W Hevelianum odbędzie się Kosmiczny Dzień Nauki
Kosmiczny Dzień Nauki odbędzie się 18 lutego na Górze Gradowej oraz w wielu innych lokalizacjach rozsianych po całym mieście. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który obejmuje prezentację łazików marsjańskich, dyskusje na temat najnowszych odkryć teleskopu Webba, warsztaty astrofotografii oraz pokazy oryginalnych dzieł Jana Heweliusza, w tym słynnego wahadła zegarowego o imieniu Warkocz św. Katarzyny, które znalazło się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa
Bohaterami tego wydarzenia będą astronomia, kosmologia, historia oraz sam Jan Heweliusz, patron Hevelianum. Obchodzony będzie również Dzień Nauki Polskiej, który tradycyjnie przypada 19 lutego. W programie wydarzenia znajdą się atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dla najmłodszych pasjonatów nauki, jak i dla młodzieży oraz dorosłych.
W ramach Spotkań z Nauką, które odbędą się w przestrzeni sali Haxo w budynku Wozowni Artyleryjskiej, będzie można porozmawiać ze specjalistami na temat najnowszych odkryć teleskopu J. Webba, przygotowania do podróży na Marsa czy podstaw astrofotografii. Doświadczeni astrofotografowie i laureaci międzynarodowego konkursu astrofotografii AstroCamera opowiedzą o swoich doświadczeniach i najpiękniejszych ujęciach Wszechświata.
Wspaniałym zwieńczeniem dnia będzie koncert audiowizualny "Voices of the Cosmos", podczas którego będzie można posłuchać regularnych, rytmicznych pulsarów, śpiewu komety czy groźnych sygnałów z magnetosfer Jowisza i Saturna.
Na miłośników gier czekać będą kosmiczne planszówki, gry fabularne oraz gry terenowe. Robot humanoidalny, który na stałe rezyduje w Hevelianum, wcieli się w rolę samego Heweliusza i będzie odpowiadał na pytania uczestników. Będzie można też zobaczyć model analogowego łazika marsjańskiego, a studenci z koła naukowego Politechniki Gdańskiej SimLE zaprezentują swoje osiągnięcia, w tym rakietę z ładunkami badawczymi.
fot.mat.pras.