakacyjnego wypoczynku zaangażowały się także gdańskie organizacje pozarządowe. Wśród organizowanych przez nie półkolonii znajdują się także takie, w których mogą uczestniczyć dzieci wymagające specjalnej opieki, z autyzmem lub zespołem downa.
Wypoczynek na sportowo
Młodzież i dzieci lubiące sport i aktywność na świeżym powietrzu mogą wziąć udział w zajęciach na 70 boiskach przyszkolnych, na których przez całe wakacje obecni będą animatorzy sportowi. Na wybranych obiektach obecni będą nauczyciele Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej, którzy prowadzić będą zajęcia sportowe, turystyczne, zajęcia w terenie jak np. biegi na orientację , a nawet zajęcia na wodzie. Ciekawi jak pływa się w smoczych łodziach będą mogli spróbować swoich sił podczas półkolonii w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25. Co ważne większość szkół zapewnia opiekę przynajmniej 8 godzinną – od 8.00 do 16.00.
Jak zapisać na półkolonie?
Jeżeli chcemy zapisać dziecko na zajęcia trzeba zadzwonić do szkoły lub do koordynatora zajęć i upewnić się najpierw czy są jeszcze wolne miejsca. Nawet jeżeli w jedynym miejscu ich nie będzie warto przejrzeć bogatą ofertę szkół, nie zniechęcając się lecz kontaktować się z innymi placówkami. A co ważne przy zapisach nie obowiązuje rejonizacja, można więc zapisać dziecko na zajęcia np. blisko pracy rodzica.
W muzeum, galerii czy bibliotece też jest ciekawie
Wakacje w mieście to nie tylko oferta szkół. Zorganizowany wypoczynek dla młodych gdańszczan przygotowało większość instytucji kulturalnych takich jak muzea, galerie sztuki i biblioteki. Na wakacyjne zajęcia zapraszają: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Gdańska Galeria Miejska, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Teatr Miniatura, Starter, Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Szczegółów warto szukać poza stroną miasta na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Wśród oferowanych atrakcji są zarówno zajęcia pojedyncze, cykliczne lub w formie półkolonii. W ofercie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia jest aż 9 propozycji działań edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży. Wszystkie warsztaty odbywają się w pięciodniowych blokach warsztatowych, zarówno w dzielnicy Nowy Port, jak i Dolne Miasto (LKW Gallery). Na wszystkie zajęcia wstęp jest bezpłatny lecz obowiązują na nie zapisy. Wśród zajęć są m.in. Warsztaty fotograficzne Bliżej Gdańska, Warsztaty modowe Kostiumagorie oraz Warsztaty tworzenia gry planszowej GraWITAcje. Bardzo bogatą ofertę zajęć przygotował na wakacje Gdański Archipelag Kultury, który proponuje zarówno zajęcia jednodniowe jak i półkolonie. Tutaj również obowiązują zapisy. Ciekawą propozycją jest sierpniowy plener artystyczny który zakończy się wystawą prac uczestników. Narodowe Muzeum Morskie zaprasza dzieci do udziału w grze muzealnej rozgrywanej na statku-muzeum „Sołdek”. Muzeum Narodowe w Gdańsku zabierze dzieciaki w podróż w czasie tak, by lato spędzić w średniowieczu. Osiem tematycznych spotkań pozwoli zrozumieć, określenie „mroki średniowiecza”. A Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na odbywających się w wybranych filiach bezpłatnych zajęciach będzie uczyć języka angielskiego.
Pełna oferta zajęć wakacyjnych znajduje się na http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Wakacje-w-miescie-Nie-ma-nudy,a,56305
źródło: Prasowy UM Gdańsk