mobile

Uhonorowano zasłużonych dla gdańskich seniorów i młodzieży

Wręczono nagrody Rady Miasta Gdańska, które mają na celu uhonorowanie osób i instytucji zaangażowanych w działania na rzecz środowiska seniorów i młodzieży w Gdańsku. W tym roku wyróżnienia trafiły do Aleksandra Żubrysa i Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Aktywny Senior oraz do Oskara Stabno i Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

mat.pras.
Uhonorowano zasłużonych dla gdańskich seniorów i młodzieży

W wydarzeniu, które odbyło się 18 października w Nowym Ratuszu, wzięła udział m.in. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, a także przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Młodzieżowej Rady Miasta i Gdańskiej Rady Seniorów. Uroczystość uświetnił występ muzyka Cappelli Gedanensis - Valeryia Filipova.

- Te nagrody, które wręczamy dziś po raz trzeci, Rada Miasta Gdańska ustanowiła w dwóch celach. Po pierwsze, żeby nawiązać współpracę między trzema radami, które mamy w Gdańsku: Radą Miasta Gdańska, Gdańską Radą Seniorów i Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. To też możliwość, by w imieniu tych trzech rad uhonorować i podziękować osobom, które aktywnie działają na rzecz tych młodszych, ale i starszych mieszkanek i mieszkańców Gdańska - mówiła Agnieszki Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

- To wspaniałe jak wiele dobrego robią dla Gdańska osoby w wieku senioralnym i młodzież. Wasz wspólny głos jest bardzo ważny - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Ta nagroda, ale także i codzienne efekty Waszej pracy, pokazują jak skutecznie potraficie ze sobą współpracować. Dziękuje Wam za to.

W III edycji nagrody wpłynęło 11 wniosków: 6 w kategorii „za zasługi dla gdańskich seniorów” i 5 w  kategorii „za zasługi dla gdańskiej młodzieży”.

Nagrodzeni za zasługi dla gdańskich seniorów

Aleksander Żubrys – otrzymał nagrodę za wieloletnie zaangażowanie na rzecz środowiska seniorów. Jako przewodniczący Rady Seniorów inicjował liczne działania w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej i zawodowej seniorów, ochrony środowiska oraz integracji międzypokoleniowej, współpracując m.in. z Młodzieżową Radą Miasta. Ponadto skutecznie działał na rzecz ochrony zabytków, organizacji sportowych i kulturalnych, a także jako pasjonat sztuki angażował się w działalność różnych stowarzyszeń artystycznych.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Aktywny Senior” – otrzymało nagrodę za działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Stowarzyszenie realizuje projekty integracyjne, edukacyjne i kulturalne, aktywnie angażując seniorów z Gdańska, szczególnie z dzielnic Zaspa i Przymorze. Stowarzyszenie organizuje szkolenia komputerowe, zajęcia zdrowotne oraz integracyjne wydarzenia kulturalne. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i zdrowotnymi, a także z Radą Dzielnicy i Muzeum Gdańska. Działalność członków Stowarzyszenia promuje aktywność obywatelską, zapobiega marginalizacji seniorów oraz wspiera integrację międzypokoleniową.

Nagrodzeni za zasługi dla gdańskiej młodzieży

Oskar Stabno - za zaangażowanie na rzecz zdrowia psychicznego młodzieży w Gdańsku m.in. poprzez organizację badań kondycji psychicznej uczniów w Gdańsku i opracowanie raportu z rekomendacjami dla władz. Prowadzenie warsztatów psychoedukacyjnych oraz tworzenie materiałów pomocowych dla szkół. Za aktywne zaangażowanie  w promocję równości, różnorodności i ekologii. Współpracę z organizacjami młodzieżowymi na rzecz wspólnych działań. Udział w organizacji wydarzeń społecznych, takich jak Święto Równości, Forum Młodych i koncerty Niebieskie Trampki.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku –  za swoje wieloletnie zaangażowanie w aktywizację młodzieży poprzez działania wolontariackie. Organizacja promuje społeczeństwo obywatelskie, wspiera integrację młodzieży i rozwój umiejętności, a także kreuje nowatorskie inicjatywy, takie jak wolontariat szkolny i gra "Termosfera". Dzięki ich pracy młodzi ludzie zdobywają doświadczenie, rozwijają kwalifikacje oraz angażują się w życie społeczności lokalnej i międzynarodowej.

Laureaci otrzymali statuetki, stylizowane na trójząb Neptuna. Są one odlane w mosiądzu i patynowane na brąz. Okrąg w środku wykonany z jest żywicy, w której są zatopione drobne bursztyny. Herb i napisy powstał na skutek wypełnienia wklęsłego reliefu białą żywicą. Podstawa statuetki wykonana jest z czarnego granitu.

Nagrody przyznawane są dorocznie osobie fizycznej, osobie prawnej lub innemu podmiotowi na podstawie oceny całokształtu działalności lub indywidualnych osiągnięć o istotnym znaczeniu dla środowiska gdańskich seniorów i gdańskiej młodzieży. 

Laureatów wyłaniają wspólnie przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Rady Seniorów w Gdańsku i Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, wyróżnienie jest doskonałą okazją do współpracy trzech rad.

Kandydatów do nagród mogły proponować osoby prawne, instytucje i organizacje mające siedzibę w Gdańsku, a także samorządy uczniowskie lub grupy mieszkańców Gdańska liczące przynajmniej 50 osób.

Wyboru laureatów dokonała Kapituła – w tym roku w składzie:

  • Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska,
  • Aleksander Żubrys, przewodniczący Rady Seniorów w Gdańsku,
  • Oliwier Starczewski - wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska,
  • Michał Zorena, kierownik Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznej w Wydziale Rozwoju Społecznego.

Podczas omawiania wniosku o przyznanie nagrody w kategorii „za zasługi dla gdańskich seniorów” kandydatowi Aleksandrowi Żubrysowi, Kapituła obradowała w składzie trzyosobowym.

Docenienie za istotne dokonania

Nagrodę Rady Miasta Gdańska za zasługi dla gdańskich seniorów przyznaje się za istotne dokonania w tym zakresie, m.in.:

  • zapobieganie marginalizacji i dyskryminacji,
  • wspieranie aktywności obywatelskiej, edukacyjnej, sportowej i kulturalnej,
  • wsparcie społecznego,
  • integrację środowisk senioralnych,
  • działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia,
  • działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów,
  • wspieranie aktywności zawodowej seniorów.

Nagrodę Rady Miasta Gdańska za zasługi dla gdańskiej młodzieży przyznaje się za istotne dokonania w tym zakresie:

  • wsparcie aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, 
  • upowszechnianie i promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego oraz zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży, 
  • wspieranie integracji i współpracy środowisk młodzieżowych,
  • rozwijanie form kształcenia,
  • wspieranie aktywności społecznej, artystycznej i sportowej,
  • działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.

Szczegółowe informacje o nagrodach oraz proces wyboru laureata opisane zostały w uchwale.

