mobile

Think Tank "Metropolia" inauguruje działalność

Pierwsze założycielskie spotkanie Think Tanku „Metropolia” pod hasłem „Kierunki i Warunki Rozwoju Gospodarczego Obszaru Metropolitalnego” odbyło się we wtorek, 14 lutego, w Europejskim  Centrum Solidarności w Gdańsku. Omówiono m.in. kwestie związane z założeniami rozwoju gospodarczego regionu, wizję rozwoju stolicy regionu oraz program metropolitalny. Wybrano również przewodniczącego think tanku, którym został Jakub Kaszuba, Prezes Zarządu Base Group. 

informacja prasowa
Think Tank "Metropolia" inauguruje działalność

Zgromadzonych gości – samorządowców z obszaru metropolitalnego (Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki), przedstawicieli uczelni oraz przedstawicieli biznesu, w tym właścicieli największych pomorskich firm – powitał prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Michał Glaser. Po nim głos zabrał Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita (GUMed, PG, UG). 

Rok 2023 rokiem budowy strategii obszaru metropolitalnego 

W słowie wstępnym Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita i szef Pracodawców Pomorza nawiązał m.in. do obfitującej w szereg deficytów rzeczywistości gospodarczej przełomu lat 90-tych i 2000. 

- Dziś jesteśmy o lata świetlne dalej, ale też trudniejsze dla nas staje się określenie kierunków rozwojowych, specjalizacji zawodów, określenie umiejętności przyszłości i czego od siebie wzajemnie oczekujemy, by ta sytuacja się zmieniła – mówił Zbigniew Canowiecki. - Od momentu powstania Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita nasze trzy najlepsze uczelnie pomorskie w sposób bardziej zdecydowany jak dotychczas  przystąpiły do współpracy z samorządami i biznesem, uzupełniając tzw. złoty trójkąt. Obecnie tworzymy więc takie przymierze: nauka – biznes – władza samorządowa – podkreślił dodając, że powstały przy związku komitet gospodarczy podejmuje ważne, ale jednak kierunkowe tematy, jak inteligentne miasta, gospodarka 4.0 czy nowoczesne technologie medyczne. 

Potrzeba powołania think tanku 

„Think tank” – tłumacząc z angielskiego to dosłownie zbiornik myśli. Oznacza funkcjonujące na całym świecie niezależne komitety doradcze, z założenia o charakterze non-profit, zajmujące się sprawami publicznymi, udzielające porad, wspierające rozwiązania biznesowe. O potrzebie powołania think tanku w zakresie obszaru metropolitalnego szeroko opowiedział Zbigniew Canowiecki. Od dwóch lat przedstawiciele samorządu rozmawiali o możliwej formule spotkań z ludźmi biznesu celem wzajemnego poznania  się i wymiany poglądów, szczególnie w zakresie możliwych kierunków rozwoju gospodarczego i rozwoju gospodarczego w regionie i obszarze metropolitalnym. 

- Trudno o swobodne decyzje w gronie 60 czy 80 osób, stąd wspólnie z Michałem Glaserem doszliśmy do wniosku, że podejmiemy próbę stworzenia think tanku, w skład którego wejdą przedstawiciele tych trzech środowisk: samorządu, nauki i biznesu. Zamarzyła nam się wspólnie taka szczera wymiana poglądów w swobodnej atmosferze – powiedział Zbigniew Canowiecki

Prezentacje i wybór przewodniczącego 

O podstawowych założeniach rozwoju gospodarczego regionu w kontekście inteligentnych specjalizacji opowiedział w dalszej części spotkania Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego. Z kolei wizję rozwoju gospodarczego stolicy regionu zaprezentował wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak. O gospodarczym programie metropolitalnym opowiedzieli Michał Glaser, a także profesor Grzegorz Gorzelak. Następnie wybrano przewodniczącego think tanku. Został nim Jakub Kaszuba, Prezes Zarządu Base Group. 

- Dziś planowanie przyszłości jest trudniejsze, niż było kilka lat temu. Truizmem jest stwierdzenie, że żyjemy w czasach wiecznej zmiany. A jednak jakiś plan trzeba mieć – komentuje dla portalu gdynia.pl Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Do jego tworzenia trzeba podejść z dużą pokorą i otwartością na częste i prędkie, słowem zwinne, adaptacyjne korekty. Ten rodzaj zwinności można w sobie wyrobić tylko jeśli zostaną spełnione kluczowe warunki, w tym dobra i szczera współpraca międzysektorowa i gotowość do nieustannego wymieniania się informacjami. Oczywiście nadal brakuje nam formalnego fundamentu, jakim byłaby ustawa metropolitalna. Wierzę jednak, że fundament organizacyjno - intelektualny metropolii, dzięki aktywnemu udziałowi uczelni wyższych oraz biznesu już jest i posłuży nam oraz przyszłym pokoleniom – podkreśla Wiceprezydent Gdyni.

fot. Karol Stańczak/gdynia.pl

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda