mobile

Szybsza i tańsza obsługa ładunków w porcie

Sterowanie procesami transportowymi w gdyńskim porcie oraz ich optymalizacja i automatyzacja. To zadania, jakim sprostać ma Port Community System. Dzięki niemu obsługa ładunków będzie mogła odbywać się szybciej i taniej. Port Gdynia rozpoczął właśnie pilotażowe działania programu. To kolejne usprawnienie wprowadzane w Gdyni, które wpisuje się w ideę #smartport.

inf. prasowa
Szybsza i tańsza obsługa ładunków w porcie

Inauguracja pilotażowego działania Port Community System to kolejny krok, który zbliża Gdynię z ideą #smartport. Program doskonale uzupełni już działające oraz projektowane systemy, które związane są m.in. z ruchem samochodów ciężarowych na terenie portu, czy wyznaczaniem pozycji statków.
 

Port Community System

Od 2016 roku Port Gdynia prowadzi prace nad systemem, który w znacznym stopniu usprawni obsługę ładunków. Port Community System ma na celu zarówno obniżenie kosztów, jak i skrócenie czasu obsługi towarów. Odbywać się to będzie poprzez zbieranie i łączenie informacji dotyczących łańcuchów logistycznych pomiędzy różnymi uczestnikami ich obrotu. Tym sposobem program usprawni m.in. odprawy celne, bezzwłoczne zwalnianie towarów czy terminowe dostawy do klientów.

Prace zmierzające do wdrożenia systemu są już na ostatniej prostej. Port Gdynia zainaugurował właśnie pilotażowe działanie systemu. Sprawność Port Community System testowana będzie na terenie Bałtyckiego Terminala Kontenerowego Gdynia oraz Hutchison Port Gdynia.

- Podstawową korzyścią ekonomiczną, wynikającą z funkcjonowania Port Community System, jest redukcja kosztów dostępu do informacji. Dzięki platformie pracownik przedsiębiorstwa, mając odpowiednie uprawnienie, będzie miał szybki dostęp do aktualnej informacji związanej z przemieszczaniem konkretnego ładunku w przestrzeni Portu Gdynia i jego zaplecza logistycznego – tłumaczy Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

materiały Port Gdynia


#smartport w Gdyni

Port Community System to kolejne z przedsięwzięć, które mają na celu digitalizację i integrację procesów oraz nawiązują do idei #smartport. Jako jeden z dwóch portów na świecie, od grudnia 2018 roku Port Gdynia dysponuje innowacyjnym systemem GBAS-RTK, który umożliwia wyznaczanie pozycji statków, usprawniając operacje nawigacyjne z dokładnością do kilku centymetrów.

Kolejnymi projektami są inteligentny system zarządzania ruchem samochodów ciężarowych oraz autorski program Cyfrowej Awizacji Kolejowej. Pierwszy z nich pozwoli na synchronizację dojazdu samochodów ciężarowych do portu, co pozwoli zminimalizować kolejki na drogach dojazdowych do gdyńskich terminali przeładunkowych. Z kolei system e-awizacji pozwala na sprawne przeprowadzenie awizacji przy użyciu narzędzi cyfrowych, optymalizując procesy na terminalach intermodalnych w porcie.

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda