mobile

W Gdyni powstają nowe SPOTy zajmujące się wsparciem dziennym mieszkańców

Trzy organizacje oferujące bogaty program integracji środowiskowej w gdyńskich dzielnicach otrzymały dotacje na działanie – utworzenie placówek wsparcia dziennego. To część realizowanego w mieście programu na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

mat.pras.
W Gdyni powstają nowe SPOTy zajmujące się wsparciem dziennym mieszkańców

SPOTy oferują wachlarz zajęć wspierających dzieci, młodzież, ale też dorosłych w przyjaznej i bezpiecznej dla podopiecznych formule tzw. pracy podwórkowej. Wykorzystują różnorodne techniki i metody pracy indywidualnej i grupowej. Jednym z ich atutów jest dobre rozpoznanie potrzeb lokalnych społeczności i praca indywidualna w poszczególnych dzielnicach. To sprawdzony sposób wprowadzania zmian w środowisku społecznym wśród najmłodszych uczestników zajęć, wspieranie ich rozwoju i dbanie o poczucie bezpieczeństwa i zadbanie w sytuacjach trudnych lub kryzysowych. To też forma integracji środowiskowej i budowa więzi społecznych w lokalnych społecznościach.

Konkurs ofert


Operatorzy SPOTów wybierani są w drodze konkursu ofert, według kryteriów jakościowych, proponowanych form wsparcia. Obecnie kolejne organizacje otrzymują dotacje na działalność do końca sierpnia 2027 r.
 
Kolejne trzy SPOTy ze wsparciem poprowadzą:
 

  • Stowarzyszenie Społecznej Edukacji Non Stop, ul. Śmidowicza 49/112 i SPOT Światłowcy – 1 623 927 zł
  • Fundacja Pro Bono Societas, ul. Senatorska 17 i SPOT Kalamo - 936 436 zł
  • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wsparcia Społecznego, ul. Portowa 2 i SPOT WYSPA – 924 111 zł

    - Pod koniec września będziemy znać wszystkie organizacje i miejsca, w których podejmiemy działania na rzecz gdyńskich rodzin. W tej edycji placówki poszerzają swoją działalność o wsparcie dzieci i młodzieży doświadczającej kryzysów psychicznych oraz animację środowiskową – zapowiada Adrianna Janowicz, zastępca dyrektora Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni, nadzorujących działalność SPOTów.


Nowe SPOTy

 
Dzięki dotacji miejskiej we wrześniu br. rozpoczął działalność kolejny SPOT, tym razem w dzielnicy Redłowo. SPOT Kalamo kieruje swoją ofertę do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat oraz ich rodzin zamieszkałych w Redłowie, którzy potrzebują wsparcia w różnych obszarach życia codziennego. Obejmuje on 24 dzieci oraz ich rodziców/opiekunów, a także młodzież spoza placówki, prezentującą tzw. ryzykowne zachowania. W ramach projektu, od poniedziałku do piątku (5-6 dni w tygodniu), w godzinach 14:00-18:00 będzie działała placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, podzielonych na grupy wiekowe 6-9 lat, 10-12 lat i 13-18 lat. Placówka zapewnia zajęcia rozwojowe oraz wyżywienie.

- Będziemy zapoznawać dzieci z różnymi dziedzinami sztuki (drama, malarstwo, muzyka) i aktywnościami sportowymi (gry zespołowe, żeglarstwo, skateboarding, joga), dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi organizacjami i instytucjami kultury tj. ECS czy Muzeum II Wojny Światowej. Będziemy kładli duży nacisk na edukację historyczną i obywatelską naszych uczestników – opowiada założycielka i szefowa fundacji Katarzyna Lamża-Ogrodnik. – Młodzież w kryzysie psychicznym będzie miała zapewnione wsparcie w postaci grup psychoterapeutycznych w wymiarze 8 godz. miesięcznie, planujemy ich realizację w formie 2 godzinnych warsztatów raz w tygodniu. W ramach działań placówki będziemy organizować wspólne spotkania dla dzieci i opiekunów w formie tematycznych spotkań lub warsztatów art-terapeutycznych.

 
W planach jest także szkoła dla rodziców, której celem będzie nauka pozytywnego porozumiewania się z dzieckiem oraz wymiana doświadczeń rodziców. Szkoła dostarczy również wiedzy z zakresu rozwoju dziecka, jego psychiki, profilaktyki uzależnień oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. Powstanie też klub kobiet moderowany przez animatorkę. Będzie oferował m.in. wsparcie dla osób dotkniętych przemocą oraz wsparcie okołorozwodowe.
 

12 wspaniałych

 
To już 9 z 12 SPOTów, które będą dotowane przez miasto. W pierwszej turze finansowanie otrzymali:
 

  • Fundacja Młodorośli w ramach działania SPOT Młodorośli – 1 945 398 zł
  • Fundacja Inicjatyw Społecznych „Łajba" – 1 930 379 zł
  • Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej w ramach SPOT Północ – 1 579 620 zł  
  • Fundacja Fala Nowej Kultury jako SPOT FALA – 915 840 zł
  • Stowarzyszenie „180 Stopni jako SPOT Youth Point na terenie dzielnicy Dąbrowa – 915 840 zł
  • Stowarzyszenie „Perspektywa jako SPOT „Wesołe Buziaki" – 915 840 zł 

 fot. gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda