Uroczystość powrotu w przestrzeń publiczną Pomnika Kindertransportów
W poniedziałek, 12 czerwca, o godz. 19.00, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny na ul. Podwale Grodzkie odbędzie się uroczystość powrotu w przestrzeń publiczną Pomnika Kindertransportów autorstwa Franka Meislera
W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jarosław Sellin, sekretarz stanu, generalny konserwator zabytków, dr Jacov Livne, ambasador Izraela w Polsce, Danny Kalman, potomek uczestnika Kindertransportów (Stowarzyszenie Żydowskich Uchodźców), Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, rabin Szalom Dow Ber Stambler i prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
W uroczystościach wezmą udział także członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, która w tym czasie będzie miała w Gdańsku swoje 37. posiedzenie. Na zakończenie wydarzenia u stóp pomnika zostaną złożone białe róże.
Pomnik Kindertransportów
Pomnik Kindertransportów po prawie czterech latach nieobecności ponownie został zamontowany na placu przed dworcem kolejowym Gdańsk Główny. Wykonany z brązu pomnik jest autorstwa urodzonego w Gdańsku Franka Meislera, uczestnika ostatniego z transportów (25 sierpnia 1939), którego rodzice zostali zamordowani w Auschwitz. Dzieło po raz pierwszy odsłonięto 6 maja 2009 roku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii, organizowane przez społeczność żydowską przed II wojną światową z terenów opanowanych przez nazistów.
Przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci. Między 3 maja a 25 sierpnia 1939 wyjechały z Gdańska cztery kindertransporty, dzięki którym uratowano 130 dzieci. Do 1 września 1939 dotarło na Liverpool Street Station w Londynie około 10 000 dzieci z Berlina, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Pragi, Wrocławia, Królewca i Gdańska. Pomniki „Pociągi życia, pociągi śmierci” stoją także w Londynie (odsłonięty 2006), Berlinie (2008), Rotterdamie (2011) i Hamburgu (2015). Dzieci z gdańskiego pomnika to te same postaci, które wysiadają z wagonu na Liverpool Street Station w Londynie. To początek drogi ku ocaleniu, ale zarazem utrata bliskich i pożegnanie z domem rodzinnym.
fot.UMGda