Biogramy nagrodzonych

Aleksander Żubrys to związany z Gdańskiem wybitny działacz społeczny. Urodził się 1 sierpnia 1946 roku i od najmłodszych lat angażował się w życie miasta. Był radnym Miasta Gdańska, od 1994 do 2006 roku pełniąc funkcje w Komisji Ochrony Środowiska, a od 2003 do 2006 roku był także Wiceprzewodniczący Rady Miasta. Równocześnie, przez wiele lat kierował założoną przez siebie Fundacją Rewaloryzacji Zabytków Gdańska, dzięki której ratowano i chroniono wiele zabytków naszego miasta. Od 2018 roku przewodniczy Radzie Seniorów w Gdańsku, gdzie aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia starszych mieszkańców. Dzięki jego inicjatywom przyjęto 35 uchwał mających na celu wsparcie seniorów w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i aktywizacji zawodowej. Aleksander Żubrys jest także miłośnikiem podróży, rowerów i sztuki, wspierającym lokalnych artystów.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Aktywny Senior” działa od 2018 roku, angażując się w aktywizację społeczną, kulturalną i edukacyjną osób starszych. Na szczególne uznanie zasługuje działalność Stowarzyszenia w latach 2023 i 2024, nie tylko ze względu na dynamiczny rozwój, ale także ze względu na imponujące osiągnięcia w dziedzinie integracji i wsparcia gdańskich seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Wśród licznych inicjatyw, które przyczyniły się do wzmocnienia aktywności obywatelskiej i edukacyjnej seniorów, należy wymienić różnorodne wyjazdy turystyczno-integracyjne, wykłady z udziałem wysokiej klasy ekspertów, czy rozwój sekcji operowej i tanecznej. Te działania nie tylko wzbogacają życie kulturalne uczestników, ale również tworzą przestrzeń do nawiązywania relacji społecznych, wspierając tym samym integrację środowisk seniorskich.

Stowarzyszenie objęło swoją działalnością również osoby niepełnosprawne, tworząc tym samym nową przestrzeń wsparcia dla tych, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi i ograniczeniami ruchowymi. Prowadzi także działalności na rzecz zapobiegania marginalizacji i dyskryminacji seniorów.

Oskar Stabno jest uczniem II klasy gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego, gdańszczaninem, który od najmłodszych lat angażował się w działalność społeczną i wolontariat. Od Samorządu Uczniowskiego po Młodzieżową Radę Miasta Gdańska, każda jego aktywność odznacza się niezwykłą dojrzałością, odpowiedzialnością i oddaniem. Najważniejszym priorytetem w jego działalności jest zdrowie psychiczne młodzieży.

Jako przewodniczący Komisji Zdrowia Psychicznego Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, Oskar zainicjował i przeprowadził badanie kondycji psychicznej uczniów gdańskich szkół, którego wyniki zaowocowały raportem o dużym zasięgu – zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim. Raport ten nie tylko diagnozował problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie, ale również proponował konkretne rozwiązania, które mają być wdrażane przez lokalne władze.

Jako ambasador Fundacji GrowSPACE oraz członek grupy „Gdańsk bez Granic”, działa również na rzecz równości, różnorodności, ochrony środowiska i aktywizacji młodzieży. Brał udział w wielu znaczących wydarzeniach, takich jak Forum Młodych czy Święto Równości, pokazując, że młodzież potrafi być aktywnym i świadomym uczestnikiem życia społecznego i politycznego.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku powstało w 1994r. Od 2001 roku jest samodzielnym stowarzyszeniem działającym w ramach ogólnopolskiej Federacji Centrów Wolontariatu. Na przełomie lat realizuje projekty kładące nacisk na aktywizację społeczności lokalnych oraz projekty mające na celu zmianę postrzegania wolontariatu i wolontariuszy z działań na rzecz pomocy społecznej w świadomą postawę obywatelską. To jedyna tego rodzaju organizacja w Gdańsku oraz jedyną organizacją wspierającą wolontariat w obszarze regionalnym.

Promuje i szerzy ideę wolontariatu. Wspiera, kreuje oraz rozwija obszar społeczny, w tym szeroko rozumianą działalność wolontarystyczną. To organizacja nienastawiona na osiąganie zysku, oparta na równoprawnym współdziałaniu, profesjonalizmie i społecznym zaangażowaniu. Jej celem jest upowszechnienie idei wolontariatu i aktywności obywatelskiej na rzecz organizacji, instytucji i osób oraz kompleksowe wspomaganie osób zainteresowanych taką aktywnością. 

Działania RCWG bez wątpienia przyczyniły się do objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu „Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022” jako pierwszemu miastu w Polsce.

fot. D. Paszlinski gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda