W krainie białego i czarnego,czyli (przed) świąteczna klasyka
Symbol, symbol i jeszcze raz… Mak. To chyba jego obecność na wigilijnym stole w postaci na przykład makowca, jest w stanie przypomnieć nam żyjącym w dwudziestym pierwszym wieku, jaki to starożytny symbol sytości,powodzenia i szczęścia.
I to jest właśnie powodem dla, którego koniecznie choćby na Wigilię coś z makiem warto zjeść.Dla przypomnienia mak mamy biały- stanowiący nadzienie do poznańskich rogali św Marcina.
Oraz mak czarny-zwany niebieskim.To również podstawa stosowanej do co najmniej lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku mieszanki z mleka,lub wody z cukrem.Środka na uspokojenie niemowląt i małych dzieci.
Ciemna…
Warto o tym pamiętać, że nasiona ukochanego kwiatu impresjonizmu są ciężkostrawne,Iraczej niewskazane dla kobiet w ciąży i dzieci do drugiego roku życia.Zaś z całej rośliny można uzyskać heroinę, opium, morfinę i kodeinę.Jeśli trafi nam się pobrudzić ubranie makiem,będąc w Dubaju,lub zazywac leki z zawartością kodeiny,moemy trafić do więzienia.
I jasna strona
Z drugiej jednak strony,mak zawiera gigantyczna dawkę magnezu-100 gram to 1440 miligramów. Zęby i kości wzmocni nam również występujący w maku fosfor.Również remedium na nocne kurcze mięśni,kołatania serca czy męczliwość będzie stanowić magnez także w maku zawarty.Mak pomaga przy obniżaniu poziomu złego cholesterolu,wzmacnia włosy,skórę i paznokcie.Przyspiesza gojenie się ran,wspomaga układ trawieny i nerwowy i poprawia ostrość wzroku.
Jedność w wielości
Kutia,łazanki,kluski,strudel,knedle a przede wszystkim makowiec to najprawdopodobniej najpopularniejsze rodzaje ciast i potraw z makiem.Makowiec najczęściej przygotowujemy z ciasta drożdżowego,lub biszkoptowego.Choć co kraj to obyczaj,angielskie Poppy seed roll przygotowuje się w gwiaździstej tortownicy,zas Beigli to wegierska rolada bozonarodzeniowa z orzechami.Przepis na orginalny,a jednocześnie klasyczny makowiec znaduje się w linku poniżej.
https://kuchnialidla.pl/makowiec-na-spodzie-z-beza-i-maslana-kruszonka
Zaś przepis na zupełnie nieklasyczną potrawę wigilijną jaką są knedle z makiem podawane na Spiszu jest następujący:
Składniki
1kg ziemniaków
30 dkg mąki pszennej
1 jajko
30 dkg maku
1 łyżka masła
2 łyżki miodu
5 dkg rodzynek i orzechów
Wykonanie :
Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki mielimy,bądź przeciskamy przez praskę. Zagniatamy dość luźne ciasto dodając mąkę i jajko.
Ciasto zagniatamy w kulę do momentu kiedy przestaje się lepić do dłoni.Sparzony mak dwukrotnie mielimy.Wrzucamy go do garnka z roztopionym masłem.
Po kolei dodajemy miód (najlepiej płynny i spadziowy), później bakalie.Podgrzewamy około 5 minut aby wszystkie składniki się dobrze połączyły.
Z kuli ciasta odkrawamy plaster,który rozwałkowujemy w wałeczek o długości 10-15 cm.Kroimy go na 4-5 cząstek i każdą z nich rozwałkowujemy na placuszek zdolny pomieścić jedną łyżeczkę przestudzonego farszu.
Zlepiamy brzegi i tworzymy kulkę.Knedle gotujemy w osolonej wodzie 7 minut do wypłynięcia,podajemy z roztopionym masłem.Przepis pochodzi z programu „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza odc.Boże Narodzenie ze smakiem.
źródło fotografii: Shutterstock