mobile

W trosce o psychikę gdańszczan. Kto skorzystał z Sieci Pomocy Psychologicznej?

Sieć Pomocy Psychologicznej to nazwa projektu realizowanego przez Fundację Wspierania Rodzin „Przystań”, finansowanego ze środków Miasta Gdańsk. Przez trzy lata trwania tego projektu gdańszczanki i gdańszczanie mogli bezpłatnie korzystać z pomocy psychologicznej. Wsparcie otrzymało 269 osób.

inf. prasowa
W trosce o psychikę gdańszczan. Kto skorzystał z Sieci Pomocy Psychologicznej?

Sieć Pomocy Psychologicznej to inicjatywa w ramach której gdańszczanie i gdańszczanki mogli nieodpłatnie skorzystać z pomocy psychologów i psychoterapeutów. W ramach tego projektu wsparcie otrzymało 269 osób - w tym dzieci, dorośli, młodzież, rodziny i pary. 

- Minęły 3 lata, podczas których naszą troską było zdrowie psychiczne mieszkańców Gdańska - mówi Katarzyna Wieczorek, psycholog, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”. - Dokładaliśmy starań, aby nieść profesjonalną pomoc często w najtrudniejszym sytuacjach życiowych. Koniec projektu stanowi zobowiązanie, aby podsumować nasze działania. Łącznie z pomocy Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” w ramach projektu Sieci Pomocy Psychologicznej skorzystało 269 osób. Przeprowadziliśmy 739 sesji terapii indywidualnej, 114 sesji terapii rodzin i par, odbyliśmy 125 spotkań interwencyjnych. Za tymi liczbami kryją się konkretne osoby, które wymagają wsparcia, ich rodziny, bliscy.  To setki trudnych życiowych sytuacji, które stały się nie do zniesienia, nie do udźwignięcia. Towarzyszy im lęk o dziś, o jutro, o pracę, rodzinę, zobowiązania.  

Czas pandemii jest wyjątkowo trudny w kontekście dbania o kondycję psychiczną, ponieważ przepełniony jest przygnębieniem i niepokojem.

- Sytuacja epidemiczna z którą mierzymy się od dziesięciu długich miesięcy, daje o sobie znać ze wzmożoną siłą - dodaje Katarzyna Wieczorek. - Osamotnienie, strach, brak poczucia bezpieczeństwa - powodują permanentny smutek, a w konsekwencji nerwicę i depresję. Problemy psychiczne u osób, które mierzyły się z nimi, nasiliły się, a jednocześnie wzrosła liczba osób u których pandemia spowodowała w najlepszym przypadku obniżenie nastroju, a w gorszym, problemy psychiczne. Bądźmy wrażliwi na innych, na siebie też. Rozmawiajmy z bliskimi u których zaobserwujemy zmiany w zachowaniu, dajmy im poczucie, że nie są sami, że mają na kogo liczyć. Pamiętajmy, żeby w sytuacji kryzysowej zwrócić się o pomoc do specjalisty psychoterapeuty bądź psychiatry. 

Jak zaznacza prezeska Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”, zwrócenie się o pomoc psychologiczną lub psychiatryczną dobrze jest traktować tak samo, jak pomoc o którą zwracamy się do lekarza pierwszego kontaktu, okulisty czy ortopedy. 

- Co warte podkreślenia, Sieć Pomocy Psychologicznej daje możliwość pomocy psychologicznej i psychoterapii w renomowanych gabinetach - dodaje Katarzyna Wiśniewska. - Intymność jaką oferują prywatne gabinety sprawia, że po wsparcie sięgnąć mogą osoby, którym dotychczas nie udało się przełamać wstydu, że borykają się z psychicznymi problemami. Wszystkie nagłe sytuacje prowadzić mogą do kryzysu z którym trudno poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Nie lekceważmy zaburzeń snu, jedzenia czy problemów w relacjach międzyludzkich. Obserwujmy siebie i swoich bliskich. 

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków miast Gdańsk, w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Więcej o projekcie i działalności Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” pod tym LINKIEM

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda