W Gdańsku kulturalnie i poważnie
10-17 kwietnia – to okres kolejnej odsłony Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką już od 2008 roku.
Formuła programu jest otwarta, jednak w każdej kolejnej edycji festiwalu pojawia się postać Artysty Rezydenta. W 2009 roku zaszczyty te pełniła kompozytorka Elżbieta Sikora. W 2010 roku wystąpiła w tej roli wybitna pianistka, laureatka X Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina – Ewa Pobłocka. W kolejnym roku podziwiać mogliśmy jedną z największych gwiazd polskiej wokalistyki – Stefanię Toczyską, a w 2012 roku wybitnego skrzypka – Konstantego Andrzeja Kulkę. Rok 2013 był okazją do delektowania się talentem jednego z najwybitniejszych polskich muzyków ostatniej dekady – Włodzimierza Nahornego.
Zeszłoroczny festiwal dedykowany był Janowi Pawłowi II, w tym roku natomiast obchodzić będziemy 330 rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Przysłowiową „wisienką na torcie” będzie wykonanie monumentalnej Pasji wg. św. Mateusza Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orchestra of the Eighteenth Century.
Funkcję Artysty Rezydenta w tym roku pełnić będzie Daniel Reuss. Do bogatego grona wykonawców dołączy Pueri Cantores Olivenses – chór chłopięcy z Gdańska. Koncert dedykowany jest ofiarom tragedii lotniczych, w związku z przypadającą na ten rok piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej.
Royal String Quartet – to jeden z najlepszych europejskich kwartetów, który w tym roku w swoim programie zachwyci nas dźwiękami fragmentów słynnego dzieła Bacha oraz utworami znakomitego kompozytora polskiego Pawła Szymańskiego. Ponadto bardzo obiecująco zapowiadają się występy między innymi Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z solistami: pianistką Ragną Schirmer i organistą Romanem Peruckim, w programie którego znajdą się koncerty Bacha i Haendla, wieczór Poetic Jazz z udziałem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz Carmina Lanicii - poemat muzyczny czerpiący z poezji XVI wiecznego polskiego poety języka łacińskiego Klemensa Janickiego połączony z muzyką współczesnego kompozytora Roberta Kanaana.
Gdański Festiwal Muzyczny 2015 zakończy Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie – wyraz muzycznej solidarności z Ukrainą. Poprowadzi ją Mirosław Skoryk, wybitny dyrygent i kompozytor, dyrektor artystyczny tej sceny.
Szczegółowy plan festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.gdanskifestiwal.pl/index.php/pl/
M.B.