Turyści pokochali Sopot i jego atrakcje
Turystyczny symbol miasta – sopockie molo – odwiedziło w ciągu minionych dwóch miesięcy ponad 725 tys. osób, to o ponad 4 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak podsumowuje sopocki MOSiR kończący się sezon letni pokazał, że Sopot przyciąga turystów nie tylko wspaniałym, nadmorskim położeniem i klimatem, ale także bogatą ofertą kulturalną, sportową i rekreacyjną. Dzięki pracy sopockich służb lato 2024 było w kurorcie bezpieczne.
Bezpieczna kąpiel i wyróżnienie dla sopockiej plaży
Tegoroczne lato z pewnością do udanych może zaliczyć również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Liczne wydarzenia dla mieszkańców oraz turystów, zarówno te sportowe, jak i kulturalne, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Co najistotniejsze, był to kolejny bezpieczny sezon na sopockich plażach, mimo odnotowanej przez ratowników większej ilości interwencji oraz zrealizowanych patroli. Sopocka plaża znalazła się na liście 100 najlepszych plaż na świecie wg Golden Beach Award 2024, za wyjątkowy klimat uzdrowiska, najdłuższe drewniane Molo w Europie i wspaniałe widoki.
Skwer Kuracyjny i molo
W dniach od 1 czerwca do 28 sierpnia 2024 r. sopockie molo odwiedziły 725.282 osoby (wg liczby sprzedanych biletów). W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 721.038 osób. Od 12 kwietnia tego roku, czyli od dnia obowiązywania biletów wstępu na molo, obiekt odwiedziły 947.042 osoby.
W dniach 31 maja – 1 czerwca odbyła się wyjątkowa impreza - Dni Kurortu. Podczas dwudniowego wydarzenia w miasteczku kurortowym zaprezentowało się 28 wystawców. Odbyły się dwa koncerty, które zgromadziły niemal 2500 widzów. Zagrały zespoły Żuki oraz Varius Manx. Nie zabrakło strefy animacji dla dzieci – z okazji Dnia Dziecka – wieczornego silent disco oraz parady kurortowej. Ponad 200 osób wzięło udział w inauguracyjnych zajęciach Jogi na Molo. Te cykliczne spotkania cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem przez cały sezon letni.
Popularne wydarzenia sportowe i kulturalne
Jedną z najważniejszych i zaraz najciekawszych imprez były Mistrzostwa Europy Freestyle Football Sopot 2024 WFFA (8-9 czerwca). Zorganizowane po raz pierwszy w Polsce, dwudniowe wydarzenie na skwerze Kuracyjnym przed sopockim molo oglądało na żywo ponad 4 tys. osób.
Najważniejsze wydarzenia sezonu letniego:
-
Joga na Molo w soboty o godz. 8.30. Każdorazowo w zajęciach bierze udział ok. 250-300 osób, czyli w sezonie ponad 2 tys. osób na 11 zajęciach z jogą w tym roku. Ostatnie planowane są na 29 września,
-
Szanty na Molo – w środy o 19.00 w sopockiej marinie, średnia frekwencja to 150 osób, również turyści. W lipcu i sierpniu 9 koncertów.
-
Sopot Molo Jazz Festiwal – 2 dni festiwalowe (2-3) sierpnia 2024 r. Publiczność w dni festiwalowe to blisko 300 osób
-
Soboty w rytmie swinga – czyli potańcówki na tarasach Domu Zdrojowego. Odbyły się 4 razy i były bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców i turystów. Projekt powstał we współpracy z Hotelem Sheraton w Sopocie, będzie kontynuowany w latach następnych,
-
Koncerty w muszli koncertowej na molo – piątkowo-sobotnie koncerty młodych zespołów rozpoczynających swoją muzyczną karierę.
-
Tenis stołowy na molo – 3 edycja przyciągnęła około 250-300 osób.
-
Tyczka na Molo – XXXVII odsłona dwudniowego wydarzenia – największego mityngu poza stadionowego (20-21 lipca). Rywalizację tyczkarzy śledziło około 300 widzów.
-
Wakacje pod Żaglami – dzienne rejsy edukacyjne sopockim jachtem S/Y Alf i Marinerami odbywające się co roku w wakacje. Do 28 sierpnia w rejsach uczestniczyły 262 osoby.
-
Skok z molo – wydarzenie organizowane przez Marcina Stefańskiego, sopockiego radnego. Gromadzi dużą publiczność i ponad 100 śmiałków skaczących do wody. Cel charytatywny.
-
OCR 100 – zawody w cyklu Pucharu Polski biegów OCR100 – gromadzą tłumy pasjonatów i zawodników – około 500 widzów i 80 startujących.
-
Polska Liga Żeglarska, Trójmiejska Liga Żeglarska, Mistrzostwa Kobiet w Żeglarstwie – Sopot i sopocka marina po raz kolejny były areną zmagań sportowców i żeglarzy amatorów (maj, czerwiec, sierpień).
-
Turniej piłki nożnej dla dzieci oraz I Memoriał Janusza Kupcewicza
Targi: kuchni azjatyckiej, kuchni włoskiej, skamieniałości i biżuterii,
Jednodniowe święto bursztynu z atrakcją poszukiwania bursztynu przez dzieci (Skwer) -
Kino Letnie na molo – codzienne seanse filmowe w lipcu i sierpniu
Nie zabrakło innych, ciekawych, ogólnodostępnych propozycji dla aktywnych, z których można było korzystać przez całe wakacje.
-
Pole do minigolfa – czynne cały sezon
-
Nadmorski Szlak Kuracyjny wiodący na błonia, gdzie udostępniona jest tężnia i ogród sensoryczny
-
Leśny Szlak Kuracyjny (kończący się na punkcie widokowym na Wzgórzu Strzeleckim)
-
Cykl zajęć ogólnorozwojowych w altanie na sopockich Błoniach
-
Nauka doskonalenia technik pływania organizowana na krytej pływalni w Sopocie i aqua aerobic - zajęcia 2 x w tygodniu
Sezon kąpieliskowy na sopockich plażach
W szczycie sezonu, w okresie lipca oraz sierpnia, nad bezpieczeństwem korzystających z sopockich plaż dbał zespół sopockiego WOPR składający się z 21 ratowników pracujących na 7 kąpieliskach morskich. Dodatkowo 4 ratowników działało w ramach grupy interwencyjnej. Nad całością czuwał ratownik koordynator.
Co istotne, niezależnie od dyżurów ratowniczych na kąpieliskach w godzinach ich funkcjonowania, przez 365 dni w roku 24 h na dobę w Sopocie funkcjonuje Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, które odpowiada za przyjmowanie i obsługę zgłoszeń wpływających na numer ratunkowy nad wodą 601 100 100.
Warunki do plażowania były znacznie lepsze, niż w poprzednich sezonach, a to przekładało się na wzrost liczby plażowiczów oraz kąpiących się i zarazem skutkowało większą liczbę interwencji i patroli ratowniczych. Łącznie sopoccy woprowcy przeprowadzili 65 akcji ratowniczych, w tym 32 związane z bezpośrednim zagrożeniem życia. Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w sierpniu, gdy na niestrzeżonym kąpielisku przy wejściu nr 31 udzielana była pomoc osobie tonącej.
Ponadto, ratownicy wzięli udział w 76 zdarzeniach zadysponowanych przez Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, przeprowadzili 36 akcji poszukiwawczych oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy 85 osobom. Dodatkowo przepracowali ponad 4000 godzin w ramach wolontariatu, dyżurując między innymi w nocy oraz prowadząc profilaktykę.
Był to kolejny sezon, w trakcie którego osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom została udostępniona certyfikowana Plaża Dostępna dla Wszystkich zlokalizowana przy wejściu nr 23.
Aktywnie na plaży
-
W pięciu turniejach siatkówki plażowej rozgrywanych w czerwcu oraz lipcu wzięło łącznie udział 130 par (260 osób)
-
Trzy Wyścigi Pływackie dookoła Molo przyciągnęły rekordową liczbę 607 uczestników
-
W tegorocznej edycji Sopot Beach Rugby – największych na świecie zawodach rugby na plaży - zmierzyło się 21 drużyn
-
Kids Beach Soccer – turniej dla dzieci
Kampanie społeczne i edukacyjne
Kontynuowana była kampania „Stop golasom na ulicy” i „Turysto, szanuj Sopot”. Plakaty oraz ulotki przekazane zostały branży, spółdzielniom mieszkaniowym, a także były widoczne w przestrzeni miejskiej. Krótkie filmy dotyczące zasad zachowania zobaczyć można było na Facebooku, w punktach IT, przed seansami Kina Letniego oraz na infomatach w regionie pomorskim. „Sopot Bezpieczna plaża” to kampania związana z bezpieczeństwem najmłodszych. W tym sezonie u ratowników, w hotelach oraz w restauracjach rozdawane były opaski z nowatorską technologią RFID (system identyfikacji radiowej) oraz zwykłe opaski, na których można było zapisać numer telefonu do rodzica. W obu przypadkach celem jest pomoc w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży.
fot. pixabay