mobile

Szczęśliwie odnaleziony

W miniony weekend w godzinach popołudniowych Komenda Miejska Policji w Sopocie otrzymała zgłoszenie o zaginięciu starszego mężczyzny, ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, który wypoczywał na wakacjach w Trójmieście. Ubrany jedynie w szorty turysta oddalił się od bliskich wypoczywających na sopockiej plaży.

Redakcja/Mat. Komendy Miejskiej Policji w Sopocie
Szczęśliwie odnaleziony

Szybka reakcja policjantów polegająca na przekazaniu komunikatu o zaginionym ze szczegółowym rysopisem, zarówno wszystkim trójmiejskim służbom ratowniczym jak i dyspozytorom korporacji taksówkowych pozwoliła na odnalezienie mężczyzny na terenie Gdańska w znacznej odległości od linii brzegowej.

To waśnie czujny kierowca gdańskiej taksówki jako pierwszy przekazał informację o zaginionym.

Skuteczna pomoc była możliwa także dzięki właściwemu przygotowaniu najbliższych na ewentualność oddalenia się osoby chorej. Mężczyzna miał na ręku opaskę z danymi osobowymi i numerem kontaktowym.

Policjanci przypominają , że w przypadku zaginięcia czy po prostu oddalenia się osoby chorej, starszej, nieporadnej czy dziecka, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo zarówno dorosły jak i dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Oto kilka cennych porad dla opiekunów i rodziców jak zapobiec zagubieniu:

- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu osoby którą masz pod opieką – wystarczy minuta, by w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.

- Podpowiedz, jak trzeba się zachować, gdy się zgubi. Powinno się stać w miejscu i czekać, aż zostanie się odnalezionym (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).

- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep do ubrania breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się.

Gdy dojdzie do zagubienia:

- Nie trać czasu na szukanie na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Poproś odpowiednie służby o pomoc. Jeśli podopieczny zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.

- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie, trudno działać racjonalnie i skutecznie organizować pomoc.

 

 

- Pamiętaj, że osoba zagubiona jest jeszcze bardziej przerażona niż Ty!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda