W trosce o czworonożnego przyjaciela
Kochamy zwierzęta. Są naszymi towarzyszami w domu, na spacerze lub podczas jazdy samochodu. Bardzo często planując urlop, wybieramy takie miejsca, w których możemy odpoczywać z naszym psem, kotem czy innym zwierzęciem. Jednak są one od nas w pełni zależne. W jaki sposób możemy zapewnić im bezpieczeństwo w sytuacji, kiedy nas nagle zabraknie?
Coraz częściej naszego czworonogiego przyjaciela traktujemy jak pełnoprawnego członka naszej rodziny. Zdarza się też tak, że pies czy kot jest naszym jedynym przyjacielem. Dotyczy to szczególnie osób starszych i samotnych. Gdy opiekun ulegnie wypadkowi poza domem, dochodzi do podwójnej tragedii. W domu czeka pies, kot lub inne zwierzę. Służby ratujące człowiekowi życie nie wiedzą, że jeszcze ktoś inny, w domu poszkodowanej osoby potrzebuje pomocy. W jaki sposób ratownik medyczny ma dowiedzieć się o zwierzęciu?
Ciekawą propozycją wydają się karty noszone w portfelu informujące o tym, że posiadamy zwierzę w domu. Jak duża jest taka karta i jakie dane zawiera? Wielkość karty zbliżona jest lub taka sama, do rozmiaru dowodu osobistego. Na odwrocie takiej karty można wpisać dane personalne – imię, nazwisko i numer telefonu – do osoby, która może zająć się zwierzęciem.
Inicjatywę informowania służb ratowniczych o zwierzętach, które zostały w domu bez opieki podjął gdański oddział firmy produkującej karmę dla psów Mills Farm Polska we współpracy z portalem piesporadnik.pl. Mills Farm na swoim profilu na facebooku umieścił link do pobrania karty. Mają też wersję papierową, którą rozdają swoim klientom robiącym zakupy poprzez Internet na superzoo.pl lub millsfarm.pl a także w atlecie przy ulicy Grunwaldzkiej 487B w Gdańsku. Z otrzymanych informacji od przedstawiciela firmy wiemy, że kartę będzie mógł otrzymać każda osoba zainteresowana losem swojego zwierzęcia.
Z taką samą akcją wyszła Aga Żabińska z Dogline.pl z Warszawy udostępniając Kartę Awaryjnego Opiekuna. Dokument można pobrać ze strony internetowej Dogline.pl lub otrzymać w kilku punktach w Warszawie, między innymi w Gabinecie Weterynaryjnym „Radość” przy ulicy Panny Wodnej 27, sklepie zoologicznym Ziutka i Kropka przy ulicy Popularnej 8 i A-Z ZOO w Pasażu Ursynowskim 3. Karta Awaryjnego Opiekuna dostępna jest też w Całodobowym Pogotowiu Weterynaryjnym na ulicy Książęcej 3.
Do zmotoryzowanych właścicieli zwierząt kilka lat temu swoją ofertę skierowała z kolei firma BioSante oferując pakiet Bezpieczna Strefa Zwierzaka. Pakiet zawiera okładkę z instrukcją użytkowania, naklejkę ICE na drzwi domowe 8cm x 8cm, międzynarodową naklejkę PET ON BOARD! 8cm x 8cm (samochód), międzynarodową naklejkę PET ON BOARD! na tylne, boczne szyby 3cm x 3cm (2 sztuki) – samochód i międzynarodową, plastikową Kartę ICE – w formacie karty kredytowej. Koszt takiego pakietu wynosi ok. 29 złotych. Pomysłodawcą jest Adam Drożdżal z BioSante Veterinary Solutions / Bezpieczna Strefa Zwierzaka.
Wartą rozważenia jest również propozycja firm ubezpieczeniowych na ochronę zwierząt domowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje na przykład koszty leczenia czworonożnego przyjaciela. Ale rewolucyjną jak na polskie warunki propozycję ma Barbara Borzymowska, wrocławska poetka, inicjatorka utworzenia Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie – Zwierzęta, które działa od 2009 roku przy Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Wrocławia. Jej pomysł to ubezpieczenie zwierzęcia od śmierci właściciela. Taka polisa pozwoliłaby na opłacenie psu, kotu lub innemu zwierzęciu, objętemu ubezpieczeniem , pobytu w płatnym hotelu, do czasu znalezienia nowego domu. Jest to już możliwe we Wrocławiu.
Warto pomyśleć o naszych czworonożnych przyjaciołach i w taki sposób odwzajemnić się za ich oddanie i zaufanie, którym nas obdarzyli.
Andrzej Sitko
Karty ICE dostępne są w Gdańsku – outlet Mills Farm ul. Grunwaldzka 487B
Pakiet Bezpieczna Strefa Zwierzaka można zamówić na przykład w sklepie internetowym go-dog.pl.