W trosce o zdrowie gdyńskich dzieci
Pół tysiąca najmłodszych skorzystało z akcji „Dzień dla zdrowia – w trosce o gdyńskie dzieci”, którą zorganizowało niedawno Gdyńskie Centrum Zdrowia. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.
Akcja profilaktyczna, przygotowana w ostatnią niedzielę przez specjalistów z Gdyńskiego Centrum Zdrowia dla dzieci i rodziców cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas 6 godzin ponad 500 osób skorzystało z indywidualnych wizyt, porad i konsultacji.
- W Gdyni bezustannie staramy się dbać o zdrowie wszystkie dzieci. Działania te teraz są jeszcze bardziej możliwe dzięki bliskiej i niezwykle efektywnej współpracy z UNICEF – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego robimy takie akcje, aby najmłodsi mieli możliwość łatwego dostępu do specjalistów. Staramy się, aby wszystkie dzieci były objęte wsparciem profilaktycznym i mogły brać udział w bezpłatnych zajęciach sportowych. A oferta adresowana do najmłodszych i ich opiekunów stale się poszerza.
Akcje profilaktyczne organizowane są przez Gdyńskie Centrum Zdrowia cyklicznie. Obecnie, dzięki współpracy z UNICEF, może z nich skorzystać jeszcze większa liczba osób.
- Realizowane przez Gminę Gdynia wydarzenie miało charakter integracyjny i było skierowane do dzieci polskich i ukraińskich – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - „Dzień dla zdrowia” umożliwił w jednym miejscu skorzystanie z bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Profilaktyka, wpajanie zdrowych nawyków u dzieci, a także kontrola stanu zdrowia powinna być na stałe wpisana w kalendarze rodziców.
W czasie „Dnia dla zdrowia” można było skorzystać z konsultacji z: kardiologiem, okulistą, psychiatrą, pediatrą, dermatologiem, ginekologiem, stomatologiem, fizjoterapeutą, psychologiem, podologiem, dietetykiem, edukatorem diabetologicznym oraz specjalistą od uzależnień.
Dzieci biorące udział w wydarzeniu mogły wykonać badania:
· EKG,
· USG jamy brzusznej,
· analizy składu ciała,
· poziomu glukozy we krwi,
· cholesterolu oraz obecności wirusa HCV,
· słuchu,
· wzroku,
· wydolności fizycznej.
Poza ofertą medyczną, uczestnicy mogli skorzystać z możliwości: wyrobienia na miejscu karty EKUZ oraz potwierdzenia profilu zaufanego i uzyskania informacji na temat Internetowego Konta Pacjenta, uzyskania informacji z Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności o warunkach otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności do celów pozarentowych, konsultacji z ukraińskimi psycholożkami i zapisania się do Integracyjnego Centrum Wsparcia Psychologicznego oraz nauki prawidłowego mycia rąk.
Nie zabrakło również przedstawicieli Organizacji Pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gdyni, którzy udzielali porad z zakresu form wsparcia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przygotowane przez Stowarzyszenie Dlaczego Nie stanowisko z grą Boccia.
Warto podkreślić, że duża liczba gabinetów została utworzona w przyjaznej przestrzeni gdyńskiego X LO, któremu organizatorzy dziękują za udostępnienie pomieszczeń. W oczekiwaniu na spotkanie ze specjalistami, dzieci mogły spędzić czas w strefie zabaw, gdzie animatorzy dbali o to, by na ich twarzach gościł uśmiech. Całe rodziny miały możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć w foto-budce.
Podczas wydarzenia obecne były tłumaczki języka ukraińskiego, co pozwoliło również na zwiększenie dostępności rodzin uchodźców do oferowanych w „Dniu dla zdrowia” konsultacji.
fot. Tomek Kamiński/gdynia.pl