W Sopocie powstanie Szkoła Biznesu
- Sopot zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Szkoła Biznesu, wsparcie sopockich nauczycieli czy rozwój bazy mieszkaniowej dla studentów - to płaszyczny miasta i uczelni jakie wylicza sopocki ratusz
Sopot od dawna współpracuje z uczelniami wyższymi Trójmiasta. Efekty to m.in. wspólne projekty edukacyjne i wystawiennicze, a także lepsze przygotowanie uczniów sopockich szkół średnich do startów na wybrane kierunki studiów politechnicznych, medycznych, przyrodniczych czy artystycznych. Teraz ta współpraca będzie jeszcze silniejsza i skoncentrowana wokół dwóch sopockich wydziałów UG, czyli ekonomii i zarządzania. Z rektorem Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotrem Stepnowskim, a także profesorami uczelni dr hab. Angeliką Kędzierską-Szczepaniak z Wydziału Zarządzania i dr hab. Wojciechem Bizonem z Wydziału Ekonomii spotkała się dzisiaj Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Sopotu.
– Planujemy utworzenie klas pod patronatem uczelni, która wesprze naszych nauczycieli m.in. prowadząc szkolenia branżowe na poziomie akademickim, a także stworzenie Szkoły Biznesu UG we współpracy z sopockimi wydziałami uczelni, czyli ekonomią i zarządzaniem. Chcemy ponadto jeszcze bardziej włączyć studentów w życie miasta, bo to osoby, które podczas trwania studiów są naszymi mieszkańcami, a wielu z nich decyduje się na pozostanie w Sopocie i Trójmieście również po studiach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Sopotu.
Aby Sopot stał się miastem uniwersyteckim w pełnym znaczeniu tego słowa potrzebny jest również rozwój akademickiej bazy mieszkaniowej. To jeden z punktów omawianych na dzisiejszym spotkaniu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim i prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego.
– Uniwersytet Gdański buduje swoją dobrą markę również dzięki inicjatywom podejmowanym wraz z miastami, w których znajdują się nasze kampusy. Cieszę się, że mamy taką możliwość również współpracując z Sopotem – mówił rektor UG, prof. Piotr Stepnowski.
Włączanie studentów w życie miasta i współtworzenie polityk miejskich, tworzenie wspólnych projektów czy wspieranie inicjatyw studenckich w obszarze kultury to kolejne omawiane punkty współpracy. Na wzajemne wsparcie mogą również liczyć Uniwersytety Trzeciego Wieku. Sopot i Uniwersytet Gdański współpracują od dawna nie tylko w kwestiach edukacyjnych. W obliczu kryzysu uchodźczego, po wybuchu wojny w Ukrainie, uczelnia udostępniła miastu dwa domy studenckie w których powstały punkty zbiorowego zakwaterowania uchodźców wojennych.
fot. UMS
Źródło: Urząd Miasta Sopot