mobile

Teleopieka to nie wszystko, opiekunki wciąż poszukiwane!

Łącznie trzydzieścioro gdańskich seniorów, głównie osób niepełnosprawnych, zostało objętych usługą „Halo jak się czujesz”, tj. telefonicznym, cyklicznym kontaktem opiekuna z podopiecznym oraz całodobowym dyżurem opiekuńczym. Piętnaścioro z tej grupy korzysta także z teleopieki.

Inf. pras.
Teleopieka to nie wszystko, opiekunki wciąż poszukiwane!

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie to w większości podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Ich sytuacja została dokładnie zdiagnozowana, by jak najtrafniej dopasować usługę do potrzeb. Są to mieszkańcy samotni lub z różnych przyczyn pozbawieni opieki ze strony rodziny czy znajomych, w satysfakcjonującym zakresie. Wprowadzenie dodatkowych usług wspierających, przede wszystkim podnosi ich bezpieczeństwo życiowe. Pozwala bowiem na błyskawiczną reakcję, gdy np. niepełnosprawny senior znajdzie się w sytuacji zagrażającej jego życiu. W ramach „Halo, jak się czujesz?”, specjaliści GSS kilka razy w tygodniu dzwonią do podopiecznych, by m.in. zapytać o stan zdrowia, samopoczucie, przypomnieć o konieczności odbycia wizyty lekarskiej czy zażycia leków.  Sprawdzają, czy na pewno wszystko jest w porządku. Uczestnicy objęci są także tzw. całodobowym dyżurem opiekuńczym – w ramach tej usługi przez całą dobę senior może zadzwonić do specjalisty w trybie interwencyjnym, by uzyskać niezbędną pomoc. Pracownik GSS, w razie potrzeby, natychmiast zawiadomi lekarza lub sąsiadów – w ten sposób wesprze podopiecznego. Trzecią usługą jest teleopieka. Zostało nią objętych na razie piętnaścioro seniorów z grupy projektowej. To głównie osoby leżące, mające poważne trudności z poruszaniem się ze względu na schorzenia, niepełnosprawność. Zostali oni wyposażeni w telefony wysyłające sygnał SOS do centrali w centrum (mieści się ono w siedzibie Spółdzielni), poprzez wciśnięcie przycisku umieszczonego w opasce na nadgarstku seniora. Specjalista natychmiast ocenia sytuację, np. dzwoni do seniora, powiadamia sąsiadów, by sprawdzili co się dzieje. W sytuacji zagrożenia życia zawiadamia pogotowie, lekarza. Może także zorganizować interwencyjną usługę opiekuńczą. Wszystko po to, by potrzebujący gdańszczanie, którzy z różnych przyczyn nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, mieli jak najlepszą opiekę i poczucie bezpieczeństwa.

- Staramy się, by jakość usług świadczonych w mieście na rzecz sędziwych mieszkańców była jak najwyższa i wszechstronna – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Temu służą między innymi wprowadzane innowacje społeczne. Ale ogromny nacisk kładziemy również na czynnik ludzki, czyli profesjonalizm, wysokie kompetencje, serce opiekunek i opiekunów środowiskowych. Codziennie wykonują niełatwą przecież pracę, która ma charakter misji. Zależy nam, by takich odpowiedzialnych, empatycznych osób było jak najwięcej. Aby byli doskonale przeszkoleni i czuli, że to co robią, jest naprawdę wspaniałe.

Dodajmy, że innowacja społeczna „Dzięki nam nie jesteś sam…”, prowadzona jest w ramach projektu grantowego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Będzie testowana do końca listopada br.  

Opiekunki poszukiwane, rozpoczyna się szkolenie

Gdańska Spółdzielnia Socjalna zaprasza do współpracy osoby, które mogą i chcą podjąć pracę opiekunów środowiskowych i pomagać przede wszystkim mniej samodzielnym seniorom oraz osobom niepełnosprawnym w codziennych, życiowych czynnościach. Oferta skierowana jest między innymi do osób o niższych kwalifikacjach – GSS prowadzi bowiem bezpłatne, specjalistyczne szkolenia przygotowawcze do pełnienia funkcji opiekuna. Kolejne warsztaty zawodowe w tym zakresie ruszają już we wrześniu. Osoby zainteresowane winny kontaktować się z GSS przy ul. Solec 4, tel. 58 341 33 78. Zgłoszenia przyjmują też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel. 58 320 53 61. Serdecznie zapraszamy!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda