Szpik kostny kibica LOTOS Trefl Gdańsk uratował życie Amerykaninowi!
W grudniu ubiegłego roku LOTOS Trefl Gdańsk rywalizował w ramach rozgrywek PlusLigi z Łuczniczką Bydgoszcz. Podczas tego spotkania kibice oprócz oglądania sportowych zmagań mogli także zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie Fundacji DKMS. Na taki krok zdecydował się jeden z wieloletnich fanów gdańszczan – Artur. Decyzja ta zapoczątkowała połączenie jego losów z pacjentem z Ameryki.
Współpraca Fundacji DKMS z Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej S.A. trwa już od dwóch sezonów. W tym czasie podczas meczów PlusLigi i ORLEN Ligi udało się zarejestrować ponad 1600 potencjalnych dawców szpiku. Pierwszy raz w historii męskich rozgrywek ligowych znalazł się jednak dwca, od którego pobrany szpik trafi na inny kontynent, by ratować życie potrzebującego pacjenta.
- Mamy ogromną nadzieję, że historia Artura zachęci innych kibiców siatkówki do rejestrowania się w bazie Fundacji DKMS. Artur pół roku po rejestracji oddał szpik kostny dla pacjenta z Ameryki, cierpiącego na nowotwór krwi. Dzięki temu wspólne działania Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A., LOTOSU Trefla Gdańsk oraz Fundacji DKMS przyniosły efekt w postaci uratowania ludzkiego życia. Największe gratulacje należą się oczywiście kibicowi klubu z Gdańska, który podjął decyzję o rejestracji, a później nie zawahał się w najważniejszym momencie i oddał cząstkę siebie – cząstkę, na którą czeka każdy pacjent potrzebujący przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego – mówi Piotr Aniśko, Koordynator ds. Rekrutacji Dawców w Fundacji DKMS.
W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest już ponad 1 125 000 potencjalnych Dawców. Swoje komórki macierzyste lub szpik oddało z kolei 4 194 z nich. Jak przyznaje Artur, sam był zszokowany, ale i bardzo szczęśliwy, że już kilka miesięcy po rejestracji mógł uratować komuś życie. – Regularnie oddaję krew, więc z zamiarem zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku nosiłem się już wcześniej. Jak zobaczyłem, że taka możliwość jest na meczu LOTOSU Trefla Gdańsk, któremu od lat kibicuję, to od razu dokonałem rejestracji. Gdy po kilku tygodniach zadzwonił telefon, myślałem, że to po prostu potwierdzenie rejestracji, a okazało się, że mój szpik może komuś pomóc. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu – opowiada Artur.
Ty także możesz pomóc! Zarejestrować się może każdy w wieku 18-55 lat o ogólnym dobrym stanie zdrowia. Wejdź na www.dkms.pl i zamów pakiet rejestracyjny do domu. Wypełnij formularz i pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka – być może ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy.
O Fundacji DKMS:
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 125 000 (maj 2017) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 4194 (maj 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Misją Fundacji DKMS jest bowiem znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwory krwi i potrzebującego przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja DKMS należy do rodziny DKMS, jednej z największych baz Dawców szpiku na świecie, liczącej obecnie ponad 7 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców.