Teatr dla dzieci i piosenka aktorska wracają do Amfiteatru Orana. Pierwszy spektakl już za nami
Zabawnym spektaklem “Kłamstwa kozy” Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza zainaugurował dziś w parku Oliwskim cykl „Teatr w samo południe”, który w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 12 - prezentować będzie znakomite przedstawienia teatrów z różnych stron Polski. Scena Muzyczna GAK zaprasza też całe rodziny do Amfiteatru Orana, gdzie w niedzielne letnie popołudnia, o godz. 18, występować śpiewający aktorzy. Jako pierwsza na scenie pojawi się dziś Maria Niklińska. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
W tegorocznym repertuarze są wcześniej nieprezentowane w naszym mieście nowosci, premiery spektakli w ogóle, a także hity Teatru Miniatura z poprzedniego roku – mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK.
Zobaczymy Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza, Teatr Mozaika z Poznania oraz Teatr Qfer i Miejski Teatr Miniatura z Gdańska. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać.
W tym roku Scena Muzyczna GAK postanowiła ponownie zorganizować wydarzenia, które będą odbywać się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 12. Miejsce spektakli to niezmiennie Amfiteatr Orana w Parku Oruńskim.
Spektakl „Kłamstwa kozy” Teatru Lalek Pinokio z Nowego Sącza zainaugował dziś cykl. I tym razem publiczność zebrała się tłumnie w Parku Oruńskim. Sztuka w humorystyczny sposób udowadniała, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci.
Już 10 lipca obejrzymy tu spektakl „Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po bliskim wschodzie” Teatru Mozaika z Poznania. Na przestawieniu poznamy wielu ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą nas przez kulturę odległych miejsc.
– Przed nami uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni – obiecują artyści.
Trzeci spektakl, który pojawi się na deskach Amfiteatru Orana (17 lipca) będzie opowieścią o Czerwonym Kapturku. Znamy go wszyscy, ale w tej sztuce Teatru Qfer z Gdańska dowiemy się jednak, skąd popularna sztuka się wzięła i dlaczego Czerwony Kapturek jest… czerwony.
Kolejnym spektaklem ujętym w programie jest „Kruszynka” (24 lipca). Teatr Lalek Pinokio opowie o cyrkowej słonicy, która odkryje, że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy i akceptacji siebie i innych. Lipiec w Amfiteatrze zakończy spektakl „Grajmy w zielone” (31 lipca) Teatru Mozaika. Przedstawienie opiera się o wyjątkowe piosenki wykonywane na żywo, w których osiem lalkowych postaci przypomni dzieciom i dorosłym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Sierpień w Amfiteatrze Orana należeć będzie do Miejskiego Teatru Miniatura. Jako pierwszy zobaczymy przedstawienie „Piraci dobrej roboty”, spektaklem, który można było oglądać w Parku Oruńskim w zeszłym roku. 7 sierpnia o godzinie 12:00 rozpocznie się czyli sztuka przygotowana z okazji obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. Tydzień później (14 sierpnia) „Kierunek Ziemia”, gdzie najmłodsi będą uczyć się zachowań, które są w stanie pozytywnie wpływać na przyszłość naszej planety. Przedostatnia niedziela (21 sierpnia) to spektakl Tajemnica kina”, czyli pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, którą też mogliśmy oglądać w ubiegłym roku w Amfiteatrze. Ostatni spektakl (28 sierpnia) to absolutna premiera –przedstawienie „Miniatury Miniatury” uchyli rąbka tajemnicy teatru, opowiadając o środkach i formach, jakimi operuje teatr lalkowy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorami wydarzenia jest Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Scena Muzyczna GAK, Miejski Teatr Miniatura. Patroni medialni to Radio Gdańsk, trójmiasto.pl, gdansk.pl oraz portal mojaorunia.pl.
PROGRAM projektu „Teatr w samo południe” Sceny Muzycznej GAK.
3.07, GODZ. 12:00 – KŁAMSTWA KOZY (TEATR LALEK PINOKIO)
Opis spektaklu: Spektakl „Kłamstwa kozy” w sposób humorystyczny ukazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci. Sierotka Paulinka poszukuje pracy i miejsca dla siebie, trafia do domu gospodyni, gdzie ma zaopiekować się podstępną Kozą. Kozucha okłamuje gospodynię, przez co dziewczyna musi szukać nowej pracy, jednak oszustwo szybko wychodzi na jaw i sama Koza zostaje wypędzona. Idzie do lasu, gdzie siłą zajmuje dom lisa, a zrozpaczone zwierzę prosi o pomoc swoich leśnych sąsiadów. Czy ktoś pokaże kozie gdzie jest jej miejsce? Jak potoczą się dalsze losy Paulinki? (opis spektaklu: Teatr Lalek Pinokio)
10.07, GODZ. 12:00 – KSIĘGA MUZYKI I OPOWIEŚCI. WĘDRÓWKI PO BLISKIM WSCHODZIE (TEATR MOZAIKA)
Opis spektaklu: Zabierzemy Was w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz odkryjemy sztukę opowiadania i tradycyjne opowieści. Poznamy ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą nas przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będzie muzyk, dzięki któremu dzieci poznają tak mało znany w Polsce instrument jak saz. Przed nami uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni. Gotowi? Ruszamy! (opis spektaklu: Teatr Mozaika)
17.07, GODZ. 12:00 – CZERWONY KAPTUREK – JAK BAJKA POWSTAWAŁA (TEATR QFER)
Opis spektaklu: Któż nie zna bajki o Czerwonym Kapturku, nie pamięta złego wilka, jego zębów i pyska wystających spod falban babcinego czepka? Ta historia z naszego dzieciństwa jest stara jak świat. Był jednak ktoś, kto po raz pierwszy oczami wyobraźni zobaczył dziewczynkę w czerwonym kapturku, idącą przez las do chorej babci. Kim był autor pomysłu? Jak bajka powstawała? Dlaczego kapturek był czerwony, a nie żółty, czy niebieski? Widz poznaje roztargnionego Bajkopisarza, któremu w wymyślaniu historii już wymyślonej pomaga autorytet w dziedzinie bajek – Mistrz Bajader. W ich zapalczywe spory wtrąca się Niania, która też chce mieć wpływ na kształt bajki. Dzieci stają się świadkami trudnego procesu twórczego i aktywnie w nim uczestniczą, znikając nawet w przepastnym brzusiu Wilka. W finale powstaje bajka z czterema Kapturkami i oddziałem Myśliwych. ,,Czerwony Kapturek”, to przewrotny i rozśpiewany spektakl familijny z niewielką dawką absurdalnego humoru. (opis spektaklu: Teatr Qfer)
24.07, GODZ. 12:00 – KRUSZYNKA (TEATR LALEK PINOKIO)
Opis spektaklu: Spektakl opowiadaj o Kruszynce – cyrkowej słonicy. Nasza Kruszynka nie lubi pomagać innym, jest samolubna i myśli tylko o osobie. Zwierzątka zmuszone są jej pomagać. W końcu słonica odkrywa że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy i akceptacji samego siebie i innych. Akceptujmy innych i samych siebie bez znaczenia kim jesteśmy i jak wyglądamy. Przedstawienie edukacyjne i pouczające. W sposób bajkowy pokazuje wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym. Sztuka oparta na fragmentach sztuki Pani Izabeli Degórskiej. (opis spektaklu: Teatr Lalek Pinokio)
31.07, GODZ. 12:00 – GRAJMY W ZIELONE (TEATR MOZAIKA)
Opis spektaklu: Chcemy grać z dziećmi w zielone, opowiadać im o tym, co zielone i dawać im to, co zielone, czyli żywe, naturalne, nieprzetworzone. Dlaczego? Bo za chwilę nasza planeta będzie głównie w ich rękach. Wierzymy, że trzeba w mądry i jednocześnie zabawny sposób wspierać dzieci w świadomości ekologicznej tak, aby mogły wykształcać w sobie dobre nawyki. Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, sprawimy, że i duzi i mali będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podejmiemy ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem. Spektakl ma charakter muzyczny i oparty jest o autorskie piosenki Przemka Mazurka, wykonywane na żywo przez aż 8 lalkowych postaci. Piosenki, wokół których zbudowany jest spektakl, zostały skomponowane w taki sposób, aby dzieci chętnie włączały się w śpiew i tym samym na trwałe zapamiętały treści w nich zawarte. Interaktywne koncerty i spektakle muzyczne skierowane są do dzieci, a także całych rodzin. Są doskonałą okazją do uwrażliwiania dzieci na sztukę oraz pogłębienia więzi rodzinnych. Tworząc naturalne środowisko muzyczne i teatralne dla dzieci, wspieramy ich rozwój, a podróż, którą przebędziemy, otworzy wiele nowych horyzontów. (opis spektaklu: Teatr Mozaika)
7.08, GODZ. 12:00 – PIRACI DOBRJE ROBOTY (MIEJSKI TEATR MINIATURA)
Opis spektaklu: Język polski i papier to dwie materie, które wykorzystali artyści w spektaklu, który powstał z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. To specjalny projekt teatralny, który pozwala zapoznać się z Biblioteką i jej księgozbiorem. Reżyserkę spektaklu Annę Wolszczak zainspirowała wydana przez Biuro Literackie książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller, która we wspaniały sposób bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. Jej „wierszowiązałki” kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow. Pomysły na elementy scenografii i lalki scenografki i kostiumografki Marty Kodeniec pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów jak trolle, bojaki czy Wieloryb-Niedoryb wybiera się Mama z synkiem Kacprem. Muzykę stworzyła Paulina Derska, młoda kompozytorka, autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych, a także m.in. dwukrotna finalistka Young Talent Award na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. (opis spektaklu: Teatr Miniatura)
14.08, GODZ 12:00 – KIERUNEK ZIEMIA (MIEJSKI TEATR MINIATURA)
Opis spektaklu: Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym „Kierunek: Planeta”. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają? Mobilny spektakl (…) w atrakcyjny, artystyczny sposób porusza tematy ekologiczne, a wraz z towarzyszącym mu działaniem edukacyjnym zachęca do codziennego, rzetelnego dbania o przyszłość planety. Jednym z takich działań jest odpowiedzialna i świadoma segregacja odpadów, której uczą się uczestnicy projektu. (opis spektaklu: Teatr Miniatura)
21.08, GODZ. 12:00 – TAJEMNICA KINA (MIEJSKI TEATR MINIATURA)
Opis spektaklu: Pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, opowiadającej o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby. Tym razem na Valleby pada blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj”. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego? W spektaklu nie tylko zobaczymy akcję na wspaniałej makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zajrzymy do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio. Poznamy również nowych mieszkańców miasteczka Valleby. Twórcy spektaklu twierdzą, że niektórzy z nich podobni są do gwiazd kina. Czy rzeczywiście? Musicie osądzić sami. „Tajemnica kina”, tak jak i poprzednia część „Tajemnica diamentów”, jest przedstawieniem detektywistycznym obfitującym w zagadki i domysły. Jak przystało na ten gatunek, z pewnością można się spodziewać zwrotów akcji i niebezpiecznych pościgów. Widzowie będą również zaangażowani w policyjne śledztwo. (opis spektaklu: Teatr Miniatura)
28.08, GODZ. 12:00 – MINIATURY MINIATURY (MIEJSKI TEATR MINIATURA)
Opis spektaklu: Spektakl uchyla rąbka tajemnicy teatru, opowiada o środkach i formach, jakimi operuje teatr lalkowy. Czym jest marionetka, pacynka, kukła? W czym tkwi sekret animacji, czyli ożywiania lalki? W kolejnych etiudach widzowie poznają sekretny język sceny, dowiadują się, co ukrywa kurtyna i dlaczego w teatrze należy bezwzględnie przydeptać każdy upuszczony przedmiot. Miniatury Miniatury to praktyczny kurs Magii Teatru Lalek. (opis spektaklu: Teatr Miniatura)
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl