Te lekcje nie będą nudne - o kulturze dla młodzieży
Pierwsza lekcja pilotażowego programu „Lekcje o kulturze” odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia o 13.50 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 przy ul. Szyprów 3. Projekt realizowany jest przez Gdański Archipelag Kultury w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt realizowany jest w ramach jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Pierwszą lekcję poprowadzi Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej GAK, towarzyszyć jej będzie tancerz Adrian Lipski. W zajęciach będzie uczestniczyć jedna klasa gimnazjalna.
- Podczas tej pierwszej lekcji spróbujemy pokazać uczniom nowe spojrzenie na kulturę, poruszymy problem, jakim jest znalezienie swojego sposobu na życie. Postaramy się przekonać, że poza światem wirtualnym jest całkiem fajne grono miejsc i ludzi, którzy umożliwią nam rozwój i pomogą znaleźć bodziec do samorealizacji. - mówi autorka scenariusza tej lekcji Paulina Chełmińska - Najlepszym sposobem będzie omówienie tych tematów na podstawie konkretnych osób, które miały w swoim życiu „pod górkę” do szkoły i wychowywały się w środowisku, które - jakby mogło się wydawać - nie daje szans i możliwości na rozwój osobisty, a tylko pcha nas w stronę destrukcji, zatargów z prawem i braku pomysłu na przyszłość. Taką osobą jest na pewno Adrian „Lipskee” Lipiński, aktualnie instruktor zajęć poppingu w Scenie Muzycznej GAK.
Adrian pochodzi z Nowego Portu, ma za sobą trudne dzieciństwo. Obracał się w środowisku, które nie dawało mu możliwości rozwoju. Jakby mogło się wtedy wydawać – był skazany na brak pomysłu na przyszłość i zamknięcie w środowisku, przez które wszedłby na drogę zatargów z prawem i policją. Adrian był otyłym chłopcem, który nie widział w sobie żadnych pozytywnych wartości i był wyśmiewany w szkole. W pewnym momencie swojego życia zafascynował się robotami, postanowił, że nauczy się poruszać tak jak one. Tak zaczęła się jego historia, w której chłopiec zaczął walczyć o siebie i swoją przyszłość. Dzięki temu stał się prekursorem poppingu, a w swojej dziecinie jest teraz znaną i szanowaną postacią. Obecnie uczy innych i daje im możliwość znalezienia swojego sposobu na życie. To dzięki niemu wiele osób dotarło bardzo wysoko, kształcą się w swoim kierunku, idą dalej i osiągają sukcesy. Sam Adrian wiele razy wspominał, że nie było łatwo. Znalazł jednak w sobie taką siłę, która pomogła mu zrealizować swoje plany.
Naszym zadaniem jest pokazanie tym młodym ludziom z gimnazjum, że warto zatrzymać się na chwilę, zastanowić, czy ja naprawdę chcę takiego życia i co mogę zrobić aby mi się udało. Co mogę zrobić, aby zajść wysoko, realizować swoje pasje czy marzenia. To właśnie po to jesteśmy my – placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury, aby zaszczepić w tych ludziach poczucie własnej wartości, dać możliwość rozwoju i uczestnictwa w kulturze, którą nie tylko jest teatr czy opera. Na co dzień w swoich placówkach prowadzimy różne zajęcia. Dajemy wiele możliwości rozwoju, pomagamy dzieciakom uczestniczyć w kulturze, choć dla nich to na początku mogą być zwykłe pozalekcyjnie zajęcia dodatkowe. Przez tę historię o Adrianie chcielibyśmy pokazać i zachęcić dzieci do tego, by nas odwiedziły – ułatwią nam to na pewno vouchery na bezpłatne zajęcia. Może chociaż część z nich z tego skorzysta i dzięki nam znajdzie swoją drogę.
Kolejna lekcja planowana jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Nowym Porcie. Tematem przewodnim będzie „rockowe życie” czyli jak założyć zespół rockowy, co trzeba zrobić, żeby osiągnąć sukces i czy może stać się to największym hobby młodego człowieka. Projekt przygotowany został przez „Gama” GAK.