Uwolnienie od długów najemców sopockich mieszkań komunalnych
Sopoccy radni podjęli uchwałę na temat częściowego lub w wyjątkowych przypadkach całkowitego umorzenia długów wynikających z nieopłacania czynszu za wynajem mieszkań gminnych. Będzie mogło z niego skorzystać niemal 400 najemców mieszkań komunalnych i socjalnych, posiadający na koniec 2020 roku zadłużenie w opłatach czynszowych.
– Miniony rok dla wielu osób był bardzo trudny pod względem finansowym. Utrata bądź zawieszenie pracy, ale również obawa o własne zdrowie, która nie pozwalała podjąć pracy– mówi wiceprezydent Sopotu, Marcin Skwierawski. – Sopot od początku pandemii wspierał przedsiębiorców, aby uchronić miejsca pracy. Teraz wyciąga rękę m.in. do osób, które ten trudny rok zamknęły z długami. Aby pomóc najemcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, Sopot przygotował „łódź ratunkową” w postaci dedykowanego programu, który prócz realnej pomocy finansowej ma bardzo ważny dla nas ważny walor edukacyjny. Zadłużenia najemców mieszkań komunalnych prowadzą często do wypowiedzenia umowy, a następnie eksmisji z zajmowanych mieszkań. To z kolei wyklucza osoby potrzebujące z możliwości korzystania z niektórych form pomocy oferowanych przez Sopot, jak na przykład dodatki mieszkaniowe – dodaje wiceprezydent.
Program restrukturyzacji zadłużeń czynszowych przewiduje kilka wariantów umorzenia zadłużenia. Pierwszą propozycją jest umorzenie 80% zadłużenia pod warunkiem spłaty pozostałej części w ciągu 2 miesięcy od podpisania porozumienia. Drugim wariantem jest umorzenie 50% zadłużenia rozbijając pozostałą część długu na raty spłacane do końca 2022 roku.
Najemca może również całkowicie pozbyć się zadłużenia w przypadku rezygnacji z najmu lokalu. Osoby, które zrezygnują z przydzielonego mieszkania komunalnego, socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego, mając możliwość zamieszkania w innym miejscu mogą całkowicie pozbyć się długu wobec miasta.
Dodatkowo istnieje także możliwość wymiany mieszkania na mniejsze, które adekwatnie odpowiada potrzebom mieszkaniowym. Warunkiem jest oddanie za dużego mieszkania i wynajem mieszkania z odpowiednim metrażem, który określony jest w uchwale rady miasta, w stosunku do liczebności najemców. W takim przypadku umorzone zostaje 80% zadłużenia, pozostałą część długu najemca może spłacić jednorazowo lub w ratach.
Jest to kolejny program pomocy wdrażany przez gminę z którego skorzystać mogą najemcy mieszkań komunalnych i socjalnych. Poprzedni tego rodzaju program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminnych lokali, którzy chętnie do niego przystąpili. Kilkadziesiąt rodzin skorzystało z częściowego umorzenia zaległości i tym samym poprawiło swoją sytuację mieszkaniową. Zaobserwowano także edukacyjny aspekt poprzedniego programu i zwiększoną dyscyplinę w terminowym regulowaniu opłat za zajmowane lokale. Efektem pierwszej edycji programu oddłużeniowego było odzyskanie przez Gminę ponad pół miliona złotych, które zostały przeznaczone na remonty mieszkań komunalnych.
Fot.UM Gdynia