mobile

Szkło - prawidłowa segregacja i wyzwania recyklingu

Gdańszczanie coraz skuteczniej segregują odpady. Nadal jednak niektóre frakcje, jak np. stłuczka szklana, wymagają polepszenia jakości, by można było bez problemu wykorzystać ją jako surowiec wtórny. To wnioski płynące z konferencji prasowej gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego z udziałem miejskich władz i podmiotu odpowiedzialnego za recykling tego surowca, która odbyła się 4 lutego 2021 r.

inf. prasowa
Szkło - prawidłowa segregacja i wyzwania recyklingu

Szkło odpadowe jest wartościowym surowcem dzięki nieskończonej zdatności do recyklingu. Jego ponowne użycie umożliwia przemysłowi opakowań szklanych na zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędność energii i zasobów naturalnych. W ten sposób realizuje się w praktyce ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

- Odzysk surowca z ogólnej masy odpadów komunalnych to ważne zadanie, nad którym nieustannie pracujemy w Gdańsku – mówi Piotr Grzelak, z-ca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju – i widzimy po wynikach, że ta praca przynosi efekty, co widać choćby po ilościach wysegregowanego surowca.

W poprzednim roku zostało zebrane 11 478 ton szkła, co w przeliczeniu na statystyczną gdańszczankę/gdańszczanina daje 26 kg. Jeszcze trzy lata temu było to 16 kg. Uczestnicy briefingu podkreślali, że zwracanie uwagi na jakość zbieranego surowca jest w tej chwili kluczowe, patrząc na zmieniające się warunki kształtujące gospodarkę odpadami komunalnymi. Obecny rynek zbytu surowców, na który wpływ ma wiele czynników, w tym zmieniające się prawo, dyktuje dzisiaj warunki, w których jakość surowca jest najistotniejsza. Zakłady zagospodarowania odpadów, których surowiec nie spełnia bardzo już wysokich standardów recyklera, będą musiały dopłacać za jego odbiór i ponowne doczyszczenie. Dlatego tak istotna jest uważność w procesie segregacji na każdym jej etapie: w domach mieszkańców, czyli u źródła, jak też w miejscu przygotowania do recyklingu.  

 

Zasady segregowania szkła są jednymi z prostszych

– Segregacja szkła wydaje się być najmniej skomplikowaną. Mówimy o pustych butelkach i słoikach, o niczym więcej. W szkle nie powinno znajdować się nic ponadto – mówi Michał Dzioba, Prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Aby recykling szkła był możliwy, trzeba zapewnić jego odpowiednią jakość, co wiąże się ze zwiększonymi wymaganiami względem selektywnej zbiórki. W praktyce oznacza to, że wystarczy by w zebranym materiale nie znajdowały się odpady do tego nieprzeznaczone. Niestety, nadal wśród wyzwań na rynku stłuczki szklanej jednym z większych jest jakość produktu trafiającego do jednostek gospodarujących odpadami. W skrajnych przypadkach poziom zanieczyszczeń w danym transporcie jest tak wysoki, że jego doczyszczenie przez recyklera jest niemożliwe. W takiej sytuacji cały transport musi trafić do nadawcy w celu ponownego doczyszczania, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Recykling szkła ogranicza obecność płytek ceramicznych, naczyń, szyb i szkła zbrojonego, szkliwionej ceramiki i porcelany, a także kineskopów i wazonów z tzw. szkła ołowiowego. Te odpady powinny być zagospodarowywane oddzielnie poprzez dostarczanie ich do gminnych PSZOK-ów.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda