mobile

System, który połączy Pomorze

W środę 4 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku został podpisany list intencyjny dotyczący wdrożenia w województwie pomorskim, regionalnego zintegrowanego systemu opłat za przewozy w transporcie zbiorowym oraz jednolitej informacji pasażerskiej. Oznacza to, że osoby korzystające ze środków komunikacji zbiorowej będą mogły podróżować na podstawie jednolitego, zintegrowanego biletu elektronicznego. Plan zakłada wprowadzenie tego udogodnienia do 2020 roku. Dokument, z ramienia Gdyni, podpisał prezydent Wojciech Szczurek.
 

TAGI
System, który połączy Pomorze

Wśród sygnatariuszy znaleźli się: marszałek województwa Mieczysław Struk, wicemarszałkowieRyszard Świlski i Wiesław Byczkowski oraz m.in. przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, miast: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Tczew, Starogard Gdański, Słupsk, Chojnice, Ustka, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Sp. z o.o. i Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.

Podczas uroczystości Marszałek Województwa Pomorskiego tłumaczył, że System, który chcemy razem zbudować jest systemem otwartym, a więc dzisiejsza lista współpracujących ze sobą instytucji i jednostek samorządu terytorialnego, nie jest zamknięta. Mam nadzieję, że w ramach dalszych prac nad tym naprawdę dużym projektem, tak bardzo ważnym dla mieszkańców województwa pomorskiego, będą pojawiać się również inni beneficjenci, tak aby jak największy obszar województwa został objęty nowym systemem. Dodał również, że Wdrożenie w województwie pomorskim tego wspólnego, dla wszystkich organizatorów transportu i przewoźników, systemu jest kolejnym, można wręcz powiedzieć, że ostatecznym krokiem do uproszczenia sposobu uiszczania opłat za przejazd komunikacją zbiorową w regionie, a w szczególności Aglomeracji Trójmiejskiej.

Nowy system opierać się będzie m.in. na stworzeniu jednolitego, zintegrowanego biletu elektronicznego obowiązującego w dowolnych relacjach i przy wykorzystaniu środków transportu dowolnych przewoźników. Oznacza to, że niezależnie od środków transportu i ilości przesiadek system wybierze najlepszą ofertę dla pasażera. Ponadto podróżujący będzie mieć możliwość płacenia za przejazd gotówką, korzystając ze smartfonu, karty płatniczej lub karty miejskiej.

Dodatkowo planowane są inne udogodnienia dla podróżujących jak: informacja pasażerska zintegrowana dla województwa, planer podróży, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz specjalne oferty łączące opłaty za przejazd z usługami turystycznymi.

Warto wspomnieć, że wdrożenie programu nastąpi do 30 czerwca 2020 roku, a jego szacowany całkowity koszt wynosi 55 mln zł (bez kwot na wyposażenie autobusów przewoźników prywatnych). 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda