W Gdańsku jeMY zdrowo!
Blisko 1880 inspiracji kulinarnych i ponad 10 000 dań wprowadzonych do aplikacji „Gdańsk – jeMY zdrowo”, szkolenia dla osób odpowiedzialnych za przygotowywanie zdrowych posiłków w 25 gdańskich przedszkolach i szkołach oraz aplikacja dostępna dla rodziców, którzy mogą sprawdzać, co ich dzieci jedzą w placówkach - to podsumowanie akcji pilotażowej programu „Gdańsk – jeMY zdrowo”. Program ten od nowego roku szkolnego będzie realizowany w kolejnych gdańskich placówkach oświatowych.
Podczas spotkania podsumowującego pierwszy rok działalności programu „Gdańsk – jeMY zdrowo” Prezydent Paweł Adamowicz spotkał się z intendentami i kucharzami z przedszkoli i szkół biorących udział w akcji pilotażowej.
- Dobre nawyki żywieniowe trzeba kształtować od młodego wieku. W środowisku rodzinnym dziecko nie zawsze otrzymuje prawidłowe wzorce zdrowego odżywiania. To w waszych rękach spoczywa zdrowie młodych gdańszczan. To przygotowane przez was posiłki, zdrowe posiłki oddziałują nie tylko na dzieci, ale pośrednio także na rodziców. Dzięki świetnej aplikacji rodzice mogą sprawdzać, co ich dzieci zjadły w przedszkolu, w szkole. Możemy zdrowe jedzenie promować wśród gdańskich rodziny – mówił podczas spotkania Prezydent Adamowicz.
Podczas spotkania wręczone zostały certyfikaty dwudziestu pięciu gdańskim placówkom oświatowym, które przeszły szkolenia i ich oferta żywieniowa spełnia wymogi programu. Prezydent Adamowicz wręczył również dwie nagrody dla placówek, które wykazały się największym zaangażowaniem oraz przygotowały najsmaczniejszy i zdrowy jadłospis w ramach organizowanego konkursu. W kategorii przedszkoli nagroda trafiła do Przedszkola nr 81 w Gdańsku, a w kategorii szkół do Szkoły Podstawowej nr 79 w Gdańsku. Nagrody to 5 tys. zł, które placówki mogą przeznaczyć na zakup wybranego sprzętu gastronomicznego.
Aplikacja Gdańsk- jemy zdrowo
Podczas pilotażu szkoły i przedszkola, jako pierwsze w Polsce miały możliwość używania i współtworzenia innowacyjnego narzędzia, z którego wkrótce korzystać będą wszystkie placówki oświatowe w Gdańsku. Narzędzie to powstało na potrzeby programu, jako element kluczowy ułatwiający przepływ wystandaryzowanej informacji o żywieniu dzieci i młodzieży w placówkach, jak również ułatwiająca wymianę dobrych praktyk pomiędzy intendentkami. Po zakończeniu pilotażu w aplikacji znajduje się blisko 1880 inspiracji kulinarnych i ponad 10 000 dań.
Aplikacja umożliwia również rodzicom i opiekunom wgląd w jadłospis on-line. To alternatywa dla papierowych jadłospisów zamieszczanych przy stołówkach. Idąc z duchem czasu jadłospis odczytać można za pomocą strony internetowej www.jemyzdrowo.edu.pl, a także aplikacji na urządzenie mobilne „Jemy Zdrowo”.
Szkolenia przez trzy lata
W 2015 roku do udziału w programie zgłosiło się 25 gdańskich placówek oświatowych. W ramach programu odbyło się 5 szkoleń, w których łącznie uczestniczyło 100 osób odpowiedzialnych za żywienie zbiorowe w gdańskich przedszkolach i szkołach. Szkolenia utrwaliły wiedzę z zakresu zasad komponowania posiłków w żywieniu zbiorowym w świetle nowych przepisów prawnych oraz utrwaliły dobre praktyki przyrządzania posiłków. Uczestnicy szkolenia pozyskali wiedzę z zakresu użytkowania innowacyjnego narzędzia (aplikacji) wspierającego komunikację między placówką oświatową a rodzicami w zakresie organizacji żywienia. W 2016 roku w 10 szkoleniach udział weźmie kolejnych 200 osób z 40 placówek oświatowych. W 2017 roku w trakcie 15 szkoleń przeszkolonych zostanie aż 300 osób z 60 placówek. W ostatnim roku programu – w 2018 roku – odbędzie się 5 szkoleń, w których przeszkolonych zostanie 100 osób z 20 placówek.
Łącznie, w 35 szkoleniach udział wezmą pracownicy 140 gdańskich placówek oświatowych, co daje łącznie 700 przeszkolonych osób!
Wszystkie placówki, które włączą się w program i spełnią wyznaczone kryteria w zakresie żywienia uczniów oraz promowania zdrowego żywienia otrzymają certyfikaty
Charakterystyka programu
Głównym celem programu jest poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie placówek oświatowych w Gdańsku. „Gdańsk – jeMy zdrowo!” Program jest odpowiedzią na konieczność dostosowania standardów żywieniowych w placówkach oświatowych do wymogów znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach), które obowiązuje od 1 września 2015 roku. Realizacja „Gdańsk – jeMY zdrowo” ma również na celu poprawienie jakości komunikacji dotyczącej żywienia dzieci w przedszkolach i szkołach pomiędzy placówkami oświatowymi, a rodzicami i opiekunami.
Program adresowany jest w części szkoleniowej dotyczy dyrektorów, intendentek, kucharek, pomocy kuchennych przygotowujących posiłki w gdańskich placówkach oświatowych. Natomiast część informacyjno-edukacyjna aplikacji skierowana jest do rodziców i opiekunów.
Placówki oświatowe, które zdecydują się przystąpić do programu otrzymują cykl bezpłatnych szkoleń, materiały edukacyjne, system standardowego tworzenia menu (online) oraz certyfikat potwierdzający udział w programie. Dodatkową korzyścią jest integracja środowiska przedszkolnego i szkolnego w pracy nad poprawą jakości żywienia w placówkach oświatowych, a także wymiana dobrych praktyk.
Realizatorem programu jest Ośrodek Promocji Zdrowia w Gdańsku (jedyna tego typu placówka w kraju), a program patronatem objął między innymi Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Lista placówek biorących udział w pilotażu oraz tych, które przystąpią do programu w roku szkolnym 2016/2017 dostępna jest na stronie www.jemyzdrowo.edu.pl
Źródło: U.M. Gdańsk