Szpilki w Plamie – relacja z wydarzenia
Teatralizowany koncert inspirowany epizodami z życia i twórczości Zuzanny Ginczanki, polskiej poetki żydowskiego pochodzenia był interesującym i mrocznym połączeniem poezji, muzyki i performance. Trio Maja Miro, Maria Ka i Maria Graczyk nadało wierszom z lat 30. nowe konteksty odnoszące się do ich osobistych doświadczeń.
- Nasza muzyka powstaje poprzez łączenie nowoczesnych improwizacji i autorskich kompozycji z formami tradycyjnymi, z wykorzystaniem głosu, instrumentów i przetworzeń elektronicznych – mówi Maria Kawska. - Punktem wyjścia dla naszych koncertów w duecie z Mają Miro były początkowo mało znane dzieła kinematografii niemej. W projekcie "Szpilki" poszerzyłyśmy skład i formułę naszych działań.
Koncert złożony był z trzech części, stanowiących symboliczne odniesienie do trzech okresów życia Zuzanny – w wołyńskim Równem, w Warsawie, gdzie bywała na męskich salonach literackich oraz, schyłkowego, wojennego okresu spędzonego w Krakowie. W czasie wojny tam właśnie ukrywała się wraz z mężem, a jesienią 1944 roku wskutek donosu sąsiadów została aresztowana przez gestapo i rozstrzelana. Głównym tematem "Szpilek" było jednak pytanie o „kobiecość” - tę współczesną i tę ponadczasową, czyli jak ujęły to autorki spektaklu "zawoalowaną tajemnicę żeńskiego czynnika przywdziewaną w coraz to nowe znaczenia i formy".
W latch 30. Zuzanna Ginczanka współpracowała z magazynem „Szpilki”, zostawiła po sobie pokaźny zbiór wierszy inspirowanych tym, co stanowiło na danym etapie naturalny kontekst jej życia.
Wcześniejszy projekt muzyczny duetu Maja Miro i Maria Ka czyli “Muzyka do zaginionego filmu jidysz”, którego podstawą stały się sceny z niemego filmu "Tkies Kaf" z 1924 roku, również dotyczył kultury żydowskiej i poruszał kwestie kobiecości (postać filmowej Racheli). Trwa kampania crowdfundingowa w celu zebrania funduszy na wydanie płyty z materiałem, jaki został już nagrany dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Gdańska oraz stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego.
Akcję można wesprzeć tutaj:
http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/793,maja-miro-%7C-maria-ka-muzyka-do-zaginionego-filmu-jidysz
MN