mobile

Trzecia fala koronawirusa. Chorych przybywa stopniowo, większość to osoby niezaszczepione

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywa obecnie 104 chorych na Covid-19, w tym siedmioro dzieci i chorzy wymagający respiratoreterapii. Pacjenci z koronawirusem wymagający wspomagania respiratora leżą też w szpitalu w Miastku i Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Około 70 proc. chorych to osoby niezaszczepione. 

Informacja prasowa
Trzecia fala koronawirusa. Chorych przybywa stopniowo, większość to osoby niezaszczepione

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w środę 20 października 2021 roku odnotowano 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Pomorzu, to stosunkowo niedużo - w woj. lubelskim to 1249 przypadków, w mazowieckim 1004 osób.

- Wszyscy chorzy na Covid-19 wymagający hospitalizacji trafiają do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku - tłumaczy Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Liczba pacjentów wzrasta stabilnie, to mniej więcej kilka osób dziennie. Dziś w szpitalu leczy się 104 pacjentów, około 70 procent z nich to osoby niezaszczepione. Pacjenci zaszczepieni, którzy zarazili się koronawirusem i trafili do szpitala, są w wieku od 70 do 90 lat z obciążeniami zdrowotnymi, wielu wśród nich to chorzy dializowani, z obniżoną odpornością ogólną. Jednak chorobę przechodzą w miarę łagodnie, nie wymagają wspomagania respiratora. 

I tak wśród siedmiorga dzieci, które przebywają w szpitalu zakaźnym w wieku od miesiąca do 15 lat, tylko dwójka ma zaszczepionych rodziców. Z danych przedstawionych przez PCChZiG w poniedziałek 18 października 2021 roku wynika, że na 103 chorych, 68 to osoby niezaszczepione, pozostali pacjenci to 35 osób zaszczepionych dwiema dawkami, na pięć osób przebywających pod respiratorem dwie są zaszczepione pełną dawką. 

- W innych szpitalach w Polsce te proporce wyglądają trochę inaczej, nawet 90 procent osób które trafiają do szpitali z powodu zakażenia wirusem Covid-19, to osoby niezaszczepione - dodaje Karpiński. - Więc oczywiście cały czas zachęcamy do szczepień. 

Pomorskie przygotowuje się na kolejną falę epidemii, na razie główną placówką, do której trafiają chorzy na Covid-19, jest gdańskie PCChZiG, które dysponuje 234 miejscami, obecnie ponad połowa z nich jest wolna. W szpitalu w Miastku są 4 łóżka respiratorowe, z których trzy są na dziś zajęte, w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni i Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku do dyspozycji chorych jest po jednym łóżku respiratorowym, na razie oba są wolne. Od środy, 20 października powiększono zasoby łóżek respiratorowych o 10, są one przygotowane w szpitalu spółki Copernicus na Zaspie. Pomorski NFZ zapowiedział też zwiększenie w tym tygodniu łóżek internistyczno-zakaźnych w szpitalach w Malborku i Miastku. 

- Jeśli chodzi o placówki medyczne, najbardziej oczywiście boimy się zwiększonej liczby chorych i do tego się przygotowujemy - dodaje Jerzy Karpiński. - Na razie czeka nas wzrost zachorowań, szacujemy że do końca listopada, początku grudnia będzie się zwiększać liczba chorych i zakażonych. Jednak dziś wydaje się, że nie będzie jak w marcu 2021 roku, że chorych w szpitalach będzie znacznie mniej. Wydaje się też, że nie będzie potrzeby odtwarzania szpitala tymczasowego, w zapasie mamy przygotowanych pięć dużych szpitali na Pomorzu, które w razie potrzeby będą sukcesywnie otwierane.

Dane Ministerstwa Zdrowia ze środy, 20 października 2021 roku mówią o 20,7 milionach osób zaszczepionych w Polsce (w tym 17,6 miliona osób przyjęło drugą dawkę). Nowych szczepień wykonano 47 113. Liczba osób zaszczepionych na Pomorzu wynosi 1,36 miliona (w tym 1,16 miliona osób otrzymało drugą dawkę). Nowych szczepień wykonano 3322. W Trójmieście zaszczepiło się 679 tys. osób (z czego 574 tys. otrzymało drugą dawkę), nowych szczepień wykonano 1567.

Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda